حاشیه های تلخ شیرین ترین اتفاق بازار سرمایه!

حاشیه های تلخ شیرین ترین اتفاق بازار سرمایه! به گزارش آنی بازار حتی عرضه اولیه ها بعنوان جذاب ترین اتفاق بازار سرمایه هم این روزها حال خوشی ندارند! یا لغو میشوند، یا مورد استقبال قرار نمیگیرند یا قیمت آنها در کوتاه مدت به روز عرضه یا حتی پایین تر از روز عرضه میرسد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، عرضه اولیه ها به علت بازدهی ای که به دنبال دارند قسمت مورد علاقه بورسی ها هستند. به طوریکه سهم خیلی از سهام داران از بازار سرمایه فقط عرضه اولیه ها است و پای خیلی از این افراد به علت عرضه اولیه به بازار سرمایه باز شده است. اما به نظر میرسد این روزها حتی عرضه اولیه ها هم حال خوشی ندارند. اگر لغو نشوند مورد استقبال قرار نمیگیرند و اگر خریدار داشته باشند هم صف خرید آنها در کوتاه مدت به صف فروش تبدیل میشود.
بررسی میزان مشارکت مردم در خرید عرضه اولیه ها گواه آن است که رنگ قرمز بازار سرمایه بر سر عرضه اولیه ها هم سایه انداخته است. به طوریکه در عرضه اولیه که در میانه های شهریورماه صورت گرفت، پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه سپیدار که اواسط دیماه صورت گرفت، چهار میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه کزغال که اواسط بهمن ماه صورت گرفت، سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشاکرت کردند و در عرضه اولیه اپال که روز گذشته صورت گرفت تنها دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشارکت کردند.
البته این تنها یک روی حاشیه های این روزهای عرضه اولیه ها است و روی دیگر چالش ها به لغو عرضه آن هم در دقیقه ۹۰ اختصاص دارد! لغو دو عرضه اولیه در همین ۲۴ ساعت گذشته، گواه این مورد است. وعده عرضه اولیه سهم شرکت ریل پرداز نوآفرین در نماد "حآفرین" در ۱۳ اسفندماه در بازار فرابورس داده شد، هرچند که به این وعده عمل نشد و قرار شد این عرضه اولیه، ۱۹ اسفند صورت بگیرد. اما در این روز هم پای سهم این شرکت به بازار سرمایه باز نشد و ناظر بازار ساعتی پیش از زمان ارائه، در پیامی از لغو آن اطلاع داد. بر مبنای اطلاعیه شرکت بورس، عرضه اولیه شرکت سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار در نماد "مدار" که قرار بود فردا صورت بگیرد، هم لغو شد!

البته این اتفاق جدیدی در بازار سرمایه نیست و چندی قبل هم شاهد لغو عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی بودیم که قرار بود در بازار بورس ارائه شود. اتفاقی که در شهریورماه برای نماد غزر و اواخر مردادماه برای غکورش افتاد و سبب شده برخی سهام داران به این روند اعتراض داشته باشند. چونکه هرچند مانند ماه های ابتدایی سال از عرضه اولیه ها استقبال نمیشود و شاهد کاهش چشم گیرتعداد خریداران عرضه اولیه طی ماه های گذشته بودیم اما این عرضه ها همچنان عنوان جذاب ترین بخش بازار سرمایه را یدک میکشند و خیلی از سهام داران برای خرید عرضه اولیه ها برنامه ریزی میکنند.

در این میان سهام دارانی هستند که برای تأمین نقدینگی مورد نیاز خرید عرضه اولیه ها، بعضی از دیگر سهم های خویش را در ضرر میفروشند و یا نقدینگی جدیدی وارد بازار میکنند. حتی برخی کارگزاری ها به صورت خودکار بخشی از پول سهام دار را برای خرید عرضه اولیه نگاه میدارند و سهام دار با این بخش از پول خود امکان خرید سهم دیگر را ندارد.
به هر صورت لغو عرضه اولیه ها در این روزهای پرنوسان بازار سرمایه که وزنه روزهای چراغ قرمز آن بر وزنه روزهای چراغ سبر آن سنگینی میکند، امکان دارد سبب کمتر شدن اعتماد سهام داران به این بازار شود. آن هم در شرایطی که حدودا هیچ دلیلی برای لغو این عرضه ها از جانب مسؤلان به سهام داران عرضه نمیشود!
منبع:

1399/12/21
00:40:52
0.0 / 5
708
تگهای خبر: بازار , بورس , خرید , خریدار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش