خارجی ها سال گذشته ۵۶ میلیون دلار در مازندران سرمایه گذاری كردند

خارجی ها سال گذشته ۵۶ میلیون دلار در مازندران سرمایه گذاری كردند مدیرکل امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت که سال ۹۹ بیش از ۵۶ میلیون دلار مجوز سرمایه گذاری در استان صادر و تمامی آنها وارد فاز عملیاتی شد و بعضی ها هم به بهره برداری رسید.


سید اسماعیل هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که سال ۹۸ در مازندران سرمایه گذاری صورت نگرفته بود، اضافه کرد: ولی سال گذشته سه مجوز سرمایه گذاری به خارجی ها داده شد در ارتباط با حوزه انرژی و شیلات بود.
وی توضیح داد: اولین پروژه سرمایه گذاری خاراجی که سال قبل مجوز دریافت کرد، ساخت سه نیروگاه سی اچ پی (CHP) مولد حرارتی برای تولید برق از راه گاز طبیعی بود که در شهرستان های آمل و بابل راه اندازی می شود.
هاشمی میزان سرمایه گذاری برای ساخت این سه نیروگاه را حدود ۴۱ میلیون دلار اعلام نمود و اظهار داشت که سرمایه گذار این پروژه شرکتی ایرانی - کانادایی است و الان هم در حال انجام کار هستند.
وی ساخت نیروگاه برق در شهرستان نور توسط سرمایه گذار خارجی را هم از دیگر پروژه های سال ۹۹ معرفی نمود و اضافه کرد: برای این نیروگاه کوچک مقیاس هم سرمایه گذاری چهار میلیون دلاری پیشبینی شده است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی مازندران با بیان این که تمامی این پروژه های انرژی الان در مرحله ورود تجهیزات و ماشین آلات هستند، اظهار داشت که با تکمیل این چهار نیروگاه حدود ۸۸ مگاوات برق به شبکه سراسری و شبکه توزیع استان افزوده خواهد شد.
وی سومین مجوز سرمایه گذاری خارجی را در ارتباط با حوزه شیلات و پرورش ماهیان خاویاری در ساری معرفی نمود.
هاشمی اظهار داشت که سرمایه گذار این پروژه یک شرکت آلمانی است که تا کنون ۶ میلیون دلار سرمایه گزاری نموده و پروژه را به بهره برداری رسانده است.

هدف گذاری برای جذب بیشتر از ۱۰ سرمایه گذاری خارجی
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی مازندران برنامه سالجاری را هدفگذاری باری جذب بیشتر از ۱۰ سرمایه گذاری خارجی اعلام و پیش بینی نمود که محقق شود.
وی اظهار داشت: ظرفیت مازندران برای جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلف همچون انرژی، کشاورزی و گردشگری بی نظیر است و مهم ترین مانع در این حوزه محدودیت های بین المللی و تحریم ها هستند که مانع از ورورد سرمایه گذار و بخصوص سرمایه می شود.
هاشمی از تمایل زیاد سرمایه گذاران خارجی بخصوص از کشورهای اروپایی برای حضور در بخش های مختلف تولیدی استان استان اطلاع داد و عنوان کرد: در سالهای اخیر فرایند بروکراسی اداری و کاغذ بازی برای دریافت مجوز بسیار تسهیل و خیلی از موانع حذف گردیده است و در صورت رفع مشکلات بین المللی، مازندران می تواند به سرعت بیشترین میزان سرمایه گذاری خارجی را جذب نماید.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی مازندران همینطور بیشترین تمایل سرمایه گذاری خارجی در استان را طی سالهای اخیر در ارتباط با کشورهای کانادا، آلمان، چین و افغانستان اعلام نمود و اظهار داشت: لازم است سفره سرمایه گذاری استان برای کشورهای دیگر بخصوص کشورهای منطقه گسترده شود و تحقق آن هم نیازمند دیپلماسی فعال اقتصادی می باشد.


1400/01/27
16:08:54
5.0 / 5
282
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , چك , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش