این ۱۰ مصوبه كام تلخ بورس را شیرین می كنند؟

این ۱۰ مصوبه كام تلخ بورس را شیرین می كنند؟ به گزارش آنی بازار سازمان بورس و اوراق بهادار درحالی ۱۰ مصوبه جدید برای احیای بورس در نظر گرفته است که با وجود اینکه سه مصوبه از سه شنبه هفته قبل اجرایی شده کام بازار سرمایه همچنان تلخ است و سهام داران شاهد کاهش های بی وقفه شاخصهای بورس و فرابورس هستند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، دامنه سلسله مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار از مردادماه سال قبل که سقوط بورس آغاز شد، به سال جدید هم کشیده شده و این سازمان در جدید ترین تصمیم خود در هفته گذشته از ۱۰ مصوبه برای احیای بورس رونمایی نمود.
بر این اساس، از میان این ۱۰ مصوبه، سه مصوبه اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه جهت استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت پنج ساله برای سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام از سه شنبه هفته گذشته (هفتم اردیبهشت ماه) اجرایی شد.
هرچند این سه مصوبه سبب سبز شدن چراغ بازار سرمایه در ایام هفتم و هشتم اردیبهشت شد اما باردیگر از روز شنبه ۱۱ اردیبهشت، بازار سرمایه مجدد به روزهای تماما قرمز خود بازگشت، به طوریکه شاخص کل بورس برای چندمین مرتبه در ماه های اخیر به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد بازگشت.
هفت مصوبه دیگر از ۱۰ مصوبه مذکور باید تاییدیه سران سه قوا را می گرفتند که به قول محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، این تاییدیه دریافت شده و مصوبات در انتظار تایید مقام معظم رهبری برای اجرا هستند.
بر این اساس، مقرر شد ۸۰ درصد از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود. همینطور با انتشار ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه و صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه با تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران موافقت شد.

از طرفی بانک ها و موسسات اعتباری برای برنامه های پشتیبانی از بازار سرمایه در قالب مصوبه شورایعالی هماهنگی اقتصادی از شمول ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید خارج خواهند بود و به منظور تشویق پشتیبانی از بازار سرمایه مقرر شده است که شرکت هایی که از سهام خود یا شرکتهای زیر مجموعه شان حمایت کنند مالیات بر درآمد آنها امسال امهال و به سال بعد موکول گردد.
همینطور شرکت هایی که سود تقسیم نشده سال ۱۴۰۰ آنها به حساب سرمایه منتقل می شود، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.
صندوق توسعه ملی هم مجاز به سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی داخلی همچون بازار سرمایه شد و قرار شد زیان محقق شده آن دسته از خریداران واحدهای سرمایه گذاری صندوق قابل معامله پالایش یکم که واحدهای مذکور را از دولت خریداری نموده و تابحال به فروش نرسانده اند، از راه اعطای سهام جبران شود.
منبع:

1400/02/14
20:48:33
5.0 / 5
340
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش