رییس سازمان ملی و بهره وری در گفت وگو با آنی بازار:

پرداخت پاداش مدیران دستگاهها مشروط به میزان راندمان است

پرداخت پاداش مدیران دستگاهها مشروط به میزان راندمان است به گزارش آنی بازار رئیس سازمان ملی راندمان با اهمیت ترین دستاورد سازمان متبوع خودرا تهیه الگوریتم راندمان دانست و اظهار داشت: پرداخت پاداش مدیران و کارکنان شرکت های دولتی منوط به تایید راندمان آنها توسط سازمان ملی راندمان است.


«فاطمه پهلوانی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا چرخه راندمان در کشور را تشریح نمود و اضافه کرد: بیش از ۲۵ سال است که در حوزه راندمان قانونگذاری می نماییم و قوانین خوبی در برنامه های توسعه در موضوع راندمان داشتیم.
وی اضافه کرد: اما اینکه چرا پس از پنج دوره برنامه توسعه وضعیت راندمان در کشور قابل قبول نیست موضوع قابل تاملی است که باید در سطوح بالای مدیریتی پرداخته شود برای اینکه یکی از عواملی که باعث شده قانون اجرا نشود این است که در مرحله سیاست گذاری، سیاستگذاران، سیاست های درستی را درباب راندمان و نقش آن در اقتصاد تبیین نکردند و طبیعتا در مرحله اجرا نیز نمی توان انتظار داشت اجراکننده قانون به نقطه مطلوب برسد.
وضعیت راندمان در کشور نامطلوب است
رییس سازمان ملی راندمان اظهارداشت: در برنامه ششم توسعه ۳۵ درصد رشد اقتصادی کشور به موضوع راندمان اختصاص یافه است و طبق این برنامه باید رشد شاخص کل عوامل تولید ۲.۸ درصد، رشد شاخص راندمان نیروی کار ۳.۹ درصد و رشد شاخص راندمان سرمایه ۲.۲ درصد باشد.
وی اضافه کرد: اما طبق آخرین آمار بانک مرکزی عملکرد راندمان تا آخر سال ۹۸، رشد شاخص راندمان کل عوامل تولید منفی ۶.۸ درصد، راندمان نیروی کار منفی ۷.۹ درصد و رشد شاخص راندمان سرمایه منفی ۶.۲ درصد بود و این ارقام بیان کننده وضعیت نامطلوب راندمان در کشور است.
این مقام مسوول اظهار داشت: بررسی ها نشان میدهد که در سیاست گذاری ها از وضعیت منابع محور به بهره ور محور نرسیده و نسبت به سایر کشورهای دنیا خصوصاً کشورهای آسیایی عقب هستیم در صورتیکه ایران جزو نخستین کشورهایی است که به سازمان راندمان آسیایی (apo) پیوسته است و کشورهایی که پس از ایران به آن پیوستند بمراتب شرایط بهتری دارند.
به گفته وی در بحث راندمان از مرحله قانون گذاری عبور کردیم اما از مرحله سیاستگذاری عبور نکردیم و این به سبب تفکر حاکم بر مدیریت کشور است و دستگاه های اجرائی و اداری کشور معتقد می باشد که باید منابع در اختیار داشته باشند تا به نتیجه مطلوب برسند.
پهلوانی اظهار داشت: در دنیا رشد اقتصادی از دو بعد رشد اشتغال و افزایش میزان راندمان در اقتصاد است و کشور ما در سالهای گذشته اهتمام کرده اشتغال را افزایش دهد اما کیفیت نیروی کار بالا نرفته است و در نتیجه راندمان کل که برآمده از کیفیت نیروی انسانی، کیفیت سرمایه و کیفیت ساختارهاست راندمان حاصل نشده است ما همچنان مدیران کمیت و منابع هستیم.
وی افزود: یکی از اشکالات سازمان اداری و استخدامی این است که درخواست های زیادی برای جذب نیروی انسانی دریافت می کند و در بعضی دستگاهها شاهد می باشیم که نیروهایی تحت عنوان نیروی طرح عمرانی فعالیت می نمایند و نه فقط بودجه عمرانی صرف زیرساخت ها نشده بلکه به حقوق و دستمزد اختصاص یافته است.
رییس سازمان ملی راندمان اظهار داشت: راندمان نیروی کار تنها نیروی انسانی فعال در بخش دولت نیست برای اینکه تنها دو، سه میلیون نفر در این فعالیت می کند و سازمان ملی راندمان تلاش می کند دستگاه های اجرائی مفاهیم پایه راندمان را متوجه شوند و بعد بوسیله نظام اداری بهره ور در بحث کلان برای بخش های اقتصادی فعالیت کنند.
وی اضافه کرد: هم اکنون مبانی نظری دقیق علمی برای اندازه گیری راندمان توسط سازمان ملی راندمان آماده شده است. در مرحله بعد سازمان تلاش نموده از در مرحله سیاست گذاری برای ایجاد مدیریت راندمان کشور نقش دستگاه های اجرائی را ابلاغ و تفهیم کند تا سنگ بنای درستی برای موضوع راندمان در برنامه هفتم توسعه گذاشته شود.
رشد ۵۸ درصدی در تدوین برنامه های راندمان دستگاه های اجرایی
وی درباره پیشرفت استقرار چرخه راندمان در دستگاه های اجرائی اظهار داشت: در شرایطی که دستگاه های اجرائی علاقه ای به اجرای راندمان نداشتند در سال ۹۶ برنامه ارتقای راندمان دستگاهها آماده شد، در سال ۹۷ راهنمای اجرائی ۱۰ گامی ابلاغ گردید و تا نیمه سال ۹۸ پیشرفت ما حدود ۱۴ درصد بود در صورتیکه طبق برنامه پنجم توسعه باید تا نیمه سال۹۶ به تکلیف خود عمل می کردیم.
پهلوانی اظهار داشت: در تدوین برنامه ها و استقرار ارتقای راندمان بدون در نظر گرفتن مولفه کیفیت ۵۸ درصد و با درنظر گرفتن مولفه کیفیت ۴۰ درصد رشد داشتیم.
مهمترین دستاورد سازمان ملی راندمان در دولت تدبیر و امید
رییس سازمان ملی راندمان درباره دستاورد سازمان متبوع خود در دولت تدبیر و امید اظهار داشت: دستاوردها در دو بخش راهبری و دیگری ترویج و شبکه سازی است.
وی اضافه کرد: در حوزه راهبری دو سطح دستاورد داشتیم یکی اینکه سازمان ملی راندمان علاوه بر اینکه یک سنجه و ناظر باشد الان ابزار قانونی در اختیار دارد و قسمتی از بودجه دستگاهها منوط به فعالیت آنها در عرصه راندمان است.
پهلوانی اشاره کرد: الان بهره ور بودن خود دستگاهها شاخص نیست بلکه فعالیت دستگاهها در زمینه راندمان یعنی استقرار چرخه راندمان و تدوین برنامه ارتقای راندمان بخش اهمیت دارد.
وی توضیح داد: قبل از این شرکت های دولتی سالیانه برای خود حق راندمان پرداخت می کردند و از محل سود پاداش می دادند اما این پرداخت ها واقعی شده و شرکتها باید طبق الگوریتم آماده شده سنجیده شوند.
وی افزود: سازمان ملی راندمان با همکاری دیگر بخش های فرابخشی همچون وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری و استخدامی و سازمان حسابرسی الگوریتم راندمان شرکتها را تهیه کرده و این الگوریتم مبنای محاسبات است که در شرکتها اجرا می شود.
رییس سازمان راندمان درباره فرهنگ سازی راندمان اظهار داشت: در بحث فرهنگ سازی و شبکه سازی باید تمام ذینفعان باید در یک بستر کنار هم جمع شوند و برای این منظور پرتال شبکه ملی راندمان به آدرس https: //net.npo.gov.ir/ به وجود آمد که در آن هشت ذینفع دولتی و غیردولتی (دستگاه های اجرائی، بنگاه های اقتصادی عمومی، دولتی و خصوصی، مشاوران راندمان، دانش آموختگان apo، انجمن های تخصصی، نهادهای علمی، مروجین راندمان و سفیران راندمان در این شبکه ملی بهره وری) حضور دارند.
به گفته وی شبکه ملی راندمان در ابتدای ۱۴۰۰ به صورت کامل به بهره برداری می رسد و الان از ۳۴ دستگاه اصلی بیش از ۲۰ دستگاه، ۱۰ بنگاه اقتصادی، دانش آموختگان، مشاوران راندمان ثبت نام کردند و فعال می باشند و اتاق گفت و گو و کلینیک ها شکل گرفته است.
وضعیت دستگاهها در برخورد با بهره وری
پهلوانی درباره استقرار چرخه راندمان در دستگاه های اجرائی اظهار داشت: سازمان صدا و سیما تنها دستگاهی است که به هیچ عنوان در موضوع راندمان ورود نمی کند در صورتیکه می تواند نقش پررنگی در فرهنگ سازی راندمان در کشور داشته باشد.
وی اضافه کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک، سازمان ملی استاندارد بهترین همکاری را داشتند و وزارت نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه و شهرسازی، آموزش و پرورش یک قدم عقب تر هستند و سازمان محیط زیست و بانک مرکزی، بنیاد مسکن و پزشکی قانون در قدم اول متوقف شدند.منبع:

1400/01/05
16:29:26
5.0 / 5
474
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش