كارشناسان بررسی كردند

تاثیر مذاكرات وین بر بازار مسكن

تاثیر مذاكرات وین بر بازار مسكن به گزارش آنی بازار روند مثبت مذاکرات هسته ای منجر به امیدواری برای ایجاد ثبات در اقتصاد کشور شده و برخی مسئولان و کارشناسان معتقدند که قیمت مسکن هم کاهش پیدا می کند؛ این درحالی است که با وجود افت شدید توان خرید متقاضیان بازار مسکن، قیمت زمین و مصالح ساختمانی با رشد روبه رو شده و در این شرایط صدای پای رکود مسکن شنیده می شود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، امیدواری ها به احیای برجام، ثباتی را در بازارهای ارز، طلا و بورس به وجود آورده است. البته بورس به سبب جهش سنگین از اواسط سال قبل روند نزولی داشته و کماکان در راه افت قرار دارد. اما آرامش بازارهای ارز و طلا می تواند پیش درآمد توافقات سیاسی این روزهای گفت وگوهای وین پیرامون برجام باشد. قیمت مسکن شهر تهران نیز در نخستین ماه از سال جاری ۳ درصد نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرد. همین مساله منجر به گمانه زنی ها برای افت قیمت مسکن در آینده شد؛ این در حالیست که قیمت زمین، مصالح ساختمانی، عوارض شهرداری، خدمات مهندسی و دستمزد کارگران با رشد ۴۰ تا ۱۲۰ درصد در سال قبل همراه شد.
بتازگی محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ گفته است: اگر مذاکرات نتیجه بخش باشد و برجام احیا شود با رکود معناداری در بازار مسکن مواجه می شویم که به دنبال آن، قیمت ها ریزش خواهدنمود. او دو روز قبل هم در گفت و گو با ایسنا از رکود و کاهش قیمت مسکن در شهرستانها آگاهی داد و اظهار داشت که علت افزایش قیمت مسکن در تهران، ثبات بازار های موازی و ورود سرمایه ها از بازارهای طلا، ارز و بورس بوده است.
از طرف دیگر سازندگان معتقدند بعد از کاهش قیمت دلار از محدوده ۳۰ هزار تومان به حدود ۲۳ هزار تومان، نرخ نهاده های ساختمانی، زمین و دستمزد نه فقط کاهش نیافته بلکه با افزایش روبه رو شده است.
جمشید برزگر ـ رئیس کانون انبوه سازان ـ با اعلان اینکه هر زمان مسئولان پیش بینی افت قیمت مسکن را داشتند با رشد قیمتها مواجه شدیم اظهار داشت: طی یک سال قبل قیمت ساخت هر متر مسکن در مناطق معمولی کشور حداقل ۲ میلیون تومان بالا رفته و در بعضی مناطق تهران و کلانشهرها با رشد ۲۰ میلیون تومانی هر متر مربع هزینه ساخت مواجه بوده ایم. از دفترخانه گرفته تا نظام مهندسی و شهرداری و دستمزد کارگر و غیره هزینه به ما تحمیل می شود. در شهر تبریز عوارض شهرداری برای تراکمهای مجاز ۲۰۰ درصد و تراکم مازاد ۸۰۰ درصد بالا رفته، چطور انتظار دارند قیمت مسکن کاهش یابد؟
با وجود صحبتهای رئیس کانون انبوه سازان، تجربه نشان داده زمانی که مسکن با رکود مواجه می شود خیلی از واحدها زیر قیمت ساخت به فروش می رسد؛ موضوعی که خود برزگر نیز به آن اذعان دارد و می گوید که هم اکنون بعضی همکاران ما که به نقدینگی نیاز دارند واحدها را تا ۵ درصد ضرر می فروشند. برزگر مدتی قبل هم گفته بود که الان در بازار می شود واحدهای آماده را با قیمت بمراتب کمتر از هزینه ساخت، خریداری کرد. اما خروجی این وضعیت به قهر سرمایه ها از حوزه ساخت و ساز می انجامد.
انتظار مسئولان و برخی کارشناسان برای افت ۲۵ درصدی قیمت
گفته می شود محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ معتقد می باشد که قیمت مسکن باید تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کند. اما انتظار مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ کاهش بیش از ۲۵ درصد است. او همیشه از آمار بانک مرکزی و مرکز آمار درباب افزایش قیمت مسکن گلایه دارد و بتازگی نیز گفته است: متاسفانه بانک مرکزی با این گزارش ها بازار را به تنش می کشد. نمی دانیم چه کسی از بانک مرکزی خواسته، گزارش تحولات بازار مسکن را منتشر کند. خسروی فراتر از این صحبتها اظهار داشت که بانک مرکزی هیچ تعاملی با اتحادیه ندارد و ماموریت دارد بازار را به تشنج بکشاند تا بانکها ورشکسته نشوند.
در وضعیت فعلی دو نوع تحلیل از وضعیت بازار مسکن وجود دارد؛ گروهی می گویند که قیمتها کاهش پیدا می کند و گروه دیگر معتقد به عدم افت قیمتها هستند. البته معدود افرادی هم مثل بیت الله ستاریان ـ کارشناس بازار مسکن ـ از افزایش قیمت سخن می گویند. ستاریان بیان می کند: اکنون سه پارامتر رشد نسبی ساخت وساز، رونق اقتصادی و رونق تولید به وجود آمده و با تأمل در معاملات مسکن مواجهیم اما نمی توان از واژه رکود استفاده نمود. او اسفندماه ۱۳۹۹ هم اظهار داشته بود: رکود را باید در یک شاخص بلندمدت بررسی کرد، در صورتیکه همواره طی ۵۰ سال قبل تقاضای مسکن بیش از تولید بوده و در سال ۱۴۰۰ نیز این روند ادامه می یابد؛ معتقدم سال آینده در هر چهار شاخص معاملات، قیمت، تولید و سرمایه گذاری در بخش مسکن با رشد مواجه می شویم.
با همه این صحبتها محتمل ترین سناریو باتوجه به تجربه ادوار بازار مسکن می تواند ثبات قیمت برای دوره میان مدت باشد که معمولا در پس هر رونق بازار مسکن به وجود آمده است؛ تا جایی که حتی سازندگان هم از رکود محتوم در آینده سخن می گویند. سید محمد مرتضوی ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان ـ با اعلان اینکه فقط در بخش مسکن لوکس با مقداری افت قیمت روبه رو شده و کاهش قیمت در حالت کلی نداشته ایم معتقد است: اگر انتظارات تورمی و نگرانی از کاهش ارزش پول ملی ایجاد نشود باید منتظر رکود ۴ تا ۶ ساله در بخش مسکن باشیم اما به سبب تورم ۴۰ درصدی خدمات و دستمزد امسال نمی توان انتظار داشت قیمت مسکن در بخش تقاضای واقعی کاهش پیدا کند.
متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان میدهد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.1400/02/13
10:36:27
5.0 / 5
384
تگهای خبر: آرامش , ارز , ارزش , افزایش قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش