حق خودرا از سهام عدالت بگیرید!

حق خودرا از سهام عدالت بگیرید! شمارش معکوس برای انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی درحالی شروع شده است که هنوز خیلی از مشمولان نه فقط از ارزش سهام خود غافل هستند بلکه درمورد اهمیت اینکه آینده سهامشان در دست چه کسانی خواهد بود نیز آگاهی ندارند!


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، اردیبهشت سال جاری بود که آزادسازی سهام عدالت اجرائی شد و مشمولان میتوانستند یکی از دو روش مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند. بر این اساس از میان حدود ۴۹ میلیون سهام دار، تنها ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند و حدود ۳۰ میلیون نفر دیگر روش غیرمستقیم را برگزیدند تا سهام دار شرکت های سرمایه گذاری استانی باشند. این درحالی است که شاید کمتر از نیمی از این ۳۰ میلیون نفر درمورد تاریخچه شکل گیری و نحوه فعالیت این شرکتها و تاثیر عملکرد آنها بر سرمایه خود با خبر باشند.
سابقه تشکیل شرکت های سرمایه گذاری استانی به سالهای ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ برمیگردد، زمانی که نام نویسی برای سهام عدالت کلید خورد و این شرکتها شکل گرفتند تا مسئول ثبت نام واجدین باشند. درواقع مهم ترین وظیفه این شرکتها ثبت نام مردم برای سهام عدالت بوده است و شرکت های تعاونی سهام عدالت شهرستان و استان مسئول ثبت نام، جمع آوری و ارسال مدارک برای سازمان خصوصی سازی بودند.
با گذشت سال ها و اتمام پروسه ثبت نام و اینترنتی شدن رسیدگی به امور مشمولان سهام عدالت، این شرکتها فعالیتی برای انجام نداشتند اما همیشه درخواست هایی در خصوص استخدام، دریافت بیمه و مستمری و... را از سازمان خصوصی سازی مطالبه میکردند. طی این سال ها چالش هایی از این قبیل بین سازمان خصوصی سازی و این شرکتها که عمدتا خانوادگی بودند وجود داشت. در نهایت شرکت های شهرستانی منحل شدند اما شرکت های استانی ها باقی ماندند و قرار شد مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند سهام دار این شرکتها شوند. درحال حاضر میزان سرمایه این شرکتها به تناسب تعداد افرادی که در هر استان سهام عدالت دارند متفاوت می باشد اما میتوان گفت هرکدام از این شرکتها سرمایه هنگفتی در اختیار دارند.
از انجایی که این شرکتها از ابتدا برنامه و متولی مشخصی نداشتند و عمدتا خانوادگی بودند، در انتخاب اعضای هیات مدیره آنها آنطور که باید و شاید حساسیت به خرج داده نشد و حالا و به جایی رسیده ایم که شرکت های سرمایه گذاری استانی میخواهند از سهام افراد بعنوان سرمایه استفاده کنند. درحالی که ممکنست شایستگی لازم برای هدایت این سرمایه را نداشته باشند. این درحالی است که سهام عدالت متعلق به مردم است و احیانا خیلی از افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند از ارزش سهام و دارایی خود و اهمیت چگونگی مدیریت آن آگاه نیستند.
این درحالی است که بازار سرمایه طی این سال ها روندی رو به رشد داشته و پرتفوی سهام عدالت از ارزشمندترین سهم ها تشکیل شده است. بدین سبب این شرکتها باید سرمایه را به سمت پروژه های استانی هدایت کنند تا سهام داران از منافع آن بهره مند شوند. چه بسا که با مدیریت صحیح میزان سرمایه در سال آینده چند برابر و با مدیریت نادرست میزان سرمایه به نصف برسد.
بدین سبب باید بر این نکته اصرار کرد که بهترین راه برای سهیم شدن در سرنوشت هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی برای مشمولان سهام عدالت، سجامی شدن و شرکت در مجامع الکترونیکی شرکتها که برای انتخاب اعضای هیات مدیره انتخاب میشود است. تنها از این طریق است که مشمولان میتوانند در اینده سرمایه خود نقش ایفا کنند و سرنوشت سرمایه خودرا تعیین کنند.
1399/12/01
13:58:25
0.0 / 5
718
تگهای خبر: ارز , ارزش , بازار , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش