چابهار تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها

چابهار تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها آنی بازار: منطقه آزاد چابهار به تاسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری، طی پنج سال قبل یک چرخش تاریخی را از تجارت به تولید تجربه نمود و ظرفیت های تجاری و ترانزیتی را در راه رونق تولید قرار داد و امروز، بعنوان تنها بندر اقیانوسی ایران نوید از قطبی تولیدی و ترانزیتی در دهه پیش رو می دهد.


تقویت تولید، رفع موانع، گسترش زیرساخت ها، غلبه بر تحریم ها و نگاه بلندمدت، محورهای برجسته ای است که مقام معظم رهبری در بیانات نوروزی شان به آنها اشاره داشتند و بواسطه همین ضروریات، سال 1400 به دنبال سالهای «رونق تولید» و «جهش تولید» با نام «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» مزین شد.
منطقه آزاد چابهار به تاسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری، طی پنج سال قبل یک چرخش تاریخی را از تجارت به تولید تجربه نمود و ظرفیت های تجاری و ترانزیتی را در راه رونق تولید قرار داد و امروز، بعنوان تنها بندر اقیانوسی ایران نوید از قطبی تولیدی و ترانزیتی در دهه پیش رو می دهد که می تواند موتور محرکه اقتصاد کشور و پایتخت دریایی ایران نام گیرد.
چابهار و پیشرفت های تولید
رهبر معظم انقلاب: «در بخش های مهمی از تولید پیشرفت هایی حاصل شد که در بعضی موارد می توان به آن جهش نیز اطلاق کرد که همین روند باید با قوت بیشتری ادامه یابد»
طی سالهای 93 و 94 مطالعاتی پیرامون دلیلهای نبود موفقیت و لطمه شناسی مناطق آزاد انجام شد و برمبنای آن، ماموریت های تازه ای برای مناطق آزاد تعریف شد. در این فرایند، چابهار با یک عقبه مطالعاتی و برنامه ریزی مدون، از تجارت صِرف به سمت تولید و تجارت تغییر راهبرد داد.
درهمین راستا ‏زیرساخت های موردنیاز تولید چه در حوزه سخت افزار و چه در زمینه های نرم افزاری و فضای کسب وکار فرآیندها، کاملاً مورد ‏بازنگری قرار گرفت و شالوده توسعه سرمایه گذاری در چابهار برقرار شد و نتیجه آن هم طی سه سال قبل کاملا مشهود بوده است.
طی چهار سال قبل در منطقه آزاد چابهار به اندازه 15سال قبل قرارداد سرمایه گذاری منعقد شده است. یعنی تقریباً بیش از پنج هزار میلیارد تومان در قالب حدود 75 طرح سرمایه گذاری قرارداد بسته شده است، البته این تعداد ‏مِنهای 2 پروژه مهم فولاد و پتروشیمی است.
میزان سرمایه گذاری در مجموعه فولاد مکُران تقریباً به تنهایی در فاز نخست حدود ۱۳۰ میلیون ‏یورو است و مجموعه پتروشیمی قریب به هشت و نیم میلیارد یورو سرمایه گذاری در فاز یک دارد که در حال تحقق است، عملیات اجرائی ساخت مجتمع فولاد 10میلیون تنی هم با سرمایه گذاری هفت میلیارد یورو شروع شده است. زیرساخت های صنعت با سرعت قابل توجهی در حال آماده شدن برای سرمایه گذاری بیشتر هستند و بیش از 2 هزار و 900 میلیارد تومان قرارداد در حوزه زیرساخت های منطقه آزاد در حال اجراست.
چابهار؛ پُل ترانزیت شرق و غرب
مقام معظم رهبری: «وسعت کشور، همسایگان گوناگون و قرار گرفتن در راه ترانزیت شرق به غرب و شمال به جنوب، ظرفیت های سرزمینی کشور است»
چابهار در چهارراه تجارت جهانی واقع شده است، پُلی که می تواند جنوب را به شمال و شرق را به غرب متصل کند. کریدور و راهرویی راهبردی که با فراهم آوردن زیرساخت ها به سهولت می تواند منافع کشورهایی همچون چین، هند، روسیه، آسیای میانه، کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی اتحادیه اروپا را در سواحل مکران درگیر تجارت کند.
در مقطعی که جهان به دهکده ای بدل شده و کسب وکارهای فراسرزمینی توسعه یافته است، راه تجاری و دسترسی سهل به بازارهای مصرف، حرف اول را در تعیین قیمت تمام شده کالاها می زنند و صاحبان سرمایه همیشه در پی یافتن سرزمین های جدیدی هستند تا با تکیه به دو فاکتورِ راه تجاری و دسترسی به بازارهای مصرف، گوی سبقت را در بازارها از رقبا بربایند.
چابهار از یک سو، بندر و دسترسی به آبهای آزاد داشته، فرودگاه بین المللی را در دست راه اندازی دارد، خط ریلی در آستانه رسیدن به چابهار است، جاده های تجاری هم در دست توسعه اند و از طرف دیگر بازارهای مصرف مهم منطقه ای هم در دسترس چابهار هستند. چابهار نه فقط مزیتی برای سواحل مکُران، که گوهر توسعه و اقتصاد ملی است.
چابهار و رفع موانع تولید
رهبر معظم انقلاب: «تولید یک موانعی دارد، این موانع را برطرف کنید. برخی از موانع در اختیار ما نیست، مثلاً تحریم خارجی است. لکن خیلی از موانع در درون کشور است و اینها بِجِد سبب جلوگیری از جهش تولید است»
بهمن ماه 98 و پس از فراز و نشیب های فراوان، مجلس شورای اسلامی رأی به توسعه محدوده منطقه آزاد چابهار داد تا با اهمیت ترین مانع تولید و کسب وکار در چابهار مرتفع شود.
وسعت منطقه آزاد چابهار از 14 هزار هکتار به 82 هزار هکتار افزایش یافت تا با گذر از فَنس ها و مرزهای غیرکارشناسی، ظرفیت های تنها بندر اقیانوسی ایران آزاد شود.
طرح توسعه محدوده منطقه آزاد چابهار با تمام فراز و فرودهایی که مواجه بود، در نهایت به سرانجام رسید تا فصل تازه ای در کتاب توسعه چابهار باز شود. هم اکنون در چابهار برای شروع یک کسب وکار، همه آنچه مورد نیاز یک سرمایه گذار است بوسیله سامانه و پنجره ‏واحد، قابل رهگیری و دنبال کردن است و این، بخش عمده ای از دغدغه سرمایه گذارانی است که در گذشته درباره نحوه واگذاری طرح ها، ‏زمین و شرایط پروژه ها نگران بودند و با این اقدامات، این دغدغه برطرف شده است که یک دستاورد بزرگ شمرده می شود.، بااینکه هماهنگی های بین بخشی بطور کامل به سرانجام نرسیده است، اما اراده دولت و سیاست گذاران بر یکپارچگی و هم افزایی مدیریتی استوار است.
چابهار و تشویق سرمایه گذاری
مقام معظم رهبری: «باید سرمایه گذار تشویق بشود به سرمایه گذاری، تشویق هم راه های مختلفی دارد. مشکلات مالیاتی، مجوزها و تسهیلات بانکی برطرف بشود»
توسعه سرمایه گذاری های صنعتی در چابهار طی سالهای گذشته معلول 2 عامل مهم بوده است؛ نخست ظرفیت های ذاتی چابهار و موقعیت راهبردی سواحل مکران برای تولید و تجارت و دوم تصویرسازی مثبت و اثرگذار و اقدامات حمایتی سازمان منطقه آزاد از سرمایه گذاران است که زمینه توسعه سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار را فراهم آورده است.
اطلاع رسانی شفاف و صادقانه، با اهمیت ترین اصلی است که سازمان منطقه آزاد چابهار در تعامل با سرمایه گذاران داشته است، چنانکه بیشتر از ورود و جذب سرمایه، آنچه برای سازمان منطقه آزاد چابهار اهمیت داشته درآمدزایی، راندمان و در نتیجه ماندگاری این سرمایه ها بوده است.
در نتیجه همیشه اهتمام بر این بوده سرمایه گذار را به بخش هایی هدایت کند که بالاترین میزان راندمان و ارزش افزوده را هم برای سرمایه گذار و هم برای چابهار داشته باشد.
سازمان منطقه آزاد چابهار فراتر از متولی توسعه سرمایه گذاری در چابهار، بعنوان یک مشاور عمل کرده که از یک سو مزیت های چابهار و فرصت ها را شناسایی کرده و از طرف دیگر اهتمام در جذب سرمایه گذاران ذی صلاح به چابهار داشته است.
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهارمنبع:

1400/01/14
22:57:30
5.0 / 5
405
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش