روایت پژوهشكده مركز آمار از رشد تورم سالیانه و نقطه ای

روایت پژوهشكده مركز آمار از رشد تورم سالیانه و نقطه ای به گزارش آنی بازار پژوهشکده مرکز آمار کشور پیشبینی کرده روند افزایشی نرخ تورم سالیانه در سال ۱۴۰۰ هم ادامه داشته باشد، اما روند صعودی نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ۱۴۰۰ در عدد ۴۷.۷ درصد متوقف شده و در شهریور ماه به ۳۹.۱ درصد می رسد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پژوهشکده مرکز آمار گزارشی در زمینه پیشبینی نرخ تورم سالیانه و نقطه ای در نیمه نخست سال جاری را منتشر نمود که در آن وضعیت تورم در سالهای اخیر بخصوص سال ۹۹ تحلیل شده است.
براساس این گزارش اقتصاد ایران پس از رشد چشم گیر قیمت ها در سال ۱۳۹۷، در سال ۱۳۹۸ به لحاظ میزان رشد تورم، وضعیت با ثباتی را سپری نمود. پس از یک دوره ثبات نسبی و کاهش نرخ تورم سالیانه، از اواخر سال ۱۳۹۶ این نرخ آغاز به افزایش کرده و با جهش نرخ ارز در اوایل سال ۱۳۹۷ شتاب افزایش نرخ تورم هم بیشتر شده اما پس از یک دوره افزایش شتابان نرخ تورم، از آغاز سال ۱۳۹۸ نرخ تورم نقطه ای و از نیمه دوم سال نرخ تورم سالانه آغاز به کاهش کردند.
کاهش نرخ تورم نقطه ای تا ابتدای سال ۱۳۹۹ ادامه داشته و از اردیبهشت ۱۳۹۹ باردیگر روند صعودی گرفته که این روند صعودی تا فروردین ۱۴۰۰ ادامه داشته است. روند کاهشی نرخ تورم سالانه هم تا اواسط سال ۱۳۹۹ تداوم داشته و از شهریور ۱۳۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ دارای روند صعودی بوده است.
روند نرخ تورم در سالهای اخیر
بعد از یک دوره ثبات نسبی و کاهش نرخ تورم که از آغاز سال ۱۳۹۳ شروع شده بود، نرخ تورم نقطه ای و سالانه از آغاز سال ۱۳۹۷ آغاز به افزایش کرد به صورتی که نرخ تورم نقطه ای از ۷.۱ درصد در ابتدای سال ۱۳۹۷ به به ۴۷.۵ در انتهای سال ۱۳۹۷ رسیده و این روند افزایشی تا اردیبهشت ۱۳۹۸ ادامه داشته بگونه ای که نرخ تورم نقطه ای در این مقطع زمانی به ۵۲.۱ درصد رسید و پس از آن این نرخ روند کاهشی داشته است که این روند کاهشی تا فروردین ۱۳۹۹ که نرخ تورم نقطه ای به ۱۹.۸ رسید، تداوم داشت و پس از آن روند افزایشی نرخ تورم نقطه ای شروع شده که با ادامه این روند این نرخ به عدد ۴۹.۵ در فروردین ۱۳۹۹ رسیده است.
نرخ تورم سالیانه هم پس از یک روند نزولی که از ۴۲.۷ در شهریور ۱۳۹۸ آغاز شد به عدد ۲۵.۸ در مرداد ۱۳۹۹ رسید و از این تاریخ مجدداً روند صعودی گرفته و به عدد ۳۸.۹ در فروردین ۱۴۰۰ رسیده است.روند نرخ تورم ماهانه
همان طور که در نمودار بالا مشاهده می شود روند نرخ تورم ماهانه در سال ۱۳۹۹ افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به سال ۱۳۹۸ داشته است. به صورتی که میانگین نرخ تورم ماهانه از عدد ۱.۷ در سال ۱۳۹۸ به عدد ۳.۴ در سال ۱۳۹۹ رسیده است. در سال ۱۳۹۹ ماه های مهر، تیر و آبان به ترتیب با ۷، ۶.۴ و ۵.۲ درصد به ترتیب بیشترین تورم ماهانه را داشته اند.
همین تحلیل را برای نرخ تورم نقطه ای هم میتوان ارائه نمود. روند نرخ تورم نقطه ای در دو سال گذشته طبق نمودار زیر بوده است:
روند نرخ تورم نقطه ای
همانطور که مشاهده می شود از ماه های ابتدایی سال ۱۳۹۸ نرخ تورم نقطه ای آغاز به کاهش کرده و شیب این کاهش تا مهر ماه فزاینده بوده و پس از آن با شتاب کمتری کاهش پیدا کرده به صورتی که تا فروردین ۱۳۹۹ این روند کاهشی تداوم داشته و در این ماه نرخ تورم نقطه ای به کمترین مقدار خود یعنی ۱۹.۸ درصد رسیده است و پس از آن روند افزایشی نرخ تورم شروع شده است و تا کنون ادامه داشته که به عدد ۴۹.۵ در فروردین ۱۴۰۰ رسیده است.
روند نرخ تورم سالیانه
روند نرخ تورم سالانه در دو سال گذشته در نمودار بالا نشان داده شده است. در ماه های ابتدایی سال ۱۳۹۸ نرخ تورم سالانه روند افزایشی داشته که در واکنش به نوسانات ارزی سال ۱۳۹۷ بوده است این روند افزایشی تا شهریور ۱۳۹۸ ادامه داشته و سپس روند کاهشی به خود گرفته به نحوی که در مرداد ۱۳۹۹ به کمترین مقدار خود یعنی ۲۵.۸ درصد رسیده است و پس از آن آغاز به افزایش کرده که این افزایش تا فروردین ۱۳۹۹ (عدد ۳۸.۹) ادامه داشته است.
همانطور که مشاهده می شود روند نرخ تورم سالانه متفاوت با نرخ تورم نقطه ای است. شکل مقایسه ای این دو نرخ در نمودار زیر نشان داده شده است.


همانطور که مشاهده می شود شتاب افزایش و کاهش نرخ تورم نقطه ای بیشتر از نرخ سالیانه است و زودتر از آن به نقطه حداقل خود می رسد و آغاز به افزایش می کند. دلیل این امر تفاوت در فرمول محاسباتی این دو نرخ است. نرخ تورم نقطه ای فقط دو ماه (ماه جاری و ماه مشابه سال قبل) را مقایسه می کند ازاین رو هر تغییر قیمتی که در ماه جاری رخ دهد تماماً در نرخ تورم نقطه ای منعکس می شود و این نرخ واکنش فوری به نوسانات نشان داده است. اما نرخ تورم سالانه مقایسه تغییرات قیمت ۱۲ ماه اخیر نسبت به ۱۲ ماه پیش از آن می باشد ازاین رو زمانی که یک جهش کوتاه مدت قیمتی رخ دهد هر ماه فقط حدود یک دوازدهم این شوک قیمتی در نرخ تورم سالانه منعکس می شود.
پیش بینی نرخ تورم در ماه های آتی
برای پیشبینی نرخ تورم ابتدا باید سناریوهای مختلف را معرفی و بر مبنای آن نرخ تورم را پیش بینی نمود. این پیشبینی نرخ تورم با استفاده از سه سناریو انجام شده است.
سناریو اول استفاده از الگوی مشابه ماه های ابتدایی سال ۱۳۹۹ است. با عنایت به این که در سال ۱۳۹۹ با تورم بالایی مواجه بودیم این سناریو می تواند بعنوان حالت بدبینانه در نظر گرفته شود.
سناریو دوم استفاده از الگوی مشابه ماه های ابتدایی سال ۱۳۹۵ است و چون در این بازه به علت رفع تحریم ها با ثبات نسبی در نرخ تورم مواجه بودیم این سناریو حالت خوشبینانه بوده و سناریو سوم میانگین این دو حالت است.
در جدول پیشبینی نرخ تورم سالیانه و نقطه ای برای ماه های نیمه اول سال ۱۴۰۰ارائه شده است.


بر اساس سناریو سوم که احتمال تحقق آن بیشتر است روند افزایشی نرخ تورم سالیانه ادامه داشته و در شهریور ۱۴۰۰ به ۴۵.۱ درصد می رسد ولی روند صعودی نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ۱۴۰۰ در عدد ۴۷.۷ درصد متوقف شده و در شهریور ماه به ۳۹.۱ درصد می رسد.
نمودار زیر روند تورم سالیانه و نقطه ای تحقق یافته تا فروردین ۱۴۰۰ و پیشبینی ماه های پس از آن بر مبنای سناریو سوم را نمایش می دهد.منبع:

1400/02/21
10:43:14
5.0 / 5
316
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تورم , ثبات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش