كاهش 9 و سه دهم درصدی صادرات در سال كرونایی آلمان

كاهش 9 و سه دهم درصدی صادرات در سال كرونایی آلمان در سالی که اروپایی ها با نتایج منفی اقتصادی کرونا دست به گریبان بودند، تجارت خارجی آلمان بیشترین رکود را از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹میلادی تا کنون شاهدبود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، اقتصاد آلمان در سال ۲۰۲۰ بیشترین میزان رکود را از زمان بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۹ تابحال داشته است.
خبرگزاری د. پ.آ. آلمان امروز (سه شنبه) به نقل از اداره آمار فدرال اعلام نمود پارسال میلادی صادرات این کشور ۹.۳ درصد و واردات آن ۷.۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. این در شرایطی است که طی بحران مالی و اقتصادی سال ۲۰۰۹، صادرات آلمان ۱۸.۴ درصد و وارداتش ۱۷.۵ درصد کاهش داشت.
براین اساس ارزش کالاهای صادراتی آلمان در سال کرونایی به کمتر از یک هزار و ۲۰۵ میلیارد یورو رسیده است. این نخستین روند نزولی در صادرات آلمان از سال ۲۰۱۳ و شدیدترین آن از سال ۲۰۰۹ به حساب می آید. واردات آلمان هم پارسال با شدت بیشتری نسبت به سال ۲۰۰۹ کاهش داشته و به حدود یک هزار و ۲۵ میلیارد یورو رسید.
به گفته کارشناسان بیشتر از همه تعطیلات سراسری ابتدای همه گیری در بهار و پاییز بر این روند اثرگذار بوده است که همچون شامل بسته شدن موقت مرزها، ایجاد اختلال در تدارکات و قطع شدن زنجیره های تأمین در آن زمان سبب کاهش چشم گیر صادرات شد.
در رابطه با چشم انداز صادرات آلمان در ماههای آینده «یورگ زونر» عضو اتحادیه سرمایه گذاری آلمان از بهبود اندک میزان صادرت خبر می دهد و می گوید این مساله مستلزم بهبود اقتصادی در منطقه یورو، رشد پویا در کشورهای مهم سفارش دهنده مانند چین و ایالات متحده آمریکا خواهد بود. برای چین بعنوان مهم ترین شریک تجاری آلمان رشد اقتصادی در حدود ۸.۵ درصد امسال پیشبینی شده است.
علاوه بر مصرف خصوصی، صادرات ستون مهم اقتصاد آلمان است. در مقابل بیشترین واردات آلمان پارسال از چین انجام شده است که در این میان حجم واردات ۵.۶ درصد افزایش یافته و به ارزش کلی ۱۱۶.۲ میلیارد یورو رسیده است.
«آنتون بورنر» رئیس اتحادیه تجارت خارجی آلمان هم اعتقاد دارد اوضاع بهتر از آن چیزی است که پیشبینی می شد و باوجود شرایط دشوار ناشی از همه گیری، اوضاع تجارت خارجی در انتهای سال کمی تثبیت شده است.
وی با این وجود اخطار می دهد از یک طرف، روابط دوسوی اقیانوس اطلس وجود دارد که در دوران دونالد ترامپ به شدت صدمه دیده و علاوه بر این به علت برگزیت تجارت آلمان با انگلیس هم دستخوش تغییرات عمده شده است. بورنر می گوید: حالا مهم می باشد که هرچه زودتر با آرامش و روال معمول وارد روابط دو جانبه شویم.منبع:

1399/11/22
11:41:46
0.0 / 5
854
تگهای خبر: آرامش , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش