تصمیمات مهم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد تقویت بازار سرمایه

تصمیمات مهم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد تقویت بازار سرمایه هیات دولت در جلسه امروز تصمیمات مهمی برای پشتیبانی از بازار سرمایه و توسعه بسترهای سرمایه گذاری در بورس و پشتیبانی از تامین مالی طرح های توسعه ای و سرمایه گذاری در بنگاه های اقتصادی کشور اتخاذ نمود.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دویست و بیست و یکمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در ادامه مباحث جلسات قبلی این ستاد به بحث و بررسی وضعیت بازار سرمایه اختصاص داشت و پیشنهادهای مطرح شده برای ابزارهای حمایتی از سهامداران خرد بررسی و تصمیمات مهمی به منظور پشتیبانی از بازار سرمایه و توسعه بسترهای سرمایه گذاری در بورس و پشتیبانی از تامین مالی طرح های توسعه ای و سرمایه گذاری در بنگاه های اقتصادی کشور اتخاذ شد.
این تصمیمات برای تصویب به شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ارائه خواهد شد.
ارائه سهام تشویقی به خریداران پالایش یکم
براساس تصمیم اتخاذ شده در این نشست، به خریداران صندوق قابل معامله پالایش یکم که واحدهای این صندوق را از دولت خریداری نموده و بعدا به علت نوسانات متحمل زیان شده اند، از واحدهای سرمایه گذاری همین صندوق یا سایر موارد سهام تشویقی داده خواهد شد.
همچنین بر طبق مصوبات امروز در جهت مصوبه تخصیص یک درصد منابع خلاق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، مقرر شد منابع ریالی معادل ۲۰۰ میلیون دلار از مصوبه مذکور توسط بانک مرکزی کارسازی و در وجه صندوق تثبیت پرداخت گردد.
در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت همین طور تصویب گردید که ممنوعیت اعطای تسهیلات بانکی به شرکتهای سرمایه گذاری، هولدینگ های سرمایه گذاری و کارگزاری برای پشتیبانی از بازار و توسعه سرمایه گذاری آنها در سهام لغو، شود.
اعطای اقامت ۵ ساله به سرمایه گذاران خارجی بورس
براساس تصمیم این ستاد به منظور تشویق سرمایه گذاری، به سرمایه گذاران خارجی که طبق ضوابط، ۲۵۰ هزار دلار در بازار بورس سرمایه گذاری کنند، اقامت ۵ ساله جمهوری اسلامی ایران اعطا می شود.
بر این اساس ۸۰ درصد درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ بعنوان آورده دولت برای پشتیبانی از بازار سهام و تشویق سرمایه گذاری در این عرصه به حساب صندوق تثبیت بازار واریز شود.
صفر شدن مالیات آن بخش از سود انباشته شرکتهای بورسی که به حساب افزایش سرمایه منظور شود با هدف ترغیب شرکتهای بورسی به افزایش سرمایه گذاری و توسعه شرکت ها از دیگر تصمیمات امروز ستاد اقتصادی دولت بود.
امهال مالیاتی یک ساله ۵۰ درصد مبلغ خرید شرکت هایی که نسبت به خرید سهام خودشان یا زیرمجموعه شان با هدف پشتیبانی از بازار و مبتنی بر ضوابط شورایعالی بورس اقدام می کنند، همچون تصمیمات مهم اتخاذ شده در این نشست بود که پس از تصویب در شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اجرا می گردد.
معافیت بانک ها و موسسات اعتباری که در جهت پشتیبانی از بازار سرمایه سهام خریداری کنند یا اموال و دارایی های مازاد خودرا به سهام تبدیل کنند از شمول ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید و جرائم ناشی از آن، فراهم شدن امکان سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه بعنوان اصلاح اساسنامه این صندوق، که در صورت تصویب نقش مهمی در حفظ ارزش دارایی های این صندوق برای نسل های آینده خواهد داشت، از دیگر تصمیمات امروز ستاد بود.
ستاد هماهنگی اقتصادی همین طور به صندوق تثبیت و صندوق توسعه بازار اجازه داد تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر و در جهت ایجاد پایداری و توسعه بازار به کار گرفته شود.


1400/02/08
15:36:12
5.0 / 5
343
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش