نرخ تورم پایتخت در سالی كه گذشت

نرخ تورم پایتخت در سالی كه گذشت آنی بازار: سال 1399 با همه اشک ها و لبخندهای آن برای پایتخت نشینان در عرصه های اقتصادی گذشت اما آنچه بیش از هرچیز در ذهن شهروندان تهرانی از شرایط اقتصادی آن باقی ماند، نرخ تورم بود که در همه ماه ها عددی بالاتر از میانگین کشوری را ثبت نمود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، سال ۹۹ بااینکه با بیم کرونا شروع شد و واهمه از این همه گیری بر تمام ارکان زندگی مردم تهران همچون شرایط اقتصادی سایه افکند اما در کنار آن، فاکتورهای اقتصادی پایتخت تحت تاثیر شرایط پیش آمده برای اقتصاد ایران که همان تشدید تحریم ها و رشد فزاینده نقدینگی بود، دستخوش تحولات اساسی شدند که با اهمیت ترین آن نرخ تورم بود.
نرخ تورم یا قیمت تمام شده کالا برای مصرف کننده را می توان ملموس ترین شاخص اقتصادی برای آحاد یک جامعه دانست که با تثبیت یا دامنه اندک نوسان آن می توان دریافت که اقتصاد در وضعیت باثبات قرار دارد اما به موازات آن نوسان های شدید و تغییرات دایمی قیمت کالاها و خدماتی که شهروندان بطور روزمره با آن سر و کار دارند، نشان میدهد که شرایط چندان مطلوب نمی باشد.
یکی از لطمه های تغییر آهنگ افزایش قیمت کالاها و خدمات عمومی، نگرانی مردم از آینده تامین کالاهای اساسی است که سبب می شود تا در ابعاد کوچک، خانوارها به انبارکردن آن روی بیاورند و در ابعاد وسیعتر احتکار کالاهای مورد نیاز شدت گرفته و در نتیجه کالا کمیاب شود؛ موضوعی که در سال ۹۹ بارها درباره اقلام اساسی و مصرفی خانوارها همچون روغن و محصولات پروتئیتی تکرار شد.
با این اوصاف نگاهی به دامنه تغییرات نرخ تورم در استان تهران می تواند نمای روشن تری از شرایط اقتصادی پیش آمده برای شهروندان تهرانی در سالی که گذشت، ترسیم کند؛ برای اینکه همین آمار که از طرف مرکز آمار ایران محاسبه شده، نشان میدهد که پایتخت نشینان در همه ماههای سال قبل نرخ تورمی بالاتر از میانگین کشوری این شاخص تحمل کردند.


در فصل بهار ۹۹ و در شرایطی که ۲ ماه از سال تحت تاثیر کرونا، محدودیت های اعمال شده برای پیش گیری از شیوع و نیز مهار آن بود، تورم در پایتخت، به بالای ۲۰ درصد رسید؛ نکته قابل تامل اینکه در فروردین و اردیبهشت ماه پارینه نرخ تورم در گروه «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیش از «اقلام غیرخوراکی و خدمات» بود و به ترتیب تورم ۳۸.۴ درصدی و ۳۳.۱ درصدی در ماههای فروردین و اردیبهشت ثبت گردید.
در خردادماه ورق برگشت و نرخ تورم در تهران نرخ ۳۰ درصدی در بخش «کالاها و خدمات غیرخوراکی» را تجربه نمود که با اهمیت ترین عوامل موثر بر آن هزینه مسکن، ارتباطات و حمل و نقل بود.
در مجموع می توان اظهار داشت که در فصل بهار نرخ تورم سالیانه در استان تهران رشد ۲.۷ درصدی را تجربه نمود که با میزان رشد ثبت شده برای میانگین کشوری این شاخص در فصل بهار برابری می کرد.
نرخ تورم سالیانه در استان تهران در فصل بهار ۹۹ ماه نرخ تورم تهران نرخ تورم کشوری رتبه استان تهران در کل کشور فروردین ۲۲.۹ درصد ۱۹.۸ درصد ۳ اردیبهشت ۲۵ درصد ۲۱ درصد ۲ خرداد ۲۵.۶ درصد ۲۲.۵ درصد ۲ در فصل تابستان با اوج گیری قیمت مسکن و اجاره بها در تهران، گروه «کالاها و خدمات غیرخوراکی» بیشترین تاثیر را بر رشد نرخ تورم در پایتخت گذاشت؛ بطوریکه در تیرماه این گروه کالایی ۲۹.۹ درصد، مرداد ۳۰.۳ درصد و شهریور ۳۱ درصد افزایش داشت و به دنبال آن نرخ تورم نیز رشد کرد.
در فصل تابستان استان تهران جایگاه خودرا بعنوان دومین استان با نرخ تورم بالا در کشور حفظ کرد و باز هم بالاتر از میانگین کشوری این شاخص قرار گرفت.
نرخ تورم سالیانه در استان تهران در فصل تابستان ۹۹ ماه نرخ تورم تهران نرخ تورم کشوری رتبه استان تهران در کل کشور تیر ۳۱.۷ درصد ۲۶.۹ درصد ۲ مرداد ۲۸.۶ درصد ۲۵.۸ درصد ۲ شهریور ۲۹ درصد ۲۶ درصد ۲ در فصل پاییز نیز باز هم گروه «کالاها و خدمات غیرخوراکی» بیشترین تاثیر را بر رشد نرخ تورم در پایتخت داشت؛ در مهرماه این گروه کالایی ۳۲.۳ درصد، آبان ماه ۳۳.۵ درصد و آذرماه ۳۴.۲ درصد نرخ تورم سالیانه را ثبت نمود و سبب شد باز هم سیاست گذاران اقتصادی نتوانند نرخ تورم را استان پرجمیعتی چون تهران مهار کنند بطوریکه نرخ تورم در این فصل به بالای ۳۰ درصد رسید.
در این فصل نیز استان تهران در رتبه دوم استان هایی با نرخ تورم بالا قرار گرفت.
نرخ تورم سالیانه در استان تهران در فصل پاییز۹۹ ماه نرخ تورم تهران نرخ تورم کشوری رتبه استان تهران در کل کشور مهر ۳۰ درصد ۲۷.۲ درصد ۲ آبان ۳۱.۳ درصد ۲۹ درصد ۲ آذر ۳۲.۱ درصد ۳۰.۵ درصد ۲ در فصل زمستان نیز با آنکه در ۲ ماه دی و بهمن گروه «کالاها و خدمات غیرخوراکی» در رشد تورم پایتخت با ثبت رقم های ۳۵.۱ درصد و ۳۵.۸ درصد پیشتاز بود، در ماه اسفند افزایش قیمت گروه «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با ۳۶.۸ درصد، گوی سبقت را ربود بطوریکه نرخ تورم را در تهران به ۳۶.۷ درصد رساند.
در این فصل استان تهران وضعیت خودرا در میان استان هایی با نرخ تورم بالا بهبود بخشید بطوریکه در ماه اسفند به رتبه سیزدهم کشوری رسید.
نرخ تورم سالیانه در استان تهران در فصل زمستان۹۹ ماه نرخ تورم تهران نرخ تورم کشوری رتبه استان تهران در کل کشور دی ۳۳.۷ درصد ۳۲.۲ درصد ۵ بهمن ۳۵.۱ درصد ۳۴.۲ درصد ۱۱ اسفند ۳۶.۷ درصد ۳۶.۴ درصد ۱۳ جزئیات نرخ تورم اسفندماه در استان تهران
برپایه برآوردهای مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالیانه در استان تهران در ماه منتهی به اسفند ۹۹ برای خانوارهای شهری ۳۶.۷ درصد و برای خانوارهای روستایی ۳۵.۸ درصد محاسبه شده است؛ در این ماه نرخ تورم نقطه ای برای اقلام خوراکی ۶۴.۲ درصد و برای اقلام غیرخوراکی ۴۰ درصد بوده است.
در این ماه نرخ تورم سالیانه برای گروه های «خوراکی و آشامیدنی» ۳۶.۷ درصد، «دخانیات» ۴۱.۹ درصد، «پوشاک و کفش» ۲۹.۵ درصد، «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها» ۳۰.۹ درصد، «مبلمان و لوازم خانگی» ۳۸.۷ درصد، «بهداشت و درمان» ۲۹.۵ درصد، «حمل و نقل» ۷۳.۸ درصد، « ارتباطات» ۱۷.۹ درصد، «تفریح و فرهنگ» ۳۷.۳ درصد، «آموزش» ۲۴.۸ درصد، «هتل و رستوران» ۳۴.۴ درصد و «کالاها و خدمات متفرقه» ۳۳.۳ درصد محاسبه شده است.منبع:

1400/01/15
23:54:29
5.0 / 5
637
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش