اختصاصی آنی بازار؛

ارزش شركتهای سهام عدالت خراسان شمالی ۸۲ هزار میلیارد ریال است

ارزش شركتهای سهام عدالت خراسان شمالی ۸۲ هزار میلیارد ریال است به گزارش آنی بازار مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی اظهار داشت: ارزش شرکتهای سهام عدالت استان ۸۲ هزار میلیارد ریال است که با انتخاب اعضای هیات مدیره  شرکت های سرمایه گذاری در ۲۰ اسفندماه، مردم در کسب سود خود بیشتر سهیم می شوند.


ابراهیم قربانی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب نهم اردیبهشت ماه سال جاری با درخواست رئیس جمهوری برای آزادسازی سهام عدالت موافقت کردند و بر این اساس، دارندگان سهام عدالت با رفتن به سایت سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس در صورت تمایل می توانند به صورت مستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت خویش را در اختیار بگیرند.
وی اظهار داشت: همینطور افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب می کنند به اندازه سهام عدالت خود سهامی از شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت را در اختیار خواهند داشت و قرار شده شورایعالی بورس به سرعت زمینه ورود این شرکت ها را به بازار سرمایه فراهم سازد.
قربانی افزود: افرادی که روش غیرمستقیم را برگزیده اند؛ می توانند اعضای هیات مدیره شرکتهای سرمایه گذاری استانی را در تاریخ ۲۰ اسفندماه انتخاب کنند.۷۳ درصد سهامداران خراسان شمالی روش غیرمستقیم را انتخاب کردند
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در ادامه به تشریح شرایط سهامداران استان پرداخت و اظهار داشت: ۷۳۳ هزار نفر در این استان سهامدار این شرکت هستند که از این تعداد ۲۰۰ هزار نفر روش مستقیم سرمایه گذاری و ۵۳۳ هزار نفر معادل ۷۳ درصد هم با روش غیرمستقیم در مدیریت سهام خود سهیم هستند.
وی افزود: رقم بالای انتخاب روش غیرمستقیم در این استان گواه این است که اطلاع رسانی خوبی در این حوزه انجام شده است.
قربانی اظهار داشت: ارزش دارایی سبد هر سهامداری که یک میلیون تومان سهم داشتند ۳۲ میلیون تومان برآورد شده و سهامدارانی که ۵۰۰ هزار تومان سهام داشتند؛ ارزش دارایی ۱۶ میلیون تومانی برآورد شده است و هم اکنون سهامدارانی که سهم خویش را آزاد کرده اند بدلیل هیجانات بازار سهم آنان به شدت افت کرده است.

افزون بر ۳۴۰ هزار سجامی در خراسان شمالی
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی عنوان کرد: تابحال ۳۴۰ هزار و ۲۰۱ نفر معادل ۶۵ درصد سهامداران در این استان سجامی شدند و حدود ۱۸۴ هزار نفر هم در سامانه سجام ثبت نام نکرده اند.
ابراهیم قربانی پیش شرط مشارکت در انتخابات هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت، ثبت نام اعضای این شرکت در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) و دریافت کد احراز هویت بیان کرد.
وی اظهار داشت: خراسان شمالی در ثبت نام اعضای شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت در سامانه سجام رتبه هشتم کشور را دارد و به صورت میانگین هر روز یک درصد از اعضا در این سامانه ثبت نام کرده و به شمار سجامی ها افزوده می شوند.
سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا سجام یک برنامه یکپارچه به منظور ثبت و نگهداری اطلاعات تمام سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه متشکل از بورس و فرابورس است که در سال ۱۳۹۷ توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار بوجود آمده است.

روند انتخابات مجامع الکترونیکی
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در مورد روند برگزاری انتخابات مجامع الکترونیکی اضافه کرد: کسانی که قصد شرکت در انتخابات را دارند باید سهامدار این شرکت باشند و در سامانه سجام هم شرکت و با کد بورسی در انتخابات مجامع الکترونیکی به کاندیدای مورد نظر رای دهند و در انتخاب هیات مدیره سهیم باشند.
وی با اشاره به اینکه افراد برپایه تعداد سهم، حق رای خواهند داشت، اظهار داشت: در صورتیکه شرکتهای سرمایه گذاری استانی از ظرفیت شرکت سپرده گذاری مرکزی بهره برده باشند، سامانه https: //dima.csdiran.ir/ آماده برگزاری مجامع خواهد بود و سهامداران با ورود به این سامانه می توانند در انتخابات مشارکت کنند.
قربانی اظهار داشت: اطلاع رسانی دقیق از راه پیامک به تمامی ۵۳۰ هزار سهامدار پیش از برگزاری انتخابات ارسال شده است و تمامی سهامداران از روند برگزاری انتخابات آگاه هستند.
وی اظهار داشت: همینطور سامانه یکپارچه گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات به نشانی www.codal.ir به منظور مکانیزه کردن جمع آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکتهای ثبت شده نزد سازمان بورس و سایر اشخاصی که مطابق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است.
قربانی بیان نمود: سهامداران با رفتن به سامانه کدال، اطلاعات مورد نیاز خویش را در مورد شرکت ها کسب خواهند کرد.

روند عضویت در هیات مدیره
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در مورد روند عضویت در هیات مدیره شرکت ها هم اظهار داشت: کسانی که مایل به عضویت در هیات مدیره هستند باید از راه سامانه "ستان" به آدرس https: //setan.seo.ir ثبت نام و اطلاعات خویش را در این سامانه ثبت کنند.
وی افزود: صلاحیت نامزدهای انتخابات هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری بر مبنای دستورالعمل سازمان یورس اوراق بهادار انجام می شود.
قربانی با اشاره به اینکه شرایط انتخاب کاندیداهای هیات مدیره توسط کارشناسان سازمان بورس بسیار مشکل و سخت خواهد بود، اضافه کرد: سفارش می شود که افراد متخصص در زمینه اقتصاد و بورس وارد این کارزار شوند و کسانی که تجربه تجزیه و تحلیل صورت های مالی و بورس را دارند در این انتخابات شرکت نمایند تا سهامداران از تجربیات آنان بهره مند شوند.
وی عنوان کرد: افرادی که مدیریت سرمایه مردم را در دست می گیرند و وظیفه شکوفایی شرکت ها را برعهده دارند باید از تجربه لازم برخوردار باشند بنابراین برای انتخاب اصلح هم فیلترهای لازم برای انتخاب هیات مدیره وجود دارد.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی اظهار داشت: پیشبینی ما این است که افراد زیادی در سامانه ستان ثبت نام کنند، ولی تنها افرادی که دارای تجربه و تحصیلات مرتبط در این حوزه هستند از فیلترهای سخت عبور می کنند.
وی اظهار داشت: تابحال ۵۶ نفر کاندید عضویت در هیات پنج نفره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی شده اند و تایید صلاحیت این افراد در چند روز آینده مشخص می شود.

اهمیت انتخابات
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در مورد مزایای برگزاری این انتخابات اظهار داشت: برگزاری مجامع، مدیریت شرکتهای سرمایه گذاری استانی در اختیار هیات مدیره جدید قرار می گیرد؛ نقش این هیات مدیره و عملکرد آنها تأثیر بسزایی در سوددهی یا زیان دهی شرکت ها دارد که مطابق آن سهامدار منتفع و یا متضرر می شود؛ سهامداران با مشارکت در مجامع می توانند نقش بسزایی در انتخاب مدیران اصلح جهت مدیریت دارایی شان داشته باشند.
قربانی بیان نمود: هیات مدیره این شرکتها ۳۰ درصد از دارایی ها را می توانند در طرح های استانی سرمایه گذاری کنند و این هم منوط به رضایت شرکت ها و تصویب سازمان بورس است.
وی بیان نمود: با عنایت به ارزشمند بودن این سهم ها، انتظار می رود بخشی از سرمایه های به دست آمده در تولید و فعالیت اقتصادی به کار گرفته شود تا از این طریق، این سرمایه ها تا چند برابر افزایش پیدا کنند و شرکت ها به پشتوانه این سهام مبادرت به راه اندازی خطوط تولید با سوددهی بالا کنند.
قربانی خاطرنشان کرد: پیش از این انتخابات افرادی که عهده دار این شرکت ها بودند با این تصور که مالک این شرکت ها هستند مبادرت به مدیریت با سلیقه شخصی می کردند اما با برگزاری انتخابات این مجامع، اختیار برعهده مردم قرار می گیرد و برای سهامشان تصمیم گیری بهتری می گیرند.
وی اظهار داشت: این انتخابات می تواند سبب روی کارآمدن هیات حاکمه آشنا به مسائل سهامداری و افرادی شود که تخصص بیشتری را برای حفظ منافع سهامداران دارند. فعالیت شرکت داری وابسته به عوامل بسیار گوناگونی همچون هیات حاکمه آن شرکت، شرایط بازار، شرایط روابط بین الملل و مسایل سیاست های اقتصادی داخل کشور است.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی سفارش کرد که دولت باید بگونه ای عمل کند که سهامدارن تصور نکنند که دولت در روند انتخاب هیات مدیره دخالت دارد و زمینه برای بخش خصوصی در فضایی آرام و بدون تنش فراهم گردد.
خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.منبع:

1399/12/13
15:13:16
0.0 / 5
341
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش