كشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه، پیشتاز استفاده از ارزهای دیجیتال

كشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه، پیشتاز استفاده از ارزهای دیجیتال به گزارش آنی بازار جدید ترین آمار و گزارش های خبری نشان  می دهد استفاده از ارزهای دیجیتال در جهان بخصوص در منطقه آسیا-اقیانوسیه از استقبال فراوانی برخوردار می باشد و هر روز بر میزان محبوبیت آن افزوده می شود.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، به دنبال افزایش بهای ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده مانند «بیت کوین»، «مونرو»، «ریپل» و «اتریوم»، کاربران بسیاری در جهان به دنبال استخراج و تبدیل پول های خود به ارزهای دیجیتال هستند.
ارزهای دیجیتال به هر ارزش بوجود آمده در بستر دیجیتال اشاره می کند که به صورت الکترونیکی ذخیره و همینطور منتقل می شوند و بر اساس صفر و یک کار می کنند.
به عبارت دیگر، ارز دیجیتال خصوصیت هایی شبیه ارزهای فیزیکی دارند، اما معمولاً تراکنش های انتقال سرمایه ارزهای دیجیتالی به صورت بسیار سریع و بدون مرز بین افراد قابل انجام است.
در میان ارزهای دیجیتال، تابحال بیت کوین توانسته است گوی سبقت را از سایر رقبا برباید و از محبوبیت فراوانی در جهان برخوردار شود. از نظر فنی بیت کوین اولین پول دیجیتال غیرمتمرکز است. چون که بدون بانک مرکزی یا مسئول مرکزی کار می کند و در چند سال قبل ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار آمریکا به چندهزار دلار افزایش یافته است.
نگاهی به آمارها نشان می دهد، قیمت بیت کوین در حالی در چند سال گذشته با شیب ملایم در حال افزایش بود که از اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی و اواخر سال ۲۰۲۰ این ارز دیجیتال به جهت تشدید همه ‎گیری بیماری کرونا و هجوم نقدینگی به این بازار، با انفجار بهای فراوانی روبرو شده است.
در میان کشورهای مختلف جهان استفاده از ارزهای دیجیتال بیشتر در منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه از محبوبیت فراوانی برخوردارست و دست کم ۳۸ درصد از تعداد کل کاربران ارزهای مجازی را به خود اختصاص می دهد.
این در حالیست که سایر طرفداران ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین در منطقه اروپا با ۲۷ درصد در جایگاه دوم و آمریکای شمالی با ۱۷ درصد در رتبه سوم جای گرفته اند.
همینطور کاربران ساکن و فعال در منطقه آمریکای لاتین هم ۱۴ درصد و خاورمیانه چهار درصد از سهم بازار ارزهای دیجیتال را از آن خود کرده اند.
نگاهی به آمارها در سال ۲۰۲۰ و همینطور ماههای نخست ۲۰۲۱ نشان داده است اغلب شرکتهای بزرگ ارز دیجیتالی در حال گسترش دامنه فعالیت های خود به سمت آسیا هستند.
در نیمه نخست ۲۰۲۰، دست کم ۵۷ درصد از مبادلات ارزهای دیجیتال در منطقه آسیا-اقیانوسیه، اروپا، خاورمیانه و آفریقا شکل گرفت. این میزان در سال ۲۰۱۹، ۵۱ درصد و در سال ۲۰۱۸، ۴۳ درصد بود.
پیش بینی می شود با افزایش روز افزون استقبال از ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده و همینطور توسعه پلتفرم های خرید و فروش ارزهای دیجیتالی، رویکرد و سیاست گذاری دولت های مختلف در جهان دستخوش تغییراتی شگرف شده و هر روز بر شمار کاربران و طرفداران ارزهای دیجیتال در منطقه آسیا-اقیانوسیه افزوده شود.
در این گزارش تلاش داریم به سیاستهای اتخاذ شده از جانب کشورهای پیشرو در استفاده از ارزهای دیجیتال در منطقه آسیا-اقیانوسیه اشاره نماییم.
استرالیا:
آمارها نشان داده است میزان استفاده از ارزهای دیجیتال در استرالیا روز به روز درحال افزایش است به نحوی که بانک مرکزی این کشور تصمیم گرفته است دلار دیجیتال عرضه نماید.
به عبارت دیگر، این دلار دیجیتال همان پول رسمی کشور استرالیا خواهد بود که فقط به صورت دیجیتالی عرضه خواهد شد. گفتنی است همینطور می توان از این دلار دیجیتال که روی پلت فرم اتریوم عمل خواهد کرد، در سرمایه گذاری، تسویه و پرداخت اقساط بهره برد.
همچنین نتایج نظرسنجی های صورت گرفته در استرالیا نشان می دهد، ارزهای دیجیتال از محبوبیت فراوانی میان مردم این کشور برخوردارست.

نیوزیلند:
استفاده از ارزهای دیجیتال در نیوزیلند هم طرفداران خاص خویش را دارد، به نحوی که دولتمردان این کشور را بر آن داشته است تا یک شرکت خدمات مالی راه اندازی کنند که سرویس پرداخت آن ارز دیجیتال باشد.
ارز دیجیتال در نیوزیلند، «پاور دلار » نامگذاری شده است که بر پایه «تِتِر» فعالیت می کند که یک ارز دیجیتال پایدار (استیبل کوئن) به شمار می آید.
گفتنی است یکی از مهم ترین خصوصیت این نوع ارزها این است که از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال محفوظ می باشد و در اصل بعنوان ابزاری برای کنترل عدم پایداری قیمت در معاملات رمز ارزها مورد استفاده قرار می گیرد.
میزان محبوبیت ارز دیجیتال در نیوزیلند به حدی است که مقامات این کشور سال قبل به شرکت ها اجازه دادند تا دستمزد کارمندان را به صورت ارز دیجیتالی بپردازند.
این فرمان که توسط اداره امور مالیاتی نیوزیلند به امضا رسیده است، این امکان را فراهم می آورد که در صورت تمایل کارمندان به دریافت حقوق به صورت ارز دیجیتال، کارفرمایان باید آنرا رعایت نمایند.
چین:
آمارها نشان داده است چین یکی از پیشروترین کشورهای دنیا در زمینه استفاده گسترده از ارز دیجیتالی است. در حال حاضربا هدف مشارکت بیشتر در تنظیم چارچوب اقتصاد جهانی، کار استفاده آزمایشی از ارز دیجیتال چین در مناطق مختلف شروع شده است.
چین در آذرماه سالجاری میلادی، ارز دیجیتال خویش را به نام «رن مین بی» معرفی نمود و باعث غافلگیری جهان شد. گفتنی است چین می کوشد این ارز را با عنوان یوان دیجیتال در چهار شهر و در محل بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ مورد استفاده قرار دهد.
آمارها حاکی می باشد چین هم اکنون جهان را در معاملات دیجیتال رهبری می کند و ۴۴ درصد از کل ارزش معاملات پرداخت های دیجیتال دنیا را به خود مختص کرده است. این نخستین ارز دیجیتال مستقل در جهان است و ازاین رو چین کنترل کاملی بر گردش ارز خواهد داشت.
چنانچه چین بتواند ارز دیجیتال خویش را به صورت کامل اجرایی کند، اقتصاد این کشور که دومین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می آید به سمت یک جامعه بدون پول نقد پیش خواهد رفت طوری که مصرف کنندگان و کسب و کارها می توانند پرداخت های خویش را با کیف پول های الکترونیکی به جای اسکناس های سنتی انجام دهند.

ژاپن:
استفاده از ارز دیجیتال در ژاپن هم طرفداران خاص خویش را دارد. بانک مرکزی ژاپن بر این باور است چنانچه گردش پول نقد در آینده کاهش شدیدی داشته باشد می توان این مسئله را از راه انتشار ارز دیجیتال جبران کرد.
به باور مقامات ژاپنی استفاده از ارز دیجیتال برای بهبود سیستم های پرداخت در این کشور بسیار مناسب می باشد.
بنابر اعلام پایگاه خبری ژاپن تایمز، این کشور تصمیم دارد ارز دیجیتال ملی خویش را تا سال ۲۰۲۳ عرضه نماید. مقامات ژاپن در دیماه سالجاری هم اعلام نمودند تصمیم دارند این ارز دیجیتال را، سال آینده میلادی در چارچوب یک برنامه آزمایشی اجرا کنند.

کره جنوبی:
گزارشها نشان داده است اخیرا استفاده از ارزهای دیجیتال در کره جنوبی که بعنوان یک کشور توسعه یافته و پیشرفته در جهان به شمار می آید روز به روز درحال افزایش است.
آمارها نشان داده است مردم این کشور به تازگی علاقه زیادی به ارزهای دیجیتال از خود نشان داده اند و دولت این کشور هم موضع مخالفی در این خصوص ندارد.
در حال حاضر بانک مرکزی کره جنوبی در حال انجام تحقیقات لازم جهت راه اندازی ارز دیجیتال است. مقامات بانک مرکزی کره جنوبی هم در دسامبر سال قبل میلادی کارگروهی جهت بررسی ارزهای مجازی تشکیل دادند ولی این را هم گفتند که هدف از این کار کنترل فعالیت سایر کشورها دراین زمینه است و قصد ندارند یک ارز دیجیتال راه اندازی کنند.
در نهایت رشد روزافزون سایر کشورها مثل چین، ژاپن و آمریکا دراین زمینه سبب شد سیاستهای این کشور در زمینه راه اندازی ارز دیجیتال تغییر کند.هند:
رشد روزافزون بازار ارزهای دیجیتال در سایر نقاط جهان بخصوص در منطقه آسیا-اقیانوسیه، دولت هند را بر آن داشت تا لایحه ای برای ممنوعیت ارزهای مجازی خصوصی مثل بیت کوین تصویب و یک ارز مجازی ملی را راه اندازی کند.
گفتنی است یکی از طرفداران این طرح، حزب «بهاراتیا جاناتا» به رهبری «نارندرا مودی»، نخست وزیر هند است.
به گزارش پایگاه خبری «سی ان بی سی»، این لایحه با عنوان «ارز مجازی و قانون ارز دیجیتال رسمی» زیرساخت های لازم را برای ارز دیجیتال رسمی توسط بانک رزرو هند فراهم می آورد. پیش از این هم موضع گیری شدیدی در مورد ارزهای مجازی در هند اتخاذ شده بود. یک هیئت دولتی در ۲۰۱۸ پیشنهاد ممنوعیت تمام ارزهای مجازی خصوصی و جریمه ۱۰ سال زندان را برای متخلفان مطرح کرده بود.
دولت هند پیشتر اعلام نموده بود که ارزهای مجازی را به رسمیت نمی شناسد. در نهایت ممنوعیت نقل و انتقال ارزهای مجازی در مارس ۲۰۲۰ توسط دادگاه عالی هند لغو شد.

مالزی:
مالزی یکی از کشورهای پیشتاز در زمینه استفاده از ارزهای دیجیتال در جهان اسلام است. این کشور در اسفند ۱۳۹۶ نخستین پول دیجیتال «اسلامی» را در جهان معرفی نمود.
در حال حاضر، ارزهای دیجیتال به صورت قانونی برای معامله در صرافی ها مورد استفاده قرار می گیرند و قابل تعویض با هرگونه پول هستند.
دولت مالزی می کوشد قانون گذاری های لازم جهت شفافیت ارز دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل را انجام دهد.
همچنین هرگونه فعالیت در مورد ارزهای دیجیتال، به منظور پیشگیری از هرگونه پولشویی، فعالیتهای تروریستی اقتصادی و فعالیتهای خلاف شرع، باید تحت نظارت گروه گزارش سازمان پولشویی دولت مالزی قرار گیرد.
به تازگی بانک «کنانگا» که یکی از بزرگترین بانکهای مالزی است، اعلام نموده که ۱۹ درصد از سهام یکی از صرافیهای رمز ارز در این کشور مالزی را خریداری نموده و از این طریق به سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال وارد شده است.
در حال حاضر مالزی و ژاپن همکاریهای موثری در زمینه استفاده از ارزهای دیجیتال انجام داده اند و می کوشند همکاریهای مشترکی در زمینه ایجاد بستری برای انجام معاملات آنلاین با بهره گیری از ارزهای دیجیتال در مالزی انجام دهند.


ایران:
در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸، «فرهاد دژپسند» وزیروقت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه دولت ارز دیجیتال را به رسمیت می شناسد، اظهار داشت: پیش نویس طرح ساماندهی ارز دیجیتال در ماه پایانی سال ۹۷ در کمیسیون اقتصادی دولت تهیه و تصویب شده است.
دژپسند اضافه کرد: شورایعالی مبارزه با پولشویی نیمه دوم سال ۹۶ فعالیت در حوزه ارز دیجیتال را ممنوع کرد و گمرکات هم مانع از ورود پردازشگرهای بلاکچین ها به کشور شدند، اما با توجه به این که ماینینگ ارز دیجیتال با پردازشگر برق تفاوت چندانی نداشت، عملاً این دستگاه ها وارد کشور شد.
وی ضمن اشاره به اینکه در دولت کارگروهی مستقل به ریاست کمیسیون اقتصادی قوه مجریه جهت بررسی ارز دیجیتال تشکیل شده است، اظهار نمود: پیش نویس طرح ساماندهی ارز دیجیتال در ماه پایانی سال ۹۷ در کمیسیون اقتصادی دولت تهیه و الان تصویب شده که در انتظار بررسی در هیئت دولت می باشد.
در نهایت معاون اول رئیس جمهوری در ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸، آئین نامه اجرایی استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده در کشور را به منظور ایجاد بستری امن، کم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و به کارگیری با رویکرد تسهیل فضای کسب و کار را ابلاغ نمود. در نتیجه صنعت استخراج رمز ارز در ایران قانونی شد.
از آنجائیکه ارزهای دیجیتال سبب تسهیل در مبادلات اقتصادی می شوند، دیر یا زود راه خویش را در مبادلات تجاری در جهان در حجمی گسترده بازخواهند کرد. چنانچه این ارزهای دیجیتال بتوانند ارزهای قدرتمند موجود در بازار مانند دلار و یورو را به چالش بکشند، می توان گفت تغییرات شگرفی در نظام پولی و بانکی جهان رخ خواهد داد.
بدون شک استقبال از ارزهای دیجیتال در جهان از جنبه دیگری هم می تواند برای ایران جالب توجه باشد، چون که در صورت به چالش کشیده شدن دلار و یورو توسط ارزهای دیجیتال، ایران دیگر دغدغه عدم دسترسی به چرخه دلار را نخواهد داشت.
پیش بینی می شود با حذف قوانین دست و پا گیر در زمینه تولید رمز ارزهای دیجیتالی و فراهم شدن زیرساختهای لازم در کشور، بزودی شاهد معرفی ارز ملی دیجیتالی در بازارهای جهانی باشیم.


1399/12/03
12:18:16
0.0 / 5
388
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش