اقتصاد سیاسی جهانی منتشر گردید

اقتصاد سیاسی جهانی منتشر گردید به گزارش آنی بازار ترجمه فارسی «اقتصاد سیاسی جهانی» نوشته جان رونهیل با ترجمه سیدمحمدعلی موسوی و الهه نوری غلامی زاده منتشر گردید.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، این کتاب در ۱۰۱۲ صفحه و قطع وزیری با قیمت ۲۰۰ هزار تومان در سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی انتشار یافته است.
در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: اقتصاد سیاسی علمی است که با نگاهی میان رشته ای به مطالعه تولید و تجارت و روابط آن با قوانین و دولت و همینطور با توزیع ثروت و درآمد ملی می پردازد. در این راستا، هدف اصلی کتاب «اقتصاد سیاسی جهانی» معرفی، تحلیل و تبیین تمامی رشته های درگیر در علم اقتصاد سیاسی جهانی است. نویسنده از مقالات برجسته ترین صاحب نظران این رشته استفاده می نماید تا مباحث اقتصاد سیاسی را در چارچوب یک کتاب درسی در اختیار مخاطبان قرار دهد.
این کتاب از پنج بخش اصلی و ۱۴ فصل تشکیل می شود که به موضوعات مهمی همچون رویکردهای نظری به اقتصاد سیاسی جهانی، تجارت جهانی و تولید، مالیه جهانی، جهانی شدن، دولت و توسعه، و برابری و محیط زیست می پردازد. مسائل مختلفی نظیر وابستگی متقابل روز افزون کشورها در اقتصادِ در حال جهانی شدن، صدمه پذیری نظام مالی جهانیِ معاصر در مقابل بحران های ادواری، سرعت انتقال توسعه، افزایش اهمیت بازیگران خصوصی در اقتصاد جهانی معاصر بخصوص در بخش مالی، تنظیم مقرراتِ بازارهای بین المللی، نقش قابل توجه و در حال تحول مؤسسات بین المللی در واکنش به بحران ها و تاثیر بحران های مالی بر فقر و نابرابری در «اقتصاد سیاسی جهانی» مورد بررسی قرار گرفته است.
بخش اول این کتاب «رویکردهای نظری به اقتصاد سیاسی جهانی» است که چهار فصل «مطالعه اقتصاد سیاسی جهانی»، «ریشه های قرن نوزدهمیِ سنت های نظری در اقتصاد سیاسی جهانی»، «همکاری و منازعه در اقتصاد سیاسی جهانی» و «منابع داخلی سیاست های اقتصادی خارجی» را دربرمی گیرد. نویسنده در این فصل ها به تحولات نظام اقتصاد بین الملل، ریشه های علم اقتصاد سیاسی جهانی، وابستگی متقابل اقتصادی، نقش نهادها در تسهیل همکاری اقتصادی و نحوه مدیریت پیوند اقتصادی کشورها می پردازد.
بخش دوم این کتاب با عنوان «تجارت جهانی و تولید» شامل سه فصل «تحول رژیم تجارت جهانی»، «موافقت نامه های تجاری منطقه ای» و «جهانی شدن تولید» است. در این فصل ها به بررسی تاریخچه، روندها و چالش های اخیر نظام تجارت چندجانبه، اشکال و تبعات همکاری تجاری منطقه ای و فرصت ها و چالش های ناشی از زنجیره های ارزش جهانی پرداخته شده است.
«مالیه جهانی» عنوان بخش سوم این کتاب است که در چارچوب دو فصل «تحول نظام پولی و مالی بین الملل» و «اقتصاد سیاسی بحران های مالی جهانی» عرضه می شود. نویسنده در این دو فصل به تشریح نقش محوری نظام پولی و مالی بین الملل در اقتصاد سیاسی جهانی و تبعات سیاسی این نظام و همینطور به تبیین نحوه ارزیابی، پیشگیری و مدیریت بحران های مالی جهانی می پردازد.
بخش چهارم این کتاب «جهانی شدن و دولت» نام دارد و از دو فصل «منطق های جهانی شدن اقتصادی» و «تأثیر جهانی شدن بر دولت ها» تشکیل می شود. رونهیل در این بخش علل زیربنایی جهانی شدن اقتصادی، پویایی های اقتصادی حاصل از آن و تأثیرات آن بر دولت ملت ها را شرح می دهد.
بخش پنجم کتاب «اقتصاد سیاسی جهانی» با عنوان «توسعه، برابری و محیط زیست» سه فصل «رشد، نابرابری، و فقر جهانی: استدلال جهانی شدن و علم سیاسیِ اقتصاد»، «اقتصاد سیاسی توسعه» و «اقتصاد سیاسی محیط زیست» را دربردارد. استدلال جهانی شدن نئولیبرال، چالش های آن در مناطق مختلف و راهکارهای عرضه شده برای این چالش ها، مشکلات توسعه در اقتصاد جهانی و رژیم های زیست محیطی بین المللی در این بخش تشریح شده است. رونهیل می کوشد نشان دهد اقتصاد نابرابر کنونی به مشارکت تمامی بازیگران احتیاج دارد تا بتواند بر چالش های حاصل از جهانی شدن غلبه کند.
جعبه ها و نکات کلیدی هر فصل، اطلاعات بنیادین در ارتباط با مباحث را در خود گنجانده و سؤالات انتهای هر فصل ذهن خوانندگان را به چالش می کشد تا در صورت علاقه مندی به آشنایی عمیق تر با مبحث مورد نظر، خود به کندوکاو در منابع معرفی شده برای مطالعه‌ی بیشتر و پیوندهای وب بپردازند. افزون بر این، بخش واژه نامه هم درصدد است تا با توضیح واژگان و عبارات رایج در اقتصاد سیاسی جهانی، رسالت این کتاب درسی را تکمیل کند.
پدیدآورنده «اقتصاد سیاسی جهانی»، پروفسور رونهیل، استاد دانشگاه واترلو است که آثار گوناگونی را در زمینه اقتصاد سیاسی به رشته تحریر درآورده و مقالات وی در خیلی از مجلات معتبر بین المللی به چاپ رسیده است. مترجمان این اثر موسوی، استاد درس اقتصاد سیاسی ایالات متحده و نوری غلامی زاده، استاد درس اقتصاد سیاسی آمریکای لاتین در دانشگاه تهران هستند.
علاقه مندان برای تهیه این اثر می توانند به فروشگاه سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به نشانی تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان فلسطین و چهارراه ولیعصر (عج)، کتاب فروشی شانزده و همینطور سایر فروشگاه های این سازمان رجوع کنند یا با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۴۸۷۶۲۵ تماس بگیرند.
1399/12/16
13:49:31
0.0 از 5
819
تگهای خبر: ارز , ارزش , ارزیابی , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش