نرخ تورم سال قبل چقدر افزایش یافت؟

نرخ تورم سال قبل چقدر افزایش یافت؟ بر طبق آخرین داده های مرکز آمار نرخ تورم کل کشور در سال 99 نسبت به سال پیش از آن 1.6 درصد افزایش داشته و این شاخص برای گروه خوراکی ها 39 درصد و برای غیرخوراکی 35.2 درصد بود.


به گزارش روز شنبه ایرنا، تورم به مفهوم عام، افزایش مداوم سطح قیمت‏ ها در جامعه است. باتوجه به تحولات اقتصادی، تحریم های ظالمانه و شیوع بیماری کرونا برای بسیاری این سوال مطرح می شود که نرخ تورم سال قبل چه میزان افزایش یافت؟
مرکز آمار گزارشی از جزییات نرخ تورم در سال ۹۹ را منتشر نمود. بر طبق جداول آماری پخش شده، سال قبل نرخ تورم روند افزایشی داشته است.
شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی در دوره مذکور برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب عدد ۲۵۲.۶، ۲۵۰.۶ و ۲۶۳.۵ را نشان میدهد که نسبت به سال قبل (نرخ تورم) برای کل کشور ۳۶.۴ درصد، مناطق شهری ۳۶.۲ درصد و مناطق روستایی ۳۷.۷ درصد افزایش نشان می­ دهد.
براساس این گزارش نرخ تورم نسبت به سال قبل برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ۱.۶، ۱.۸ و ۰.۴ واحد درصد بالا رفته است.
نرخ تورم گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» در سال ۱۳۹۹ برای کل کشور ۳۹ درصد، مناطق شهری ۳۸.۷ درصد و مناطق روستایی ۳۹.۹ درصد بوده است.
نرخ تورم «خوراکی­ ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات» نسبت به سال قبل برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ۳.۶، ۴ و ۲.۳ واحد درصد کاهش یافته است.
نرخ تورم گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» در سال ۱۳۹۹ برای کل کشور ۳۵.۲ درصد، مناطق شهری ۳۵.۱ درصد و مناطق روستایی ۳۵.۸ درصد بوده است.
نرخ تورم «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به سال قبل برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ۳.۸، ۴.۰ و ۲.۳ واحد درصد بالا رفته است.


تیرماه بالاترین نرخ تورم ماهانه در سال ۹۹ را ثبت کرد
بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور در سال قبل مربوط به ماه های مهر (۷ درصد)، تیر (۶.۴ درصد) و آبان (۵.۲ درصد) و کمترین نرخ تورم ماهانه در ماه های اسفند و دی (۱.۸ درصد) و خرداد (۲ درصد) است.
بررسی سری زمانی تورم سالانه در سال ۹۹ نشان میدهد نرخ تورم تا مردادماه سیر نزولی داشته است و سپس تا آخر سال روند افزایشی به خود گرفته است بطوریکه نرخ تورم در اسفند ماه بالاتر از فروردین همین سال بود.
همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در طول سال ۹۹ به غیر از یک دوره کاهشی در آذرماه روند افزایشی داشته است بطوریکه از عدد ۱۹.۸ درصد در ابتدای سال ۹۹ به عدد ۴۸.۷ درصد در اسفندماه همین سال بالا رفته است.
کرمانشاه بالاترین نرخ تورم در سال۹۹ را داشت
برابر این گزارش سال قبل بیشترین نرخ تورم خانوارهای کشور مربوط به استان کرمانشاه با ۴۰.۱ درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به استان مرکزی با ۳۳.۳ درصد است.
شکاف نرخ تورم بین استان های مختلف در سال گذشته، ۶.۸ درصد است که نسبت به سال قبل ۴.۵ واحد درصد کاهش یافته است.


1400/02/12
20:08:36
5.0 / 5
366
تگهای خبر: اقتصاد , تورم , خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش