ادامه روزهای بد وال استریت

ادامه روزهای بد وال استریت همه شاخصهای مهم بورسی وال استریت ریزش کردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا به نقل از بلومبرگ، با وجود آن که دولت آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ و بایدن حدود پنج تریلیون دلار تابحال برای کاستن از تبعات اقتصادی ناشی از ویروس کرونا تخصیص داده اند احتمال رونمایی و اجرایی شدن از یک بسته حمایتی عظیم دیگر وجود دارد. به قول بعضی از منابع آگاه، دولت بایدن بعد از اجرایی شدن بسته حمایتی ۱.۹ تریلیون دلاری در نظر دارد یک بسته دیگر را با هدف کاستن از فاصله طبقاتی و تقویت زیرساخت های اقتصادی اجرایی کند هر چند هنوز مشخص نیست یک بسته حمایتی دیگر تا چه حد با مخالفت جمهوری خواهان در کنگره و سنا مواجه شود.
گزینه تصدی گری وزارت بازرگانی آمریکا در دولت بایدن در مصاحبه با نشریه وال استریت ژورنال از آغاز مذاکرات تجاری با چین حمایت کرده و افزوده است: تعرفه ها به شرکت ها و مصرف کنندگان آمریکایی خسارت زده است اما این تعرفه ها دارای مزایایی هم بوده اند. این وکیل سابق در امور تجارت که خود دارای پدر و مادری چینی است، برداشته شدن ناگهانی تعرفه ها را به ضرر اقتصاد آمریکا دانسته و گفته است پیش از این کار باید اصلاحاتی در نظام گمرکی فعلی انجام گیرد. در ژانویه سال ۲۰۲۰ دولت ترامپ با دولت چین فاز تخست توافق تجاری را امضا کردند.
باآنکه نگرانی ها از افزایش تورم در نتیجه ادامه سیاست های حمایتی دولت ها و بانکهای مرکزی جهان به صورت جدی درآمده است اما با عنایت به آن که انتظار می رود جهان امسال از رکود کرونایی سال قبل بیرون برود، شاخصهای مهم بورسی جهان کماکان در نزدیکی قله های تاریخی خود حرکت می کنند. از سوی دیگر تاکید چندباره بایدن و مقامات دولت وی بر احیای چندجانبه گرایی و پشتیبانی از روند جهانی شدن، سبب دلگرمی معامله گران نسبت به افزایش تجارت خارجی در بین مدت شده است.
بنظر می رسد که رشد اقتصادی خیلی از اقتصادهای بزرگ به میزانی که پیش تر تصور می شد نیرومند نخواهد بود. موسسه مطالعات اقتصادی آلمان در گزارش جدید خود پیشبینی کرده است که رشد اقتصادی بزرگ ترین اقتصاد اروپا امسال به ۳.۷ درصد برسد که این رقم ۰.۵ درصد کمتر از چیزی است که پیش تر تصور می شد. همینطور شاخص مدیران خرید در سطح منطقه یورو در ماه مارس به ۵۲.۵ واحدرسید که ۳.۷ واحد بالاتر از رقم ثبت شده در ماه قبلی بوده است. حالا سرعت افزایش تولید کارخانه ها در اروپا به بالاترین سطح ۲۶ سال گذشته رسیده است.
به دنبال بازگشایی تدریجی کسب وکارها در آمریکا و کم شدن انگیزه های احتیاطی، میزان فروش خانه های جدید در امریکا در دوازده ماه منتهی به فوریه با کاهش قابل توجه ۱۸.۲ درصدی نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به ۷۷۵ هزار واحد رسیده است که این رقم، کمترین رقم ثبت شده در هشت ماه اخیر شمرده می شود. بیشترین رکود مسکن در بخش غرب میانه اتفاق افتاده که فروش خانه ها ۳۷.۵ درصد کمتر از فوریه سال قبل شده است. متوسط قیمت مسکن هم به ۳۴۸ هزار دلار افزایش یافت.
افزایش شمار قربانیان کرونا در اروپا سبب شده است تا محدودیت های کرونا در قاره سبز ادامه یابد و این مسئله می تواند هشداری از دیرتر شدن بازگشت شرایط به حالت عادی خود باشد. بعد از آن که شمار قربانیان کرونا در اروپا از یک میلیون نفر هم گذشت، از آلمان خبر می رسد دولت آنگلا مرکل محدودیت های کرونایی بخصوص در زمینه فعالیت کسب وکارها و رفت و آمد را تا آخر ماه آوریل تمدید خواهد نمود. پیش از این هم به سبب مشابهی، دولت فرانسه از قرنطینه پاریس و نواحی شمال این کشور به سبب افزایش شمار مبتلایان اطلاع داده بود.
تنش های کشورهای غربی و چین سبب نگرانی معامله گران از تحت تأثیر قرار گرفتن مناسبات تجاری دو طرف شده است. برای اولین بار از سال ۱۹۸۹ اتحادیه اروپا چهار فرد و یک نهاد دولتی چینی را به افترا نقض حقوق بشر تحریم کرد که این اقدام با پاسخ متقابل چین و تحریم ۱۰ مقام اروپایی همراه شد. در میان افراد تحریم شده توسط چین نام رینهارد بتیکفر، رئیس کمیته امنیت و حقوق بشر پارلمان اروپا و همینطور مرکز مطالعات مرکاتور مستقر در آلمان دیده می شود.
تابحال بیشتر از ۱۲۸ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۴۰۹ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۸۰۸ هزار و ۴۳۲ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۶۳ هزار و ۲۷۱ نفر، برزیل با ۳۱۴ هزار و ۲۶۸ نفر، مکزیک با ۲۰۱ هزار و ۸۲۶ نفر، هند با ۱۶۲ هزار و ۴۵۴ نفر و انگلیس با ۱۲۶ هزار و ۶۷۰ نفر بوده است.
دریک هالپینی - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی - اظهار داشت: به صورت کلی هنوز ریسک های زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست سال جاری تحت تأثیر خود قرار می دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است بخصوص آن که هنوز نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که واسکن های موجود در مقابل گونه های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خویش را حفظ نموده اند. اینکه تنش های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تأثیر قرار دهند هم مهم می باشد.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴۲ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۸۰.۹۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۴۱ درصد ریزش تا سطح ۳۹۵۶.۱۷ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۸ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۷.۴۷ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۳ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۷۷۲.۱۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۱.۲۹ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۸.۶۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۱.۲۱ درصدی در سطح ۶۰۸۸.۰۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۲۲ درصد بالا رفت و به ۸۵۹۵.۲۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۱۶ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۴۳۲.۷۰ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۸۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۵۷۷.۷۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۹۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۰۹۴.۷۳ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۹ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۷۳۸.۴۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۷۴ درصد کاهش به ۶۰.۵۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۴۸ درصدی به ازای ۶۴.۰۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۱.۳۹ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۸۴.۲۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۱.۷۱ درصدی به ازای ۲۴.۱۰ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/01/11
19:31:35
5.0 / 5
522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش