گزارش اقدامات وزارت اقتصاد در كاهش آثار كرونا؛

حذف كاغذبازی اداری با صدور الكترونیكی ۶۰۰ هزار مجوز كسب وكار

حذف كاغذبازی اداری با صدور الكترونیكی ۶۰۰ هزار مجوز كسب وكار آنی بازار: با راه اندازی سامانه درگاه ملی مجوزهای کسب وکار کشور از تیر پارینه تا اختتام اسفندماه، بیش از چهار میلیون استعلام الکترونیکی انجام شده و درخواست بیش از یک میلیون و 100 هزار مجوز ثبت شده و 600 هزار مجوز بوسیله این سامانه صادر گردیده است.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، بهبود فضای کسب وکار یعنی امکان ایجاد انعطاف، افزایش پتانسیل تامین مالی برای بنگاه ها و شفافیت بیشتر، به جهت اینکه بتوانند از روش های اعتباری تامین مالی استفاده کنند و همین طور زنجیره عرضه و تقاضا را با وجود مشکلاتی که وجود دارد، با روش های جایگزین پر کنند.
برای نمونه در شرایطی که با شیوع بیماری کرونا رفت و آمدها محدود و خیلی از کسب وکارها تعطیل می باشد، بنگاه ها با توسعه روش های دیجیتال و ابزارهای موجود، از روش های جایگزین و نوآورانه برای برای زنجیره خدمات و تامین کالاها و عرضه آنها استفاده کنند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی سال قبل برای بهبود فضای کسب وکار کشور و ساماندهی نظام مجوزها اقداماتی را انجام داد. این وزارتخانه استعلام بدهی مالیاتی را ۲۶ روز کم کرد یعنی افراد برای دریافت مجوز در کمتر از چهار روز می توانستند استعلامات بدهی را انجام دهند.
همچنین در دوره مذکور اطلاعات بیش از ۷۰ هزار مجوز در حال صدور تکمیل و به روز رسانی شد.
مهمترین دستاورد وزارت امور اقتصادی و دارایی در کاهش آثار اقتصادی شیوع بیماری کرونا در زمینه بهبود فضای کسب وکار استعلام بدهی مالیاتی را به ۴ روز رساند و ۴۵۰۰ بخشنامه را بررسی و ۳ هزار مقرره مالیاتی را اصلاح کرد.
وزارت اقتصاد در اقدامی دیگر موفق شد چهار و ۵۰۰ مقرره مالیاتی (همچون بخشنامه ها، دستورالعمل ها) را احصاء و بررسی کند.
این وزارتخانه برای ساده سازی قوانین و مقررات و کاهش هزینه های تمکین مالیاتی مودیان، سه هزار مقرره مالیاتی را که در دو سال اخیر ۲۷ درصد آنها معتبر و ۷۳ درصد غیرمعتبر بود، اصلاح کرد.
براساس از شروع راه اندازی سامانه درگاه ملی مجوزهای کسب وکار کشور به آدرس g۴b.ir تا آخر سال گذشته، بیش از چهار میلیون استعلام الکترونیکی انجام شده و درخواست بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار مجوز ثبت شده و سرانجام ۶۰۰ هزار مجوز بوسیله این سامانه صادر گردیده است.
با رونمایی از پنجره واحد مجوزهای کشور به آدرس www.G۴B.ir در تیر سال ۹۹، گام بسیار مهمی در امتداد اجرا سیاست های دولت الکترونیک، حذف کاغذبازی اداری و شفافیت در فرایندهای اجرائی برداشته شد.
بر این اساس صدور تمامی مجوزهای رسمی کشور در حوزه های مربوط به کسب وکار بوسیله درگاهی واحد صورت خواهد گرفت و ارباب رجوع دیگر نیازی به مراجعه به نهادهای گوناگون و ارائه مکرر مدارک کتبی خود به دستگاه های مختلف نخواهد داشت.منبع:

1400/01/27
21:48:23
5.0 / 5
551
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش