رییس قوه قضاییه دستور اجرای پایش بنگاه های تولیدی را صادر كرد

رییس قوه قضاییه دستور اجرای پایش بنگاه های تولیدی را صادر كرد رئیس قوه قضاییه در امتداد پشتیبانی از تولید، دستور ویژه اجرای طرح «پایش» همه بنگاه های تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل در سراسر کشور ظرف یک ماه آتی را صادر کرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی روز دوشنبه در جلسه شورای عالی قوه قضایی، در ادامه طرح موفق «پایش» در زندان ها که سبب عفو و تخفیف و آزادی هزاران زندانی در سراسر کشور شد، دستور اجرای طرح پایش سراسری بنگاه های تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل در سراسر کشور را صادر کرد.
بر اساس این دستور مقرر شد، با سه هدف شناسایی بنگاه های تعطیل قابل احیا، شناسایی بنگاه های نیمه فعال نیازمند حمایت قضایی و شناسایی و برخورد کیفری با متخلفان و عاملان تعطیلی کارخانجات در سراسر کشور، کارگروه مشترکی با مسولیت دادستانی کل کشور و عضویت سازمان بازرسی و اداره کل امور ورشکستگی و نماینده وزارت صمت تشکیل گردد.
سازمان بازرسی و دادستان ها، با متخلفینی که کارخانجات و بنگاه های تولیدی را تعطیل و لخت می کنند تا از زمین آن سوءاستفاده کنند قاطعانه برخورد کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در این نشست با تسلیت ایام شهادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) و لیالی قدر گفت: پیام شب قدر برای همه بندگان خدا در سراسر عالم پیام توجه به مقام ولایت کبری و وجود مقدس نبی مکرم اسلام و امیرالمؤمنین و اولیای الهی و آیات نورانی قرآن است.
رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: شرط درک عظمت و فضیلت شب قدر، معرفت نسبت به مقام حضرت زهرا (س) است که به مفهوم آنست که یک شب با ولایت محمدی و فاطمی زیستن، از یک عمر در این دنیا نفس کشیدن و زیر سایه حکومت های اموی و عباسی و حکومت های جائر زندگی کردن برتر است.
رئیسی اشاره کرد: اگر قرار بود انسان در تعیین سرنوشت خود نقشی نداشته باشد، بطور قطع به درک فضایل شب قدر و شب زنده داری و استغفار و راز و نیاز با خدا و تفکر در این شب با فضیلت دعوت نمی شد.
رئیس قوه قضاییه مهم ترین محور سیره و سلوک امام علی (ع) را «عدالت» عنوان نمود و اظهار داشت: عدالت مولای متقیان علی (ع) آنقدر زبانزد خاص و عام بود که تاریخ در توصیف ایشان نوشت؛ آن حضرت در محراب به خاطر اجرای عدالت به شهادت رسیدند.
نظام اسلامی به دنبال عدالت علوی
رئیسی با تاکید بر لزوم تبعیت و پیروی شیعیان و محبان امیرالمؤمنین از سیره و سلوک آن حضرت، اظهار داشت: نظام اسلامی به دنبال آنست که در برنامه ‎ها و دستورالعمل‎ ها و رفتارهایش از علی (ع) تبعیت کند و قانونگذاری و اجرا و قضاوتش بر پایه عدالت علوی باشد.
رئیس دستگاه قضا با بیان این‎که امروز عدالت در جامعه با تضمین حقوق مردم تحقق می ‎یابد، اضافه کرد: ممکنست اجرای عدالت به کام چپاول گران و ظالمان و متجاسران به قانون تلخ باشد، ولی به کام مردم شیرین خواهد بود.
رئیسی با تاکید بر این که پیروی از امیرالمؤمنین (ع) ایجاب می کند همه افکار و رفتار ما مبتنی بر حق و عدل باشد، اشاره کرد: هر کسی که در گوشه‎ ای از نظام اسلامی خدمت می‎ کند باید بهره مند از عدالت باشد و به هیچ عنوان نباید اجازه داده شود که تصمیم و رأی و اقدامی غیرعادلانه باشد.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: به تعبیر مقام معظم رهبری در گام نخست انقلاب عقب ماندگی هایی نسبت به اجرای عدالت و احساس عدالت داشته ‎ایم که این ها باید در گام دوم به گونه ‎ای جبران شوند که برای مردم ملموس باشد.
رئیسی اضافه کرد: دستگاه قضا و همکاران ما و همه خادمان در نظام اسلامی باید تلاش کنند تصمیم ‎سازی‎ ها، تصمیم گیری‎ ها و احکام و اقدامات‎ شان برمبنای اصل مهم و اساسی عدالت باشد تا تلاش دشمنان برای ایجاد ناامیدی که برخی سوءمدیریت ‎ها هم در آن تأثیر دارد، خنثی شده و امید به آینده جایش را بگیرد.
رئیس قوه قضاییه قانونگرایی را مهم ترین شاخصه عدالت دانست و اظهار داشت: نزدیک‎ ترین راه دسترسی به عدالت اجرای قانون است و همه باید قانونگرایی را یک فضیلت و ارزش بدانند و کسی به خود جرأت قانون گریزی ندهد.
رئیسی بهره‎ مندی از ماه مبارک رمضان و شب‎ های قدر برای خودسازی و ظرفیت ‎سازی را نیز مورد تاکید قرار داد و با اشاره به اینکه بهترین قلوب، باظرفیت ‎ترین قلوب است، از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بعنوان کسی یاد کرد که با ظرفیت‎ سازی در خودش ظرفیت‎ های جهان اسلام را نیز شکوفا کرد.
وی اشاره کرد: اگر بخواهیم حاج قاسم را به خوبی معرفی نماییم باید بگوییم او یک انسان اثرگذار و شخصیتی با ظرفیت و ظرفیت‎ ساز بود که توانست منشاء خیلی از فتوحات و توفیقات دنیای اسلام در مقابل دشمنان اسلام باشد.
رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش به فرازهایی از بیانات مهم روز گذشته مقام معظم رهبری درباب پشتیبانی از تولید و رفع موانع آن اشاره نمود و اظهار داشت که همه دست اندرکاران تقنین و اجرا و قضا باید خودرا مخاطب فرامین حکیمانه رهبری و ملزم به اجرای آن بدانند.
رئیسی اضافه کرد: برای اجرای دستورات رهبر معظم انقلاب در پشتیبانی از تولید، همه کسانی که کارگاه ‎ها و کارخانه ‎های واگذار شده را تملک کرده اند، موظفند تلاش کنند چراغ تولید در این واحدها روشن و پرفروغ بماند.
رئیس قوه قضاییه اظهارداشت: اگر کسی یک بنگاه تولیدی را در امتداد اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی تحویل گرفته، باید به حرکت چرخ های تولید در آن مجموعه سرعت ببخشد تا تولید در کشور رونق یابد.
رئیسی در همین راستا به بانک‎ های تملک‎ کننده کارخانه ‎ها و کارگاه‎ ها هشدار داد که تولید را محور قرار دهند و با بهره گیری از همه امکانات و ظرفیت‎ هایی که دارند اجازه ندهند تحت هیچ شرایطی تولید در این واحدها مختل و متوقف شود.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: بررسی‎ هایی که در سفرهای استانی داشتیم و گزارش ‎های واصله حاکی از آنست که ده‎ ها بنگاه اقتصادی و تولیدی که توسط بانک ‎ها تملک شده‎ اند، از رونق افتاده و تعطیل یا نیمه‎ تعطیل شده اند که بانک‎ ها باید برنامه ریزی کنند و این واحدها را به چرخه تولید برگردانند.
رئیسی اشاره کرد: اقدام کسانی که با گرفتن واحدهای تولیدی و تعطیل کردن آن و بیکار کردن صدها کارگر، تجهیزات و اراضی این کارخانه‎ ها و کارگاه‎ ها را فروخته و یا دنبال این کار هستند، خیانت و قابل تعقیب قانونی می باشد.
رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: اقدامات کسانی که دنبال سوءاستفاده از امکانات و اراضی واحدهای تولیدی هستند، قابل گذشت نیست و دادستان ها و بازرسان با همکاری دولتی‎ ها موضوع را به‎ طور جدی دنبال کنند و مانع از چنین اقداماتی شوند.
رئیسی با بیان این‎که تولید برای ما مسأله محوری است، به همکاران قضایی و نظارتی دستگاه قضا تاکید کرد پشتیبانی از کارآفرینان و سرمایه ‎گذاران در بخش ‎هایی که خصوصی‎ سازی شده و رفع موانع و مشکلات آنها را در دستور کار قرار دهند.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از جلسه شورای عالی قوه قضاییه درباره جایگاه و نقش شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا سخن گفت و اظهارشداشت: قسمتی از مسائلی که در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح می شود، جنبه «اطلاع و هماهنگی» دارد که در این موارد اعضای شورا نقش تصویب کننده ندارند و بخش دیگری از موارد مسائلی است که «نیاز به هماهنگی یا مصوبه سران سه قوه» دارد.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به موضوع بحران آب در بعضی استانها اشاره نمود و به شورای عالی آب، وزیر نیرو و مدیران کل این وزارتخانه سفارش کرد هم مسائل را برای مردم به خوبی تبیین کنند تا مردم با آنها همراهی کنند و هم برای حل مشکلات اقدام جدی نمایند.
رئیسی اظهار داشت: بهترین نوع مدیریت این است که مردم در جریان امور قرار گیرند؛ برای اینکه مردم با کمبودها می‎سازند، اما تبعیض و بی‎عدالتی را تحمل نمی کنند.
رئیس دستگاه قضا همین طور با اشاره به نقش تامین معیشت نیروی انسانی در سلامت نظام اداری به مسئولان بخش های اداری و مالی قوه قضاییه متذکر شد همه توان خودرا برای بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی پرسنل نجیب قوه قضاییه به‎کارگیرند.
گزارش دادستان انتظامی قضات
حجت الاسلام والمسلمین موحدی رئیس دادسرای انتظامی قضات نیز از استقرار یک تیم بازرسی پنهان در یکی از مجتمع‎ های تهران آگاهی داد و اظهار داشت: در طول یک هفته استقرار این هیات، مدیر مجتمع مذکور یکبار هم از اتاق خود بیرون نیامده و یک مراجعه کننده را نیز نپذیرفته است، از نظر نظارت بر آرا و احکام صادر شده هم کاملا بدون توجه اقدام شده است.
رئیس قوه قضاییه در واکنش به این گزارش از دادستان انتظامی قضات خواست با موارد این چنینی بدون چشم پوشی و با فوریت برخورد کنند و افزود که «حتماً رئیس مجتمعی را که یک هفته به هیچ بخشی سرکشی نکرده باید از کار مدیریتی کنار گذاشت.»
رئیس قوه قضاییه بر لزوم توجه به نظارت بر بخش های قضایی نیز تاکید کرد و اظهار داشت: ما به همکاران خود در سراسر کشور اعتماد داریم، اما اعتماد جای کنترل را نمی گیرد، همانطور که کنترل جای اعتماد را نمی گیرد و تداوم اعتماد در گرو نظارت مستمر است و هر جا تخلفی بود باید با آن برخورد شود.
پرونده مداخلات ارزی ۳۰ میلیارد دلاری و ۶۰ تن طلا به دادگاه ارسال شد
دادستان تهران هم در این نشست به ارائه گزارشی درباره آخرین وضعیت پرونده مداخلات ارزی مسئولان ارشد دولتی در فاصله زمانی سال ۹۵ تا ۹۷ پرداخت و از ارسال پرونده رئیس کل سابق بانک مرکزی به دادگاه ویژه بی نظمی در نظام اقتصادی آگاهی داد.
علی القاصی‎مهر اظهار داشت: در سال‎های ۹۵ تا ۹۷ ‎نه تنها قوانین در رابطه با نظام ارزی کشور نقض شده، بلکه تکالیف قانونی دایر بر لزوم تصویب مداخله ارزی و فروش سکه‎های طلا در شورای پول و اعتبار برای پرداخت منابع ارزی به نیازمندان واقعی و جلوگیری از تشکیل بازار واسطه‎گری و دلالی نسبت به این منابع نیز رعایت نشد.
به گفته دادستان تهران در نتیجه این نقض مقررات و ترک فعل ها، علاوه بر وقوع بی نظمی در نظام اقتصادی ۳۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار منابع ارزی و ۶۰ تن ذخایر طلا تضییع شده است.1400/02/14
13:51:29
5.0 / 5
261
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش