روز خوب بورس های جهانی

روز خوب بورس های جهانی آنی بازار: بیشتر فاکتورهای مهم بورسی جهان صعود کردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، دادههای انتشار یافته جدید نشان میدهد که بانک مرکزی اروپا به نحو قابل توجهی از شدت حضور خود در بازار اوراق و میزان خرید اوراق بدهی کاسته است. بااینکه احتمال توقف کامل سیاست های محرک بانک مرکزی در مقطع فعلی بعید بنظر می رسد اما باتوجه به اوج گیری تورم در خیلی از کشورهای اروپایی این احتمال مطرح است که به تدریج از ابعاد این برنامه کاسته شود. برخلاف بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی آمریکا به سیاست های حمایتی خود ادامه می دهد و رئیس این بانک نیز صراحتا گفته است شرایط فعلا تا بازگشت به قبل کرونا فاصله دارد.
مجلس سنای آمریکا بعد از هفته ها بحث و جدل به بسته محرک ۱.۹ تریلیون دلاری پیشنهادی دولت بایدن برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد این کشور در مقابل نتایج کرونا رای مثبت داد. این بسته که بزرگ ترین بسته حمایتی در تاریخ معاصر آمریکا نیز شمرده می شود شامل پرداخت یارانه نقدی ۱۴۰۰ دلاری به خانوارهای آمریکایی و هم چنین وام های کم بهره برای کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز می شود. بعنوان بخش دیگری از تلاش دموکرات ها برای تقویت وضعیت اقتصادی شهروندان آمریکایی، نمایندگان این حزب در تلاش هستند تا موافقت جمهوری خواهان را برای افزایش سطح حداقل دستمزد به ۱۵ دلار در هر ساعت جلب کنند.
با توقف سیر نزولی نرخ بیکاری در قاره سبز، تا اختتام ژانویه ۲۰۲۱ نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۷ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۸.۱ درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل در سطح ۷.۳ درصد باقی ماند. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماه اخیر بوده است. در مقایسه با ماه قبل، شمار افراد بیکار در اتحادیه اروپا ۲۹ هزار نفر و در سطح منطقه یورو ۸۰۰۰ نفر افزایش یافته است.
نگرانی از افزایش شدید تورم بعد از انتظار آمار تورم در سطح اتحادیه اروپا و منطقه یورو بار دیگر احتیاط معامله گران را افزایش داده است. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه با ۱.۲ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسیده است. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۱.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۹ درصد بیشتر شده است. نرخ بهره در سطح منطقه یورو حالا در محدوده منفی قرار دارد و کاهش بیشتر آن بعید به نظر می آید.
انتظارات معامله گران برای افزایش نرخ تورم بعد از صحبت های رئیس بانک مرکزی آمریکا افزایش یافته است. جروم پاول گفته بازگشایی کسب وکارها که به تدریج در حال انجام شدن است منجر به افزایش نرخ تورم در کوتاه مدت خواهد شد. در اروپا هم نگرانی از وضعیت اقتصادی بعد از انتظار آمار رشد بخش خرده فروشی بیشتر شده است. در ماه ژانویه متوسط رشد بخش خرده فروشی در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو منفی ۵.۹ درصد بوده که این رقم بزرگ ترین رشد منفی از ماه آوریل سال قبل تا حالا بوده است. فعالان بازار انتظار داشتند که این رشد حداکثر منفی ۱.۱ درصد اعلام گردد.
با پیشبرد روند واکسیناسیون انتظار می رود تا سه ماه آتی بخش قابل توجهی از جمعیت آمریکا واکسینه شوند. در ایام اخیر شمار مبتلایان و همین طور قربانیان کرونا در خیلی از کشورها بطور شایان توجهی کاهش یافته است و با تداوم این روند امید می رود تا اختتام امسال ریسک های کرونا بر روی اقتصاد جهانی به حداقل برسد. بگفته بانک جهانی، در سال ۲۰۲۰ شیوع ویروس کرونا موجب شد متوسط رشد اقتصادی جهان به منفی ۴.۳ رسید که بدترین عملکرد ثبت شده در قرن بیست و یکم بوده است.
چین در حال مطالعه روی راهکارهایی است تا جلوی بروز نوسانات شدید در بازارهای مالی خودرا بگیرد. مقامات این کشور نگرانند ترکیدن حباب بازارهای سهام و تلاطم در بازار مسکن به اقتصاد لطمات جدی وارد کند. یکی از اقدامات احتمالی مقامات چینی دراین زمینه اتخاذ رویکرد انقباضی بیشتر خواهد بود که این مساله نیازمند ایجاد تغییرات جدید در نرخ بهره و سیاست های پولی بانک مرکزی خواهد بود. باتوجه به گستردگی روابط چین با جهان، رویکرد انقباضی خبر خوبی برای طرف های خارجی همکار چین نخواهد بود.
تا حالا بیش از ۱۱۸ میلیون و ۱۶ هزار و ۴۲۹ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۶۱۷ هزار و ۶۰۲ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۳۹ هزار و ۹۷۲ نفر، برزیل با ۲۶۶ هزار و ۶۱۴ نفر، مکزیک با ۱۹۰ هزار و ۹۲۳ نفر، هند با ۱۵۸ هزار و ۷۹ نفر و انگلیس با ۱۲۴ هزار و ۷۹۷ نفر بوده است.
آرتور هوگان - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن - اظهار داشت: حالا زمان آن رسیده است که توجه معامله گران و فعالان بازار به فاکتورهای بنیادی جلب شود. اخبار مربوط به ویروس امیدوارکننده تر از قبل هستند بااینکه هنوز تا خلاصی از آن فاصله بسیاری داریم اما می توانیم رد پای بهبود تدریجی در بخش های مختلف را مشاهده نماییم. باتوجه به حضور خوب و نیرومند سیاستگذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست های پولی و مالی برای پشتیبانی از رشد اقتصادی نگران اند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۱ هزار و ۹۶۷.۵۴ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۰۶ درصد جهش تا سطح ۳۸۹۶.۸۷ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۴.۲۱ درصد افزایش در سطح ۱۳ هزار و ۱۴۰.۱۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۷ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۷۳۰.۳۴ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۴۳۷.۹۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۳۷ درصدی در سطح ۵۹۲۴.۹۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶۲ درصد بالا رفت و به ۸۴۹۶.۴۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۹۹ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۲۷.۰۴ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۸۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۷۷۳.۲۳ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افت ۲.۱۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۷۱ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۴۷ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۷۱.۱۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۵۸ درصد کاهش به ۶۴.۰۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۱۶ درصدی به ازای ۶۷.۴۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۲.۰۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۱۷.۹۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۲.۳۱ درصدی به ازای ۲۶.۱۱ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/12/20
18:01:35
0.0 / 5
546
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش