نوبخت:

دانشگاه، سازوكارهای نو و دانش بنیان فرا روی صنعت قرار دهد

دانشگاه، سازوكارهای نو و دانش بنیان فرا روی صنعت قرار دهد به گزارش آنی بازار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: باید دانشگاه ساز و کارهای نو و روش های دانش بنیان را در فرا روی صنعت قرار دهد تا این بخش بتواند راندمان لازم را برای اهداف توسعه ای کشور داشته باشد.


دکتر محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در ارتباط ویدئوکنفرانسی با بیست و سومین کنگره ملی همکاریهای دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی که به صورت وبیناری در دانشگاه گیلان برگزار می شود، اضافه کرد: قطعا بدون پشتیبانی لازم از طرف دولت و نیز دانشگاه امکان رشد و توسعه صنعت وجود نخواهد داشت.
وی اظهار داشت: ما یا باید از مسیرهای متعارف عمل نماییم که دانشگاه نقش عادی خودرا در ارتباط با صنعت ایفا کند و دولت منابع و اهداف را مشخص و نیازهایش را به صنعت اعلام و در عین حال کمک نماید تا دانشگاه بتواند آن ارتباط وسیعی که با صنعت لازم است را فراهم آورد.
معاون رئیس جمهوری افزود: اما این امر برای شرایط عادی است اما امروز ما در یک شرایط غیرعادی قرار داریم و باید بتوانیم در یک رقابتی نابرابر و نامتعادل و با شرایط تحریم نقش و حضوری موثر داشته باشیم از اینرو نقش دانشگاه بسیار در این جا بسیار متفاوت از شرایط عادی است.
وی با اشاره به اینکه همانطوری که همه جهان و نیز ملت ما شاهد تحولات ایران اسلامی هستند، اظهار داشت: امروز با همه این موانع، تحریم ها و فشارها کشور در حال سازندگی و توسعه است چنانکه هر پنجشنبه حداقل با حضور رئیس جمهور شاهد افتتاح پروژه های زیربنایی کشور هستیم.
وی بیان داشت: با وجود تهیه و تدوین یک برنامه مناسب تحت عنوان برنامه ششم توسعه که برمبنای آن قرار بود رشد متوسط هشت درصدی را در سال دنبال نماییم و برای آن منابع مورد نیاز همچون تامین ۶۵ میلیارد دلار در سال بعنوان الزامات تحقق این رشد توسط قانونگذار به تصویب رسیده بود به علت تحریم و محاصره اقتصادی با چالش جدی مواجه شدیم.
وی اظهار داشت: متاسفانه با وجود باقی ماندن رشد هشت درصد و حداقل اشتغال یک میلیون نفری در سال، منابعی که باید چنین هدفی را تحقق ببخشدبه دلیل این وضعیت تامین نشد و ما را با چالش اساسی مواجه کرد.
معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: در شرایطی که تامین منابع بودجه ای و اعتباری لازم آن هم برای ارقام چند میلیارد دلاری دشوار شده بطور طبیعی فراهم کردن ۶۵ میلیارد دلار در سال حدودا دست نیافتنی است بدین سبب می توان اظهار داشت که هدف ما برای توسعه و رفاه باید باقی ماند اما با همه اینها شاهدیم کشور در حال توسعه و سازندگی است.
وی با اشاره به اینکه هدف توسعه باقی مانده اما ملزومات و الزامات توسعه فراهم نیست، افزود: به جهت اینکه بتوان به اهداف دست یابیم و با وجود محدودیت ها منابع این هدف ها تحقق یابد، باید از ساز و کارهای دیگری استفاده نماییم و این توسعه قطعا بدون پشتیبانی لازم از طرف دولت و حضور دانشگاه ممکن نیست.
وی با اشاره به اینکه انتظار ما این است که دانشگاه بتواند ساز و کارهای نو و روش های دانش بنیان را در فراروی صنعت قرار دهد تا صنعت بتواند راندمان لازم را برای اهداف توسعه داشته باشد، افزود: اگر ما از این ساز و کارها استفاده نماییم آن فاصله سنتی با جهان صنعتی رفع می شود.
نوبخت افزود: خوشبختانه برخورداری از چنین ظرفیت و پتانسیل علمی که هم در ذرات بسیار ریز نفوذ کرده از انرژی آن استفاده نماید و همین طور در فضای بیکران و مدارهای بالا حضور یابد، برخوردار می باشد و از اینرو انتظار است این ظرفیت علمی و توان دانشگاه با همین استانداردها صنعت را یاری کند.
وی ابراز امیدواری کرد: این کنگره در حقیقت به دنبال چاره ها و راهکارهایی باشد که بتوان با وجود واقعیت هایی که حالا در روابط بین الملل و داخل داریم نوعی از ساز و کارهای انحصاری را برای رسیدن به اهداف توسعه اقتصادی و صنعتی کشور ارائه و فراهم آورد.
وی تصریح کرد: بنیه علمی دانشگاهیان در سراسر کشور همچون دانشگاه گیلان که فرزندان ما را آموزش می دهند به حدی گسترده است که بتواند متفاوت از شیوه ها و روش های سنتی، رابطه خودرا با صنعت بگونه ای تحلیل و تعریف کنند که با منابع مالی و سرمایه ای اندک و ناکافی بتوانیم از دانش کافی بهره برده و نیازهای کشور را برطرف نماییم.
بیست و سومین کنگره سراسری همکاریهای دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی با هدف بررسی و تعیین نقش دولت، دانشگاه ها و بخش خصوصی در تحکیم ارتباط فی ما بین، دستیابی به ساز و کارهای لازم و تعیین استراتژی های مناسب برای تحقق این امر امروز چهارشنبه در دانشگاه گیلان شروع به کار کرد و در قالب برنامه ها و پانل های تخصصی تا فردا ادامه دارد.منبع:

1399/12/23
11:59:48
0.0 / 5
563
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تخصص , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش