كشش پایین سرمایه گذاران برای تولید در مناطق آزاد

كشش پایین سرمایه گذاران برای تولید در مناطق آزاد آنی بازار: در 11 ماهه سال 1399 کمترین تعداد جواز تاسیس صادر شده با 129 فقره مربوط به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بوده است. بعد از آن کهگیلویه و بویر احمد با 159 فقره و بوشهر با 226 فقره قرار دارند که نشان دهنده تمایل کم تر سرمایه گذاری در بخش تولید در مناطق آزاد است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، برمبنای تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ برای ۳۶ هزار و ۱۶۲ بنگاه جواز تاسیس و برای ۶۴۹۱ بنگاه پروانه بهره برداری صادر شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل به ترتیب ۴۰ درصد و حدود ۷ درصد افزایش داشته است.
سرمایه پیش بینی شده در طول این مدت برای جوازهای تاسیس معادل ۵۹۲ هزار و ۵۲۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل حدود ۷۲.۸ درصد افزایش داشته است. میزان سرمایه پروانه های بهره برداری صادر شده تا اختتام بهمن پارینه نیز ۱۷۹ هزار و ۱۷۵ میلیارد تومان بوده که نسبت به زمان مشابه سال پیش از آن ۲۳۵.۱ درصد افزایش داشته که دلیل این افزایش، صدور پروانه بهره برداری مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب با سرمایه گذاری بیش از ۱۳ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان بوده است.
بر اساس این آمار پیش بینی شده با اجرای پروژه هایی که جواز تاسیس آنها در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ صادر شده برای ۸۱۰ هزار و ۱۷۸ نفر شغل ایجاد شود که نسبت به این رقم در زمان مشابه سال پیش از آن با افزایش ۴۰.۶ درصدی مواجه بوده است. پروانه های بهره برداری صادر شده در طول این مدت نیز زمینه اشتغال ۱۲۱ هزار و ۲۴۸ نفر را فراهم نموده که نسبت به ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ حدود ۲۲.۶ درصد رشد داشته است.
گروه های کالایی پرطرفدار
در این میان از ۳۶ هزار و ۱۶۲ فقره جواز تاسیس صادره در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹، بیشترین تعداد مربوط به گروه "سایر محصولات کانی غیر فلزی" با ۴۵۸۵ فقره و گروهی که کمترین جواز تاسیس را به خود اختصاص دادند نیز "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و کارهای مشابه " بوده که شش جواز تاسیس برای آن صادر گردیده است.
همچنین از ۶۴۹۱ فقره پروانه بهره برداری، بیشترین پروانه در ۱۱ ماهه سال قبل با ۹۰۲ فقره متعلق به گروه "ساخت مواد و محصولات شیمیایی" بوده و متوسط سرمایه گذاری جهت راه اندازی یک واحد در این گروه ۲۹ میلیارد تومان اعلام شده است. بیشترین اشتغال به وجود آمده نیز در گروه "محصولات غذایی و آشامیدنی" با حدود ۱۳ هزار و ۲۸۵ نفر است. کمترین پروانه بهره برداری نیز در گروه های "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و کارهای مشابه " و "کامپیوتر و کارهای مربوطه" بوده که در مدت یاد شده برای هر کدام تنها دو پروانه صادر گردیده است.
بیشترین و کمترین جوازها در کدام استانها صادر شد؟
در این میان جزئیات اطلاعات انواع جوازهای صادر شده تا اختتام بهمن ماه سال ۱۳۹۹ دردسترس است که برمبنای آن بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان های خراسان رضوی، یزد و فارس به ترتیب با ۳۴۲۱، ۳۲۳۳ و ۲۴۰۶ فقره صادر گردیده است. کمترین تعداد جواز تاسیس نیز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ۱۲۹ فقره، کهگیلویه و بویر احمد با ۱۵۹ فقره و بوشهر با ۲۲۶ فقره صادر گردیده است. بیشترین تعداد پروانه بهره برداری صادره در میان استان های کشور نیز مربوط به آذربایجان شرقی، استان خراسان رضوی و اصفهان با ۴۸۵، ۴۴۷ و ۴۴۱ فقره و کمترین مربوط به کهگیلویه و بویر احمد، خراسان شمالی و ایلام با ۳۵، ۳۷ و ۳۸ فقره است. مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در طول این مدت ۴۲۲ پروانه بهره برداری صادر گردیده است.
گفتنی است که بالاترین اشتغال به وجود آمده در پی صدور پروانه های بهره برداری نیز مربوط به استان های تهران و اصفهان به ترتیب با ۸۸۴۸ و ۸۵۹۷ نفر است و کمترین اشتغال هم در استان کهگیلویه و بویر احمد با ۲۳۶نفر و ایلام با ۳۱۵ نفر به وجود آمده است.
گفتنی است که تعداد صدور جواز صنعتی به صورتی نشان دهنده تمایل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بخش تولید و پروانه های بهره برداری به مدلول واحدهای است که فعالیت خهود را شروع کردند. بدین سبب بر طبق این آمار وضعیت واحدهای به بهره برداری رسیده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نسبت به به مناطق دیگر کشور خوب است، اما در زمینه جواز تاسیس، آمارها حاکی از تمایل پایین سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این مناطق است.
کاهش صدور پروانه بهره برداری و جواز تاسیس در مناطق آزاد
همچنین آمارها نشان میدهد که در ۱۱ ماهه سال قبل نسبت به سال۱۳۹۸، در مناطق آزاد و ویژه صدور جواز تاسیس ۵۹.۶ درصد و پروانه های بهره برداری ۶.۴ درصد کاهش داشته است.
این در حالی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند. همین قوانین محدودتر بارها موجب گلایه کارگران و تولیدکنندگان شده است.
منبع:

1400/01/13
15:35:53
5.0 / 5
700
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش