عرضه اولیه های از ارج و قرب افتاده!

عرضه اولیه های از ارج و قرب افتاده! ماه های ابتدایی سال قبل بود که خیلی از سهام داران چشم انتظار عرضه اولیه ها بودند تا با خرید این سهم ها سود بیشتری از بازار سرمایه کسب کنند. عرضه اولیه ها که همسو با روند نزولی بازار کم کم از ارج و قرب افتادند و کمتر مورد توجه قرار گرفتند. بطور کلی در سالی که گذشته شاهد 27 عرضه اولیه بودیم که از این تعداد 9 سهم در بورس و 18 سهم در فرابورس ارائه شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، عرضه اولیه ها به سبب بازدهی ای که به دنبال دارند قسمت مورد علاقه بورسی ها هستند. به طوریکه پرتفوی خیلی از سهام داران بازار سرمایه فقط از عرضه اولیه ها تشکیل و پای خیلی از این افراد به سبب عرضه اولیه به بازار سرمایه باز شده است. عرضه اولیه ها در ماه های ابتدایی سال قبل همسو با رشد شارپی بازار علاقه مندان زیادی داشتند، بطوریکه در خرید این عرضه ها، بیش از پنج میلیون نفر مشارکت می کردند.
در آن روزها بود که پای شرکت های بزرگی همچون شستا به بازار سرمایه باز شد و عرضه برخی دیگر از شرکت های بزرگ دولتی در حد حرف باقی ماند. در بین عرضه اولیه برخی شرکتها همچون حآفرین و مدار آگهی و در دقیقه ۹۰ لغو شد.
البته با گذشت زمان به سبب ریزش بازار، عرضه اولیه ها همانند ابتدای سال ۱۳۹۹ با استقبال مواجه نشدند؛ به طوریکه در عرضه اولیه هایی که در اواخر سال قبل صورت گرفت، حدود دو میلیون نفر مشارکت کردند.
در این راستا عرضه اولیه که در میانه های شهریورماه صورت گرفت، پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه سپیدار که اواسط دی ماه صورت گرفت، چهار میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه کزغال که اواسط بهمن ماه صورت گرفت، سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشارکت کردند و در عرضه اولیه اپال که روز گذشته صورت گرفت، تنها دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشارکت کردند.
از طرف دیگر روند نزولی بازار روی بازدهی عرضه اولیه ها نیز تاثیر گذاشت و حدود شش سهم عرضه اولیه ها، با بازدهی منفی سال را به انتها بردند.
در این راستا، فرابورس ۱۸ عرضه اولیه در فرابورس انجام شد که شامل نمادهای وپویا، پیزد، زملارد، کزغال، غگیلا، چخزر، شاروم، رافزا، گدنا، بپیوند، ثامید، کیا، وسپهر، زملارد، آریا، سپیدار، وکبهمن و ولپارس می شود. همین طور در بازار بورس نیز ۹ عرضه اولیه با نمادهای شبهساز، امین، غزر، آبادا، سیتا، شبهساز، اپال، بوعلی و شستا می شود.
منبع:

1400/01/04
13:42:56
5.0 / 5
675
تگهای خبر: بازار , بورس , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش