پردازش دسته چك های قدیمی همچنان ادامه دارد

پردازش دسته چك های قدیمی همچنان ادامه دارد به گزارش آنی بازار سخنگوی اجرای قانون جدید چک اظهار داشت: در سال جدید مشخصاً فقط چک های جدید باید در سامانه صیاد ثبت شوند و چک های قدیمی کما فی السابق و به رویه قبلی خود بدون نیاز به ثبت در سامانه صیاد، پردازش می شود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا از روابط عمومی بانک مرکزی، آمنه نادعلی زاده، معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی و سخنگوی اجرای قانون جدید چک روز سه شنبه عنوان کرد: از پنجم فروردین ماه امسال، چک های جدید بنفش رنگ توسط شبکه بانکی توزیع و به مشتریان ارائه می شود؛ بر روی این چک ها عبارتی تحت عنوان «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» درج شده است. بنابر این صادرکنندگان چک های جدید، باید اطلاعات مربوط به «تاریخ»، «مبلغ» و «هویت گیرنده» را علاوه بر برگه چک در سامانه صیاد نیز ثبت کنند. این افراد می توانند از درگاه های بانکی خود شامل «اینترنت بانک»، «همراه بانک» یا «اپلیکیشن های پرداخت» به سامانه صیاد دسترسی داشته باشند.

وی افزود: البته زمانی که صادرکننده چک، ثبت چک را در سامانه صیاد انجام می دهد و بر روی برگه چک نیز مشخص می کند که چک برای «چه کسی» با «چه تاریخ» و «مبغلی» صادر شده و چک را به ذی نفع آن تحویل می دهد؛ ذی نفع چک نیز با مراجعه به سامانه صیاد، باید اطلاعات مندرج ثبت شده در رابطه با خودرا در سامانه صیاد کنترل و در صورت اطمینان و تطابق اطلاعات چک را تأیید و دریافت کند و در غیر این صورت چک را نپذیرد.
بگفته نادعلی زاده، ذکر این نکته ضروری می باشد، در صورتیکه ثبت الکترونیکی چک های جدید در سامانه صیاد انجام نشود، بانک نمی تواند وجه چک را پرداخت کند.

وی اظهار داشت: هنوز فراخوانی برای جمع آوری دسته چک های قدیمی داده نشده است و برگه چک های قدیمی کما فی السابق و به رویه قبلی خود بدون نیاز به ثبت در سامانه صیاد، پردازش می شود.

معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی خاطرنشان ساخت که این بانک، در آینده زمانی را برای جمع آوری دسته چک های قدیمی مشخص خواهدنمود.منبع:

1400/01/06
01:47:04
5.0 از 5
903
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , چك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش