چرا كرمانشاه گرانترین استان كشور شد؟

چرا كرمانشاه گرانترین استان كشور شد؟ به گزارش آنی بازار ایرنا- گزارش مرکز آمار از نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ۱۴۰۰ حاکیست که کرمانشاه در بالای جدول تورم قرار گرفته است؛ اتفاقی که به قول یک استاد اقتصاد علل گوناگونی دارد و برای رساندن نرخ تورم استان به میانگین کشوری، نظارت برخرده فروشی ها ضروری می باشد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای کشور به عدد ۳۸.۹ درصد رسید.
بر اساس این گزارش، بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه با ۴۲.۹ درصد در ارتباط با استان کرمانشاه و کمترین نرخ هم با ۳۵.۸ درصد در ارتباط با استان قم است.
استان های کردستان و خراسان شمالی هم با ۴۲.۸ و ۴۲.۶ درصد، دومین و سومین استان های گران کشور هستند و استان های مرکزی و مازندران با نرخ تورم ۳۵.۹ درصد دیگر استان های ارزان کشور بعد از قم بوده اند.
قرار گرفتن استان کرمانشاه در بالای جدول تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۰ در حالی است که این استان در سال ۱۳۹۷ با ۱۳ رتبه بهبود در جایگاه سیزدهم کشور نشست و در سال ۱۳۹۸ هم با ۱۴ رتبه بهبود به رتبه بیست و هفتم و جزو پنج استان با تورم پایین رسید.
نرخ تورم در ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ۱۳۹۹ هم عدد ۳۲.۲ درصد بود که در آن استان کرمانشاه با نرخ ۳۰.۴ در رتبه ششمین استان ارزان کشور قرار داشت.
برخی از کارشناسان رهاشدگی بازار خرده فروشی و کم کاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بعنوان نماینده سازمان پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان را از علل بیشتر شدن نرخ تورم کرمانشاه از میانگین کشوری می دانند.
جدول نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۰

1400/02/10
13:44:00
5.0 / 5
585
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش