معاون استاندار:

نرخ فلاكت اعلام شده در كرمانشاه اشتباه است

نرخ فلاكت اعلام شده در كرمانشاه اشتباه است به گزارش آنی بازار ایرنا- سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با «اشتباه» دانستن نرخ فلاکت اعلام شده استان در فضای مجازی، اظهار داشت: هنوز نرخ بیکاری سالانه 1399 اعلام نشده است که بخواهیم برمبنای آن شاخص فلاکت اقتصادی را محاسبه نماییم.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، برخی رسانه ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مدعی شده اند که استان کرمانشاه بالاترین نرخ فلاکت سال ۹۹ را در کشور داشته است.
آن ها نرخ تورم ۴۰.۱ درصدی و نرخ بیکاری ۱۸ درصدی را با هم جمع و شاخص فلاکت اقتصادی استان را ۵۸.۱ درصد اعلام نموده اند.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اعلان اینکه شاخص فلاکت اقتصادی حاصل جمع نرخ تورم سالانه و نرخ بیکاری سالانه است، اضافه کرد: به احتمال زیاد مرکز آمار تا ۱۰ روز آینده، نرخ بیکاری سالانه را منتشر خواهدنمود که برآوردها نشان میدهد این نرخ در استان کرمانشاه کمتر از ۱۵ درصد است.
آن چنان که «بهزاد باباخانی» بیان کرد، تا زمان اعلام نرخ بیکاری سالانه همه استانها، نمی توان نرخ فلاکت کرمانشاه را محاسبه کرد برای اینکه این شاخص در مقایسه با سایر استانها مشخص می شود.
«نرخ فلاکت» استان کرمانشاه در دهه ۹۰ نوسان زیادی داشته و گاهی اختلاف آن با نرخ کشوری تا ۱۲.۴ درصد هم رسیده اما در سال ۹۸ وضعیت رفاهی کرمانشاهی ها در مقایسه با میانگین کشور، بسیار نزدیک شده و به ۴۸.۶ درصد رسیده است.
شاخص فلاکت از فاکتورهای مهم اقتصادیست که نمایی کلی از وضعیت تورم، کسب وکار، تولید، رشد اقتصادی و حتی جرم و جنایت را نشان میدهد.
این شاخص که از حاصل جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری به دست می آید، بیان کننده وضعیت رفاهی مردم است.
از نظر اقتصاددانان، شاخص فلاکت یک شاخص مهم تلقی می شود برای اینکه به اعتقاد آنان تورم بالا در کنار بیکاری رو به افزایش، تبعات نامطلوب اقتصادی و اجتماعی در پی دارد بطوریکه این شاخص بصورت مستقیم بر آمار جرم و جنایت در جامعه تاثیر می گذارد و هرگونه تغییر در آن با فاصله حدود یک ساله در میزان جرایم بروز می کند.
براساس پژوهش های گوناگون علمی، در سال هایی که میزان شاخص فلاکت دارای رشد صعودی بوده، میزان جرم نیز دارای روندی مشابه داشته است؛ یعنی بیکاری و تورم (فلاکت) بیشتر مساوی است با جرم و جنایت بالاتر.
کاهش ۲.۵درصدی بیکاری در سال جاری
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، طبق «سند جامع اشتغال استان کرمانشاه»، نرخ بیکاری استان در سال ۹۸ باید سه درصد، در سال ۹۹، ۲.۵ درصد و در سال ۱۴۰۰ هم ۲.۵ درصد کاهش پیدا کند تا به میانگین کشوری برسد. در سال ۹۸ با تحقق سند جامع اشتغال، سه درصد از بیکاری کرمانشاه کاسته شد و نرخ بیکاری آن بعد از پنج سال باردیگر به ۱۵.۷ کم شد.
براساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان ۹۹ که بتازگی پخش شده، استان کردستان با نرخ بیکاری ۱۸.۸درصد، کرمانشاه با ۱۸ و آذربایجان غربی با ۱۴.۷درصد، سه استان بیکار کشور هستند.
این در حالی است که نرخ بیکاری میانگین کشوری به ۹.۷ درصد رسیده که نسبت به زمستان سال قبل ۹ دهم درصد کمتر شده است.
استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه پر از ظرفیت های بزرگ و گوناگون اقتصادی و درآمدزایی است؛ از وجود ۶۰۰ هزار جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله و بیش از ۹۰۰ هزار هکتار زمین آماده کشت با منابع آبی مناسب گرفته تا وجود معادن گوناگون و ظرفیت های پرشمار گردشگری و داشتن چهار بازارچه و ۲ گمرک رسمی در مرز عراق.
کرمانشاه با وسعت حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع، ۱.۵ درصد از مساحت کل کشور (هفدهمین استان) را به خود اختصاص داده و شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان است.منبع:

1400/02/23
10:40:14
5.0 / 5
378
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش