تبعات یك مصوبه تجاری در بودجه ۱۴۰۰

واكنش گمرك به دستور صمت برای حقوق ورودی: فكری كنید و اطلاع دهید!

واكنش گمرك به دستور صمت برای حقوق ورودی: فكری كنید و اطلاع دهید! تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی حدود نیمی از واردات و جهش آن از ۴۲۰۰ تومان تا نرخی نزدیک به بازار، با حواشی بسیاری روبرو شده و صاحبان کالا را در ترخیص بلاتکلیف گذاشته است، این در شرایطی است که ابلاغ اخیر وزارت صمت در اجرای مصوبات بودجه در حوزه حقوق ورودی با پاسخ گمرک و اخطار نسبت به تبعات آن برای تولید و رشد شدید هزینه در این بخش همراه بوده و خواسته بررسی بیشتری صورت بگیرد.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، بند (و) تبصره ۷ قانون بودجه سال جاری محل افزایش درآمد دولت از محل عوارض گمرکی است، اما نتیجه این تصمیم و تصویب در مجلس به نحوی است که که مسؤلان مربوطه از تبعات قابل ملاحظه آن سخن گفته اند که قابل تامل است.

محاسبه عوارض واردات با نرخ روز ارز در بازار بی ثبات!

طبق این مصوبه نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد همچون محاسبه حقوق ورودی، برپایه برابری نرخ سامانه ای. تی. اس بانک مرکزی در روز اظهار است. همینطور بر طبق این تبصره نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همینطور نهاده های کشاورزی و دامی به یک درصد و برای سایر کالاها به دو درصد ارزش گمرکی کالا کاهش پیدا کرد و در جزئی دیگر تاکید شد مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال قبل (۱۳۹۹) نباید افزایش یابد.

این در حالی است که طی این بند از قاتون بودجه ۱۴۰۰، حقوق ورودی کالا با افزایش روبرو شده و در محاسبات آن نرخ ارز تکان شدیدی می خورد؛ به صورتی که به غیر از کالاهای اساسی مابقی کالاها باید به جای ۴۲۰۰ تومان با نرخ سامانه ای. تی. اس که نرخی نزدیک به بازار-فعلا حدود ۲۵ هزار تومان- است مورد محاسبه قرار گیرد که بطور حتم نرخ ثابت و یا تضمین شده ای برای کاهش و یا ثبات نیست. بهرحال بازار ارز به صورت طبیعی در نوسان قرار دارد و بازار ارز ایران در سالهای اخیر بارها ثابت کرده که می تواند یک دفعه و در مدتی کوتاه حتی تا بیشتر از ۵۰۰۰ تومان افزایش نرخ داشته باشد.

حمایت از کالای اساسی و ضربه به تولید

ظاهر ماجرا این است که کالاهای اساسی بعنوان نیاز اصلی مردم، هچنان برای واردات ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می کند و از طرفی محاسبه حقوق وردی آن هم افزایش نداشته و با نرخ ترجیحی است، ازاین رو مشکلی ایجاد نمی گردد، این در شرایطی است که نگاهی با جریان واردات نشان داده است که در چند سال گذشته و با عنایت به شرلایط ارزی و محدودیت های عمال شده در واردات، این بخش بسیار محدود شده است و عمده واردات محدود به کالای اساسی و نهاده ها و تجهیزات تولید است.

طبق گزارش های گمرک، نیمی از واردات، کالاهای اساسی و نیمی دیگر غیر اساسی است که از این کالاهای غیر اساسی بیشتر از ۸۰ درصد به اقلام تولید اختصاص دارد، بنابر این عمده درآمد گمرکی دولت از محل افزایش حقوق ورودی مواد اولیه و تجهیزات تولید تأمین خواهد شد، موضوعی که مورد انتقاد وارد کنندگان و البته تولید کنندکان هم قرار گرفته است.

در این جریان و در ایام ابتدایی سال و پیش از ابلاغ رسمی مصوبه بودجه، طی مصوبه هیات وزیران قرار بر این شد که تا تعیین تکلیف مبحث دریافت حقوق ورودی از جانب گمرک به روال سال قبل و نرخ ۴۲۰۰ تومان برای تمامی کالاها باشد ولی همین هم با ابهاماتی همره بود و صاحبان کالا را در ترخیص بلاتکلیف گذاشته بود.

اخیرا وزارت صمت مصوبات قانون بودجه در حوزه تجارت را به گمرک ایران ابلاغ کرده که مبین اعلام برای محاسبات ارزی حقوق ورودی با نرخ سامانه ای. تی. اس بوده و ارز ۴۲۰۰ تومان برای تمامی کالاها به غیر از کالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی حذف خواهد شد.

اعلام گمرک به وزارت صمت: عوارض واردات نهاده های تولید به شدت رشد کرد

این ابلاغیه البته با واکنش گمرک ایران روبرو شده و ارونقی -معاون فنی گمرک ایران- در پاسخ به ابلاغیه عباسپور –مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت- توضیحاتی عرضه و اعلام نموده که با عنایت به ابلاغیه وزارت صمت هم اکنون باید برای محاسبه حقوق وودی، ماخذ حقوقو گمرکی مندرج در قانون بودجه ۱۴۰۰، ماخذ سود بازرگانی سال ۱۳۹۹ و مبنای محاسبه سامانه مبادله الکترونیکی ETS بانک مرکزی، ملاک عمل قرار گیرد. در صورت محاسبه بر این مبنا، حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده در ارتباط با کالای غیر اساسی خصوصا در مورد نهاده های تولید – مواد اولیعه، مواد واسطه ای، تجهیزات، اجزا و قطعات، لوازم یدکی و ماشین آلات خطوط تولید – به شدت افزایش خواهد یافت.

در مورد ابهامات و تبعات مصوبه بررسی کنید

معاون فنی گمرک ایران البته ضمن اشاره به ابهامات موجود دراین مصوبه بودجه ای و ابلاغیه آن گفته که به وضعیت ترخیص کالاهای موجود در گمرک و یا ترخیص شده از آغاز سالجاری بلاتکلیف مانده است.

بر این اساس گمرک ایران از وزارت صمت خواسته تا با عنایت به ابهامات و البته تبعات این مصوبه بررسی های لازم صورت گرفته و نتایج اعلام گردد.

اما اینکه این افزایش هزینه در واردات اقلام تولید تا چه اندازه می تواند در گرانی کالاهای تولیدی و یا اقلامی که به شکلی تولید آنها به شکلی بسته به واردات است اثرگذار بوده و بازار را تحت تأثیر قرار دهد موضوعی است که قابل انکار نیست و آثار آن می تواند در ادامه مشاهده شد و تورم خویش را به همراه داشته باشد، دراین بین اینکه مسؤلان مربوطه در دولت و مجلس در این رابطه چه راهکاری می اندیشند و یا بی توجه به شرایط موجود آنرا اجرایی خواهد نمود مشخص نمی باشد، جریانی که باید در زمان تصویب قانون بودجه مورد توجه قرار می گرفت.

منبع:

1400/01/21
11:33:57
5.0 / 5
348
تگهای خبر: ارز , ارزش , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش