بررسی تحولات بازار ارز در هفته منتهی به ۲۷ فروردین ۱۴۰۰؛

مقاومت بازار ارز در مرز ۲۵ هزار تومان برای دلار

مقاومت بازار ارز در مرز ۲۵ هزار تومان برای دلار به گزارش آنی بازار طی هفته گذشته اخبار جنجالی گوناگونی رخ داد که ظرفیت ایجاد شوک هیجانی در بازار ارز را داشتند، اما قیمت ارز بدون توجه به این تحولات روند آرام و کم نوسان خویش را حفظ کرد و در مقابل افزایش قیمت دلار به کانال ۲۵ هزار تومان مقاومت نشان داد.


به گزارش روز جمعه ایرنا، بازار ارز در هفته ای که تحولات گوناگونی در سطح کلان سیاسی و اقتصادی کشور رخ داد، ترجیح داد همچنان به روند آرام و کم نوسانی که از اسفندماه سال قبل شروع کرده است، ادامه دهد.
تداوم مذاکرات احیای برجام در وین و واکنش های متفاوت نسبتبه آن، سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران، خرابکاری هسته ای در نیروگاه نطنز و حواشی پیرامون آن، جدال لفظی میان رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با بدهکاری بانک مرکزی به دولت و همینطور ابراز نگرانی های کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی از تبعات بودجه سال ۱۴۰۰ و چاپ اسکناس به دنبال سال اقتصادی دشوار ۱۳۹۹ تنها بخشی از وقایعی است که در هفته ای که گذشت رخ داد، اما همانطور که در نمودار زیر مشخص است، نتوانست در عملکرد بازار ارز، تحول قابل توجهی ایجاد نماید. اتفاقاتی که اگر در دیماه و بهمن ماه سال قبل رخ داده بود، بازار را با شوک هیجانی جدی مواجه می ساخت.


توجه به نمودار تغییرات قیمت دلار در بخش های مختلف بازار ارز در هفته ای که گذشت نشان می دهد، قیمت دلار با وجود شیب ملایم افزایشی در سامانه نیما، اما با مدیریت بازارساز که روند نزولی آهسته ای را در قیمت گذاری صرافیهای بانکی در نظر گرفته است، منجر به این شد که با وجود صعود مقطعی قیمت دلار از مرز ۲۵ هزار تومان برای ساعاتی در این هفته، اما در نهایت این ارز معتبر جهانی، نتوانست به کانال جدید قیمتی صعود کند.
این روند در نمودارهای در ارتباط با بهای یورو هم قابل دریافت است و همانطور که دیده می شود با وجود شیب بسیار ملایم افزایش قیمت یورو در هفته ای که گذشت، اما قیمت یورو در بازار آزاد برای گذر از مرز ۳۰ هزار تومان مقاومت از خود نشان داد و همچنان در کانال ۲۹ هزار تومانی باقی ماند.


به اعتقاد کارشناسان اقتصادی یکی از علل بی توجهی بازار ارز به تحولات کلان سیاسی و اقتصادی ناشی از رفع خوشبینی هایی است که سال قبل و بعد از تغییر دولت در ایالات متحده آمریکا به وجود آمد. در آن مقطع فعالین اقتصادی کشور با امید کاهش تحریم ها و بازگشت آمریکا به برجام، نسبت به تحولات دیپلماتیک پیرامون این مورد با حساسیت بالا توجه داشتند، اما به نظر می آید روند تحولات این امیدواری را از میان برده است و فعالان بازار تنها به نتیجه نهایی این مذاکرات توجه دارند.
همچنین بازار ارز علاوه بر مساله آینده تحریم ها در شرایط فعلی فعالان بازار با نگرانی در حال پیگیری سرنوشت بحران کرونا و انتخابات ریاست جمهوری در پیش رو هم هستند. مسائل مهم و اساسی که همچنان دارای ابهامات فراوانی هستند و بنابراین تحلیل مسیر آینده اقتصاد کشور را برای کارشناسان و فعالان این عرصه بسیار مشکل کرده و این مساله بر میزان خرید و فروش ارز در بازار تأثیر مستقیم گذاشته است.
در این شرایط کارشناسان اقتصادی مهم ترین محرک های اقتصادی که می تواند در کوتاه مدت باعث شکسته شدن مقاومت بازار و کاهش قیمت ارز شود را به صورت عمده به دو مورد بازگشایی منابع مسدود شده ارزی ایران در بانکهای خارجی و پیوستن به کنوانسیون های FATF معرفی می کنند، که اعلام خبر سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران که برای نخستین بار طی ۴۴ سال قبل رخ می داد، سیگنال مثبتی را در مورد مورد اول آن ایجاد کرد.
اما با وجود به انتها رسیدن این سفر مهم، تا آخر این هفته خبرهایی مثبت از گره گشایی برای منابع ارزی کشور منتشر نشده است. از طرفی تعطیلی جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل آغاز موج چهارم کرونا در کشور هم احتمال تصویب لوایح در ارتباط با FATF را هم در کوتاه مدت از میان برده است. ازاین رو میتوان پیش بینی نمود که بازار همچنان در هفته آتی هم در انتظار دستاورد مثبت اقتصادی بنشیند و روند محافظه کارانه خود در دو ماه گذشته را ادامه دهد. روندی که به نوسان قیمت دلار در محدوده ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان و نوسان قیمت یورو در کانال ۲۹ هزار تومان تمایل نشان داده است.منبع:

1400/01/28
15:18:34
5.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش