كاهش فاصله تورمی دهك ها در فروردین ۱۴۰۰

كاهش فاصله تورمی دهك ها در فروردین ۱۴۰۰ به گزارش آنی بازار طبق اعلام مرکز آمار فاصله تورمی فروردین ۱۴۰۰ در بین دهک های مختلف هزینه ای به رقم ۸.۳ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد کاهش داشته است.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، خانواده ها بر مبنای مجموع درآمد و هزینه سالیانه در ۱۰ گروه دسته بندی می شوند. دهک نخست، کم درآمدترین گروه و دهک دهم پردرآمدترین گروه از خانواده ها را می سازند. نرخ تورم در دهک های مختلف متفاوت می باشد و مرکز آمار نرخ تورم و فاصله تورمی این دهک ها را بعد از اعلام نرخ تورم هر ماه منتشر می کند.
طبق اعلام این مرکز، نرخ تورم کل کشور در فروردین ماه ۱۴۰۰ برابر ۳۸.۹ درصد است که در دهک های مختلف هزینه ای در بازه ۳۷.۵ درصد برای دهک اول تا ۴۵.۸ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.
آنچه دهک های درآمدی را از یکدیگر مجزا می کند، وزن کالا در سبد مصرفی خانوار است. دهک های کم درآمد به دلیل درآمد کمتر، هزینه کمتری را به تفریح و سرگرمی و حتی بهداشت و درمان اختصاص می دهند. از این جهت، وزن این کالاها در سبد مصرفی آنها کمتر است. در مقابل بیشترین سهم را خوراکی ها و آشامیدنی ها دارند. آنها بیشتر مخارج خویش را معطوف این دسته از کالاها و در واقع ضروریات زندگی می کنند.
بیش از ۴۰ درصد از سبد مصرفی گروه های کم درآمد را خوراکی ها و آشامیدنی ها می سازند. اگر در این کالاها گرانی اتفاق بیفتد، برای کم درآمدها بسیار قابل لمس است. در نتیجه اگر تورم خوراکی ها زیاد شود، فشار بر گروه های کم درآمد هم افزایش خواهد یافت.
برداشت دیگری که از این حقیقت میتوان داشت، اینکه اگر تورم در اثر افزایش قیمت کالاهای خوراکی رشد کند، در آن صورت فشار بر قشر ضعیف افزایش خواهد یافت. از طرفی دیگر، اگر تورم از کانال افزایش قیمت کالاهای غیرخوراکی و خدماتی رشد کند، آنگاه فشار تورمی بر اقشار ضعیف کاهش خواهد یافت و شاخک های تورمی پردرآمدها فعال تر می شود. ضریب اهمیت خوراکی ها و آشامیدنی ها در بالاترین دهک درآمدی کشور، ۱۷ درصد است و ۸۲ درصد اهمیت به کالاهای غیرخوراکی و خدمات اختصاص دارد.
محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین ۴۰.۸ درصد برای دهک دهم تا ۴۵.۸ درصد برای دهک دوم است. همینطور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ۲۹.۸ درصد برای دهک اول تا ۴۷.۱ درصد برای دهک دهم است. بر مبنای اعداد در ارتباط با تورم در بین دهک های مختلف هزینه ای، فاصله تورمی دهک ها در این ماه به ۸.۳ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۸.۸ درصد) ۰.۵ واحد درصد کاهش داشته است.
فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۳ واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ۰.۶ واحد درصد افزایش نشان داده است.

منبع:

1400/02/06
14:13:33
5.0 / 5
562
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش