دلار باز هم پایین آمد

دلار باز هم پایین آمد برای پنجمین بار در شش روز معاملاتی اخیر، ارزش دلار کاهش پیدا کرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، انتقادات از تداوم سیاست های حمایتی دولت بایدن از اقتصاد آمریکا کم کم رو به افزایش است. لری کودلو- مشاور اقتصادی ترامپ- با اعلان اینکه افزایش نرخ مالیات ها تاثیر زیادی روی کاهش سرعت رشد اقتصادی آمریکا در ماه های آتی خواهد داشت، اظهار داشت: اقتصاد ما هم اکنون مثل فردی است که تب و لرز دارد و حالا دولت بایدن با طرح هایش می خواهد یک پتوی خیس روی او بندازد! برنامه دولت بایدن جلوی میلیون ها میلیون اشتغال زایی را خواهد گرفت و آنها باید از این رفتار خود خجالت بکشند. تنها با تغییر این رویکردها به رشد بالا خواهیم رسید.
دلار از شروع سال جاری میلادی تحت فشار سنگینی قرار داشته اما انتظار کارشناسان بازار ارز این است که رفته رفته دلار به روزهای اوج خود خصوصاً در نیمه دوم سال بازگردد. بازدهی دلار در دو هفته نخست آوریل بازدهی کمتری از متوسط سالانه خود داشته است با این وجود باتوجه به افزایش خطر های موجود بر سر راه اقتصاد جهانی تمایل معامله گران به دارایی های پرریسک کاهش یافته و یک دفعه دیگر رویکرد احتیاطی بر رفتار آنها حکمفرما شده است. این مساله در بین مدت به نفع ارزهای امن خواهد بود.
روند واکسیناسیون در بعضی از کشورها به دنبال انتشار گزارشاتی از آثار زیانبار آنها روی تعدادی از دریافت کنندگان، گرفتار بی نظمی شده است. در آمریکا استفاده از واکسن جانسون اند جانسون به حال تعلیق درآمده و برنامه قبلی برای صادرات این واکسن به اروپا نیز ملغی شده است. دانمارک نیز بعد از مشاهده چنین مورد لخته شدن خون بعد از دریافت واکسن آسترا زنکا، بعنوان اولین کشور جهان استفاده از این واکسن را کنار گذاشت. وزارت بهداشت هند نیز بعد از دریافت برخی گزارشات مشابه، واسکن روسی اسپوتنیک را تایید کرده تا استفاده از آنرا شروع کند.
در صورتیکه انتظار می رفت بانک مرکزی آمریکا در نتیجه افزایش تورم دست به تغییر نرخ بهره بزند، رئیس این بانک در اظهارات تازه ای این مساله را منتفی دانسته و گفته حس ما این است که حالا درست در نقطه ای قرار داریم که رشد اقتصادی خودرا شروع نماییم. در ماه های آتی میزان اشتغال زایی و رشد اقتصادی ما سریع خواهد شد. در نیمه دوم امسال شاهد ثبت رشدهایی خواهیم بود که بسیار نیرومند خواهند بود و من انتظار آنرا ندارم که دلیل قانع کننده ای برای تغییر نرخ بهره بیابیم.
عملکرد دلار مقابل دیگر ارزها کماکان تحت تاثیر اخبار مربوط به بسته های محرک دولت بایدن، روند واکسیناسیون و نیز بازدهی اوراق قرضه وزارت خزانه داری باقی مانده است. جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا - در مصاحبه ای تایید کرده است که نگرانی از اوج گیری تورم بر روی تصمیمات معامله گران در بازارهای مالی تاثیر گذاشته است اما به تدریج ثبات بیشتری در بازارها حاکم خواهد شد و امید می رود که وضعیت بازار اوراق و همین طور موقعیت دلار در مقابل دیگر ارزهای مهم جهانی در وضعیت بهتری قرار گیرد.
در صورتیکه انتظار می رود رشد اقتصادی بیشتر کشورهای جهان امسال به میزان قابل توجهی بهتر از ارقام ناامیدکننده فصل قبل باشد، نتیجه ارزیابی صورت گرفته توسط دانشگاه اقتصاد روسیه نشان میدهد رهایی کامل اقتصاد جهانی از نتایج کرونا و بازگشت سطوح تولید به زمان پیش از شروع بحران تا اختتام امسال محقق نخواهد شد و باتوجه به شروع موج جدیدی از شیوع بیماری در خیلی از کشورهای جهان، روی زنجیره تامین و به تبع آن روی نرخ رشد اقتصادی کشورها در سال آینده تاثیر منفی خواهد داشت. این گزارش از تشدید قرنطینه ها و یکسان نبودن میزان توزیع واکسن در کشورها از ریسک های جدید کرونا نام برده است.
صندوق بین المللی پول از بانکهای مرکزی در سراسر جهان خواست تا به خاطر کمک به تقویت رشد اقتصادی خود و جهان در بین مدت، در انتخاب سیاست های حمایتی خود نهایت دقت را خرج دهند چونکه اشتباه دراین زمینه می تواند زمینه ساز نوسانات مالی و ریسک های جدیدی برای بازارهای پولی و مالی شود. این در حالیست که باتوجه به باقی ماندن رشد اقتصادی در سطح ضعیف، بانکهای مرکزی بر سر دوراهی افزایش مجدد نرخ بهره و انضباط بیشتر مالی برای مقابله با تورم و یا حفظ نرخ های بهره در سطوح پایین فعلی قرار دارند.
افزایش پی در پی بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری آمریکا موجب شد تا رابرت کاپلان - رئیس دفتر منطقه ای فدرال رزرو در دالاس - به معامله گران اطمینان دهد با بازگشت تدریجی کارهای اقتصادی به سطح پیش از کرونا، وضعیت بازار اوراق قرضه نیز سر و سامان بگیرد. کاپلان افزایش اخیر بازدهی اوراق را نشانه ای از سلامت بازارهای مالی آمریکا دانست و اضافه کرد: به هیچ وجه چیزی برای نگرانی وجود ندارد. باتوجه به روند خوب واکسیناسیون و احیای تقاضا، پیش بینی ما این است که امسال رشد اقتصادی خوبی داشته باشیم. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته برای اولین بار در یک سال اخیر از ۱.۷۵ درصد عبور کرد.
با ادامه فاصله گرفتن صادرات از واردات بزرگ ترین اقتصاد جهان، کسری تراز حساب تجاری آمریکا در ماه فوریه با رسیدن به ۷۱.۱ میلیارد دلار به بالاترین سطح تاریخی ماهانه ثبت شده خود رسید. این کسری که ۳.۳ میلیارد دلار بیشتر از کسری ثبت شده ماه قبل و ۰.۶ میلیارد دلار بیشتر از سطح مورد انتظار بود بعد از آن رقم خورد که مجموع رقم صادرات آمریکا در این ماه با کاهش ۲.۶ درصدی نسبت به ماه قبل به ۱۸۷.۳ میلیارد دلار رسید. از جانب دیگر واردات نسبت به ماه قبل تنها ۰.۷ درصد کم شد و به ۲۵۸.۳ میلیارد دلار رسید. چین کماکان شریک اصلی تجاری آمریکا مانده است.
تا حالا بیش از ۱۴۰ میلیون و ۲۱۰ هزار و ۲۱۳ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و پنج هزار و ۵۸۸ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۷۹ هزار و ۱۰۶ نفر، برزیل با ۳۶۵ هزار و ۹۵۴ نفر، مکزیک با ۲۱۱ هزار و ۲۱۳ نفر، هند با ۱۷۵ هزار و ۴۵۹ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۲۲۵ نفر بوده است.
سیمون هاروی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ - اظهار داشت: بازارها هنوز به قطعیت درباب مسیر آینده نرسیده اند، چونکه اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای کارهای اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۱.۵۵ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۶ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۲ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۱ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۹ به ۱.۱۹۸ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۵ درصد افزایش به ۱۰۸.۷۸۵ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۱ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۱۹ یوان چین اعلام گردید.1400/01/28
09:29:34
5.0 / 5
496
تگهای خبر: ارز , ارزش , ارزیابی , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش