آیا پذیرش FATF مانع از دور زدن تحریم ها می شود؟

آیا پذیرش FATF مانع از دور زدن تحریم ها می شود؟ به گزارش آنی بازار ارایه یک پیشنهاد برای افزودن شرط عدم عرضه اطلاعات در ارتباط با دور زدن تحریم ها برای تصویب لوایح FATF با استقبال کارشناسان روبرو شده است؛ کارشناسان تصریح می کنند که پیوستن به FATF نمی تواند خللی در روند دور زدن تحریم ها ایجاد نماید.


به گزارش روز جمعه ایرنا، روند تحولات پیرامون بررسی لوایح دوگانه در ارتباط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، حکایت از آن دارد که این بررسی ها در مراحل پایانی خود به سر می برد. مساله ای که محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ایام گذشته بر آن تصریح کرد و البته از پیشنهاد جدیدی در فرآیند بررسی این دو لایحه اطلاع داد.
رضایی گفته است: «روحانی پیشنهاد کرد که یک شرطی اضافه بشود که ما اطلاعات در ارتباط با دور زدن تحریم ها را به طرف مقابل ندهیم.» البته رضایی بلافاصله این توضیح را هم اضافه می کند که از نگاه اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، امکان تحقق این شرط مورد تردید قرار دارد. چون که از دید این افراد «زمانی که ما همه اطلاعات را در اختیار دبیرخانه FATF قرار بدهیم» آیا «اطلاعات در ارتباط با دور زدن تحریم ها را می توانیم در اختیارشان قرار ندهیم؟»
حراست از اطلاعات نظام بانکی تناقضی با FATF ندارد
اقتصاد ایران به دلیل فشار بی سابقه تحریم های دولت آمریکا، برای تداوم حیات خود ناچار به انجام مبادلات مالی و کالایی با روش های غیرمستقیم است، روش هایی که به وسیله حضور واسطه هایی در فرآیند صادرات و واردات، اصطلاحا به صورت پوششی انجام می گیرد. همین شرایط سخت، منجر گردیده است تا بعضی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نگران شوند که در صورت پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی ضد پولشویی (FATF) و البته تداوم یافتن تحریم های آمریکا، راه های موجود دور زدن تحریم هم از ایران گرفته شود. اما کارشناسان اقتصادی دراین زمینه با نگرانی اعضای مجمع تشخیص مصلحت هم نظر نیستند.
«میثم رادپور»، کارشناس بازارهای مالی، همچون این کارشناسان است که در گفتگو با ایرنا خاطرنشان کرد: «متاسفانه پرداختن به لوایح FATF در کشور ما در گیرودار رقابت های سیاسی افتاده است و این که گفته می شود در صورت پیوستن به این سازمان، اطلاعات مالی کشور در اختیار دشمن قرار می گیرد، نمی تواند امری موجه باشد. همانطور که می دانیم بیشتر از ۱۹۰ کشور جهان به این سازمان بین المللی پیوسته اند، کشورهایی که از لحاظ سیاسی و ساختار حاکمیتی، تفاوت های فراوانی با یکدیگر دارند، اما عضویت در این سازمان برای آنها مشکلی ایجاد نکرده است. اما ما با طرح این بهانه ها و عدم ورود به این سازمان، با دست خودمان می خواهیم خویش را متفاوت از روال معمول دیگر کشورها نشان دهیم و حاصل این کار تنها ایجاد محدودیت های بیشتر برای کشور است.»
هدف از تشکیل گروه ویژه اقدام مالی، مبارزه با پولشویی و قاچاق در سرتاسر جهان است. موضوعی که به اعتقاد عموم کارشناسان اقتصادی، نظام بانکداری ایران در سالهای اخیر گام های بسیار خوبی در جهت تحقق آن برداشته است. تا جایی که می توان ادعا کرد نظام بانکداری ایران از لحاظ سلامت مالی، شرایط بدی در مقیاس جهانی ندارد، اما نگرانی های سیاسی بوجود آمده در پیرامون مبحث FATF سبب شده است تا به به دست خود به سمت خودتحریمی حرکت نماییم. مسیری که سبب شده است امروز ایران در کنار کره شمالی تنها کشورهایی باشند که از دید بین المللی، دارای سیستم بانکی بسیار پرریسک محسوب می شوند.
علاوه بر این اقتصاددانان اذعان دارند که هیچ کدام از کشورهای عضو FATF اطلاعات دارای ارزش امنیتی خویش را در اختیار این سازمان قرار نمی دهند. به اعتقاد این کارشناسان کشورهایی که سال هاست با FATF همکاری می کنند برای حراست از اطلاعات با ارزش خود، تدابیر و اقداماتی را ترتیب داده اند که نظام بانکداری ایران هم باید آنها را به کار ببرد. در همین راستا «تاج محمد قجاوند»، کارشناس پولی و بانکی، در گفتگو با ایرنا پیشنهاد کرد: «نیاز است تا این تجارب جهانی را ما کسب کرده و در نظام بانکی خودمان به کار ببندیم. این که چه اطلاعاتی را و به چه شیوه و تا چه اندازه ای باید در اختیار این سازمان جهانی قرار داد، واجد جزئیات مهمی است که توجه به آنها می تواند احتمال سو استفاده از اطلاعات بانکی کشور را به کمترین حد ممکن برسد.»
پیوستن به FATF نمی تواند منجر به نگرانی شود
مسئله مبارزه با پولشویی و قاچاق در هر نظام اقتصادی نیازمند عزم ملی و اراده همه ارکان دولتی و حاکمیتی است و به اعتقاد کارشناسان پولی و بانکی، به تنهایی با پیوستن به FATF یا هر نهاد دیگری، هیچ تضمینی برای ریشه کنی فساد در آن سیستم مالی و اقتصادی ایجاد نخواهد شد. همانگونه که خیلی از نظام های اقتصادی غیرشفاف جهان هم اکنون عضویت FATF را پذیرفته اند، اما الزامات این سازمان نتوانسته از فرایندهای مافیایی و قاچاق در این کشورها جلوگیری کند. کشورهای گوناگونی که همچون آنها به افغانستان و پاکستان در همسایگی ایران، می توان اشاره نمود.
ازاین رو اقتصاددانان پیشنهاد می کنند اگر اتفاق نظر در سطح داخل کشور وجود داشته باشد، از زاویه نگاه اقتصادی پیوستن به FATF حتی در شرایط تداوم تحریم های آمریکا هم نمی تواند نگرانی جدیدی برای فعالین اقتصادی ایجاد نماید. «مهدی رباطی»، کارشناس اقتصادی در توضیح این مساله می گوید: «برخی افراد از نظارت های FATF بر مبادلات مالی و بانکی ایران نگران هستند، در شرایطی که آمریکا هم اکنون بدون هیچ ارتباطی با مساله FATF، تمامی تراکنش های مالی ما را رصد می کند. بگونه ای که چندی پیش رئیس کل بانک مرکزی اذعان کرد؛ هیچ جلسه اقتصادی نبوده است که طرف ایرانی در آن شرکت نماید و آمریکایی ها، قبل یا پس از آن جلسه، آنجا نباشند. ازاین رو برخلاف استدلال مخالفین پیوستن به FATF، قبول دو کنوانسیون پالرمو و CFT اختلالی نمی تواند بر انجام مبادلات مخفیانه امروز ایران ایجاد نماید.»
در همین راستا کارشناسان اقتصادی چون «احمد مجتهد»، رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی، هم مطرح کرده اند به شرط آنکه در داخل کشور «منافع ملی» در نظر گرفته شود، نظارت های نهادی همچون FATF نمی تواند هیچ خللی در روند کاری، تجار و بازرگانانی که توانسته اند در شرایط فشار سخت و بی سابقه دولت آمریکا، این تحریم ها را دور زده و مبادلات تجاری خویش را پیش ببرند، ایجاد نماید.
بنابراین در پاسخ به دغدغه اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، جمع کثیری از اقتصاددانان معتقدند در این شرایط سخت و پرفشار کشور، پیوستن به FATF نه تنها هیچ مشکلی را برای اقتصاد کشور نمی تواند ایجاد نماید، بلکه تداوم حضور نام ایران در فهرست سیاه این نهاد بین المللی، زمینه بسته شدن بیشتر از پیش مرزهای اقتصادی کشور را حتی برای همین مبادلات پوششی فعلی، تقویت خواهد نمود.



منبع:

1399/12/02
09:24:47
0.0 / 5
658
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش