چرا ارزش پول ملی كم است؟

چرا ارزش پول ملی كم است؟ به گزارش آنی بازار یک اقتصاددان با بیان اینکه مهم ترین علت کاهش ارزش پول ملی از نظر فنی در تفاضل رشد نقدینگی با رشد اقتصادی می باشد، اظهار داشت: کاهش درآمدهای ارزی و ریالی دولت در سه سال گذشته از یک طرف و هزینه های دولت در پشتیبانی از طبقات محروم هم از سوی دیگر دست به دست هم داده و نرخ تورم را به بالاترین حد ممکن رسانده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، سعید لیلاز درمورد مبحث کاهش ارزش پول ملی؛ حاصل تحریم ها یا ناکارآمدی مدیریتی مهم ترین علت کاهش ارزش پول ملی را از نظر فنی در تفاضل رشد نقدینگی با رشد اقتصادی دانست و اظهار داشت: مساله اصلی در اقتصاد ایران افزایش نقدینگی و رشد پایین اقتصادی می باشد.

وی کسری بودجه دولت و فساد در شبکه بانکی (ناترازی منابع بانکی) را بعنوان دو عامل رشد نقدینگی عنوان نمود و اضافه کرد: کاهش درآمدهای ارزی و ریالی دولت در سه سال گذشته از یک طرف و هزینه های دولت در پشتیبانی از طبقات محروم هم از سوی دیگر دست به دست هم داده و نرخ تورم را به بالاترین حد ممکن رسانده است.

این مدرس دانشگاه که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، نقش تحریم ها را هم در کاهش رشد اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم بسیار پررنگ دانست و اظهار داشت: نرخ تورم در سالهای ۹۵ و ۹۶ تک رقمی بود اما از سال ۹۷ به بعد به علت کاهش شدید درآمدهای ارزی دولت ناشی از تحریم ها تورم افزایش یافت.

لیلاز تصریح کرد: اقتصاد ایران پیش از شروع تحریم ها و کرونا از یک ناترازی وحشتناک مزمن تاریخی در حوزه تورم رنج می برد بطوریکه نرخ تورم از اوایل دهه ۵۰ تابحال به جز دو سه سال، همیشه دو رقمی بوده که این هم ناشی از بار مالی تکفل دولت ها و استقراض از بانک مرکزی بوده است.

این اقتصاددان ناکارآمدی مدیریتی را هم در این قضیه دخیل دانست و اظهار داشت: البته این ناکارآمدی را نمی توان فقط محصور در دولت دانست، چون وقتی قوه مقننه دائماً وظایف سنگینی را بر دوش دولت می گذارد بازتاب آن هم در حوزه نقدینگی نمایان می شود.

وی که اعتقاد چندانی هم به استقلال بانک مرکزی ندارد به علل آن اشاره و اظهارکرد: مطابق قانون اساسی، تنها حوزه ای که دولت می تواند در آن دخالت کند اقتصاد است و اگر بانک مرکزی هم مستقل باشد عملاً نمی توان کاری انجام داد و دولت، دیگر کنترلی بر اقتصاد نخواهد داشت.
ارزش پول ملی و نرخ ارز مهم ترین مسائل اقتصادی

همچنین، ارسلان ظاهری، کارشناس اقتصاد راهبردی بحث ارزش پولی ملی و نرخ ارز را از مهم ترین مسائل اقتصاد ایران خواند و اظهار داشت: مبحث ارز همچون جراحی مغز و اعصاب یک مبحث کاملاً تخصصی بوده و نسخه پیچی برای آن هم نیازمند تخصص ویژه است. از سال ۱۹۷۱ به بعد که نظام ارزی دنیا از حالت ثابت به شناور تغییر نمود کشورهای پیشرفته هم تعیین نرخ ارز را به بازار عمیق رقابتی که توان کشف نرخ داشته باشد سپردند.

کارشناس اقتصاد راهبردی حفظ ارزش پولی ملی را نیازمند اقتدار بانک مرکزی دانست و بیان نمود: علت رشد نقدینگی، کسری بودجه دولت نیست بلکه این بانکهای خصوصی هستند که نقش اصلی را در رشد پایه پولی ایفا می کنند.

ظاهری در پاسخ به این سؤال که اگر تحریم ها برداشته شوند ارزش پول ملی افزایش خواهد یافت یا خیر اظهار داشت: طراح تحریم ها ضد ایران به دنبال هوشمند کردن تحریم ها بود و هم اکنون هم اقتصاد ما حالت شرطی پیدا کرده است و مهم ترین مانع تولید هم مه آلود بودن مسیر اقتصاد و رویکرد وابستگی به مذاکرات است.

این کارشناس اقتصاد راهبردی تصریح کرد: محاسبات نشان داده است که صادرکنندگان غیرنفتی فقط در سال ۱۳۹۸، حدود ۲۱۰ هزار میلیارد از محل جهش نرخ ارز، رانت ریالی بردند که این رقم در چارچوب تورم از جیب مردم رفته است.
منبع:

1400/01/23
19:31:57
5.0 / 5
298
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش