سازمان امور مالیاتی كشور:

مناطق آزاد مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شدند

مناطق آزاد مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شدند به گزارش آنی بازار معاون سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: با تصویب مجلس شورای اسلامی، مناطق آزاد تجاری- صنعتی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شدند.به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان امور مالیاتی کشور «محمود علیزاده» اظهارداشت: به سبب بند (ت) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور از امسال، مناطق آزاد تجاری-صنعتی مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.

وی اضافه کرد: براین اساس ضرورت دارد فعالان اقتصادی مناطق مورد اشاره که از هر یک از شرایط فراخوان های هشت گانه موضوع ماده ۱۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده برخوردار می باشند، نسبت به ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده و اجرای سایر مقررات موضوع این قانون همچون صدور صورتحساب، دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده از خریداران، ارائه اظهارنامه و... اقدام نمایند.

معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اشاره کرد: فعالان اقتصادی در صورت انجام تکالیف قانونی یاد شده می توانند از تسهیلات پیش بینی شده در قانون بهره مند شوند.

به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی نوبت دوم روزسه شنبه (5 اسفند 1399) در جریان بررسی بخش درآمدی بودجه ۱۴۰۰، با بند الحاقی ۸ تبصره ۶ موافقت کردند.

بر اساس این بند در سال ۱۴۰۰ مناطق آزاد تجاری، صنعتی مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.

در سال ۱۳۶۸ بر طبق تبصره ۱۹ قانون برنامه اول توسعه به دولت اجازه داده شد که در سه نقطه مرزی کشور شامل کیش، قشم و چابهار مبادرت به تأسیس منطقه آزاد تجاری کند و چگونگی اداره این مناطق در هفتم شهریورماه ۱۳۷۲ به تأیید مجلس شورای اسلامی رسید و در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۷۲ مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفت.

ایران حالا دارای مناطق آزاد تجاری-صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو است و دولت دوازدهم برنامه های ویژه ای را برای مناطق آزاد و ویژه در نظر گرفت که سبب جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی شده است.

در طول دولت های یازدهم و دوازدهم ۴۵ میلیارد دلار واردات به این مناطق انجام شد و در بخش صادرات این رقم به ۱۳۲ میلیارد دلار رسیدکه باتوجه به رقم ۳۷ میلیارد دلار صادرات به سرزمین اصلی، این میزان به ۱۶۹ میلیارد دلار در طول این مدت می رسد.

بر همین اساس ۴۰ درصد صادرات کل کشور متعلق به مناطق آزاد و ویژه اقتصادیست که نیمی از آن متعلق به آمار پتروشیمی می شود.
منبع:

1400/01/25
12:43:29
5.0 / 5
324
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش