روبل دیجیتالی سال جاری می آید

روبل دیجیتالی سال جاری می آید به گزارش آنی بازار از سال ۲۰۲۳ روبل دیجیتالی وارد شبکه تراکنش های داخلی روسیه خواهد شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از راشاتودی، رئیس کمیته بازارهای مالی روسیه اظهار داشت که تا راه اندازی نسخه اولیه ارز دیجیتالی این کشور، احیانا چند ماه زمان بیشتر باقی نمانده است. آناتولی آکساکو با اشاره به اینکه روبل دیجیتالی پیشرفته ترین شکل پول این کشور خواهد بود، اضافه کرد: بانک مرکزی بزودی نقشه راهی را منتشر خواهد نمود که در آن از طریق اندازی روبل دیجیتالی اولیه در پاییز سخن گفته شده است.
به قول این مقام روس مراحل آزمایشی این ارز امکان دارد تا سال ۲۰۲۲ طول بکشد و تا دو یا سه سال آینده مقدمات استفاده از این ارز در تراکنش های داخلی فراهم خواهد شد.
پیش تر الویرا نابلیولینا- مدیر بانک مرکزی روسیه ضمن اشاره به دریافت بازخورد و نظرات بانکهای روسی در مورد روبل دیجیتالی از ماه اکتبر سال قبل تابحال گفته بود بیشتر بانک ها از ارز دیجیتالی دو مرحله ای حمایت می کنند یعنی ارزی که کیف پول آن توسط بانک مرکزی ایجاد وخود این نهاد هم وظیفه نظارت بر عملیات های انتقال وجه را بر عهده خواهد داشت.
اولین بار در ماه اکتبر سال قبل بانک مرکزی روسیه از کار بر روی پروژه ارز دیجیتالی خود اطلاع داده بود. روبل دیجیتال در کنار روبل های کاغذی در چرخه خواهند بود و قرار نیست روبل های کاغذی از چرخه به صورت کامل بیرون بروند بلکه هدف سهولت انجام تراکنش ها با امکان نگهدایر روبل در کیف پول الکترونیکی و انجام عملیات پرداخت و دریافت با استفاده از موبایل خواهد بود.
به قول بانک مرکزی روسیه، روبل دیجیتالی سبب نوآوری و رقابت بیشتر در بخش مالی خواهد شد چون که سبب انتقال سریع تر و اسان تر وجه بین طرفین معامله می شود و پروژه های دولتی هم با برنامه ریزی بهتری انجام می شود. در گزارش بانک مرکزی روسیه آمده است امکان مخفی ماندن هویت کاربران روبل دیجیتالی وجود ندارد. هم چنین مقرر است میزان ارز دیجیتالی که فرد می تواند در هر زمان در اختیار داشته باشد به میزانی معین و محدود باشد.
منبع:

1400/01/15
11:16:14
5.0 / 5
393
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش