همتی:

بودجه مصوب مجلس سبب رشد نقدینگی می شود

بودجه مصوب مجلس سبب رشد نقدینگی می شود به گزارش آنی بازار رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: اعداد و ارقام بودجه مصوب وتبصرہ های مختلف آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است که نتیجه آن می تواند انتشار پول پرقدرت و رشد نقدینگی باشد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، «عبدالناصر همتی» در یادداشتی اینستاگرامی اعلام نمود: این که بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، با تفاهم نسبی دولت و مجلس تعیین تکلیف و به تصویب نهایی رسید جای شکر دارد.
وی ادامه داد: فارغ از محاسن و ایراداتی که میتوان به محتوای بودجه گرفت، یک نکته مشخص شد که همه دولت ها و مجالس، باوجود انتقاد از رشد نقدینگی وتورم، حتی با پرچم اصلاح ساختاری بودجه، در نهایت به بودجه ای با توان رشد بالای نقدینگی رضایت می دهند.
همتی تصریح کرد: درحالی که مجلس محترم همزمان در صدد تصویب طرحی، برای اصلاح ساختار اداره بانک مرکزی، با هدف تقویت استقلال و هم پاسخگویی بیشتر بانک مرکزی است، اعداد و ارقام بودجه مصوب وتبصرہ های مختلف آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است که نتیجه آن می تواند انتشار پول پرقدرت و رشد نقدینگی باشد.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: کنترل نقدینگی و تورم مهم ترین هدف بانک مرکزی است. با عنایت به امکان تشدید رشد نقدینگی از ناحیه بودجه کشور، یکی از طریق های کنترل رشد نقدینگی هم تشدید کنترل ترازنامه بانک ها است و این شاید در تناقض با تکالیف بودجه و همینطور برنامه خروج از رکود قرار گیرد. بانک مرکزی این انتظار را هم دارد که دولت و مجلس در راه کنترل نقدینگی و تورم پشتیبان بانک مرکزی باشند.منبع:

1399/12/18
18:54:43
0.0 / 5
574
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش