رییس مركز آمار:

نرخ تورم فروردین ۱۴۰۰ به ۳۸ و نه دهم درصد رسید

نرخ تورم فروردین ۱۴۰۰ به ۳۸ و نه دهم درصد رسید رئیس مرکز آمار اظهار داشت: نرخ تورم سالانه منتهی فروردین ماه 1400 به 38.9 درصد رسید.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «جواد حسین زاده» در نشست خبری با اصحاب رسانه نرخ تورم اولین ماه سال ۱۴۰۰ را اعلام نمود.
وی اظهارداشت: شاخص قیمت کالا و خدمات در فروردین ماه ۳۰۶.۱ درصد است و هر سه نرخ تورم (ماهیانه، سالیانه و نقطه به نقطه) در فروردین ۱۴۰۰ رشد داشته است.
رییس مرکز آمار اظهار داشت: نرخ تورم سالانه تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه پیش از آنست. براین اساس نرخ تورم سالیانه فروردین ماه برابر ۳۸.۹ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۲ درصد رشد داشت.
رییس مرکز آمار افزود: نرخ تورم ماهانه که همان درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل بوده این شاخص در فروردین ماه ۲.۷ درصد است و نسبت به ماه قبل ۰.۹ درصد افزایش داشته است.
وی اظهار داشت: نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین ۱۴۰۰ برابر با ۴۹.۵ درصد است و نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد رشد داشته است.
به گفته حسین زاده، قیمت خوراکی و آشامیدنی ها در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۳.۵ درصد، پوشاک و کفش ۵۵.۶ درصد، مسکن ۲۹.۸ درصد، بهداشت و درمان ۴۴.۳ درصد، حمل و نقل ۵۶.۳ درصد و تفریح ۶۱.۷ درصد رشد داشت.
وی اظهار داشت: میزان اجاره بها در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به فروردین ۹۹ رشد ۳۰.۶ درصد رشد و طی یک سال ۲۸ درصد افزایش قیمت داشته است
رییس مرکز آمار با اعلان اینکه خودرو در زیرگروه حمل و نقل است و بطور متوسط گروه حمل و نقل ۶۵.۹ درصد تورم سالیانه داشت، اضافه کرد: خرید انواع خودرو در ۱۲ماه منتهی به فروردین ۱۴۰۰ برابر ۱۰۴.۵ درصد رشد داشته و تورم نقطه ای آن ۸۸.۹ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است.


1400/02/05
13:38:58
5.0 / 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش