بورس های جهانی به پرواز درآمدند!

بورس های جهانی به پرواز درآمدند! به گزارش آنی بازار همه شاخصهای مهم بورسی جهانی به صورت قابل توجهی صعود کردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، داده های جدید انتشار یافته از بخش خرده فروشی آمریکا نشان داده است که در ماه آوریل رشد این بخش کلیدی اقتصاد امریکا به صفر رسیده که این رشد یک درصد کمتر از رشد مورد انتظار قبلی بوده است. از آنجایی که بخش خرده فروشی حدودا دو سوم کل بار رشد اقتصادی آمریکا را روی دوش می کشد، آمار ضعیف ماه آوریل می تواند یک نشانه اخطار آشکار از کند شدن بیشتر از پیش شتاب رشد اقتصادی این کشور باشد. انتظار می رود اقتصاد آمریکا سال جاری حدود هشت درصد رشد کند.
در اولین هفته از ماه می شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۳۴ هزارنفری به ۴۷۳ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی به ثبت رسید که انتظار می رود روند متقاضیان صعودی باشد و به ۴۹۰ هزار نفر برسد. بیشترین کاهش در شمار متقاضیان در ایالت های نیویورک، میشیگان، ورمونت و فلوریدا به ثبت رسیده است. از سوی دیگر اما در جورجیا، واشنگتن و ایلینوی روند صعودی حفظ شده است.
باآنکه معامله گران انتظار افزایش قابل توجه نرخ تورم آمریکا را داشتند اما این که متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۱.۶ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۴.۲ درصد رسیده، برای خیلی از فعالان شوکه آور بوده است بخصوص آنکه جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- پیش تر وعده داده بود نرخ تورم در سطح معقولی از محدوده دو درصدی عبور کند. این نرخ تورم بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال گذشته بوده است.
نگرانی از مسیر آینده نرخ تورم معامله گران را در بازارهای مالی به وحشت انداخته است. نرخ تورم در خیلی از مناطق همچون در آمریکا، آلمان و بعضی از کشورهای اروپایی دیگر از سطح هدفگذاری شده عبور کرده و دست بانکهای مرکزی برای اتخاذ رویکرد انقباضی به علت لزوم تداوم حمایت ها از بخش های اقتصادی در مقابل نتایج کرونایی بسته است و این مسئله در صورت وخیم تر شدن می تواند خود منجر به پیدایش یک بحران جدید در جهان شود.
وضعیت اقتصادی در نقاط مختلف کماکان رو به بهبود است. در انگلیس، بانک مرکزی این کشور اعلام نمود رشد اقتصادی امسال احیانا بالاترین سطحی خواهد بود که از زمان آخر جنگ جهانی دوم تابحال به ثبت رسیده است. این بانک در نظر دارد تا از سرعت اجرای برنامه خرید اوراق قرضه خود که حدود یک تریلیون دلار اعتبار دارد بکاهد. در چین هم رشد صادرات در ماه آوریل فراتر از حد انتظار بود و رشد واردات هم به بالاترین سطح یک دهه اخیر خود رسید.
امیدواری ها به ثبت ارقام بالای رشد اقتصادی بعد از برنامه های واکسیناسیون سراسری کماکان در سطح بالایی باقی مانده است. یک نظرسنجی جدید از اقتصاددانان نشان داده است که میانگین رشد اقتصادی مورد انتظار آنها برای آمریکا امسال ۷.۶ درصد است که در صورت تحقق، بالاترین رشد ثبت شده سالانه این کشور طی ۷۰ سال گذشته خواهد بود. از سوی دیگر اوضاع برای چین احیانا از این هم بهتر خواهد بود و رشد اقتصادی این کشور حدود هشت درصد پیشبینی می شود.
تا آخر آوریل میزان رشد دستمزد مشاغل آمریکا به بالاترین سطح هفت ماه اخیر رسیده است. افزایش سطح تقاضا به تولیدکنندگان آمریکا این امکان را داده است تا سطح تولیدات خویش را به میزان قابل توجهی بالا برند. طی همین مدت بخش خصوصی موفق شد ۷۴۲ هزار فرصت شغلی ایجاد نماید که باآنکه ۸۰ هزار نفر کمتر از پیشبینی بوده اما بالاترین سطح چهار ماه اخیر است. نیل کاشکاری - مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در مینیاپولیس- گفته است رسیدن به اشتغال کامل به چند ماه دیگر زمان نیاز دارد.
مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در اروپا در گزارشی اعلام نمود که انتظار دارد میزان شیوع کرونا در قاره سبز تا یک ماه آینده کاهش پیدا کند. با این وجود نگرانی ها از ورشکستگی گسترده کسب و کارها کماکان به قوت خود باقی مانده است چون که در نتیجه محدودیت های کرونایی، این شرکت ها ناچار شده اند مقادیر زیادی استقراض کنند و در صورت تداوم نیافتن حمایت های دولت ها و بانکهای مرکزی، شمار بیکاران بالا خواهد رفت.
تابحال بیشتر از ۱۶۲ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۲۰۰ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۳۶۵ هزار و ۶۶۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۹۸ هزار و ۵۹۳ نفر، برزیل با ۴۳۰ هزار و ۵۹۶ نفر، هند با ۲۶۵ هزار و ۹۷۶ نفر، مکزیک با ۲۱۹ هزار و ۹۰۱ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۶۶۸ نفر بوده است.
جف کاربونه - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه کرنرستون ولث - اظهار داشت: هر چند که وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که برنامه پیشنهادی دولت برای اجرایی شدن یک بسه محرک بزرگ دیگر تأثیر شدیدی روی نرخ تورم ندارد اما انتظارات فعالان بازار به طرز آشکاری نسبت به شش ماه قبل عوض شده است. وضعیت رشد اقتصادی هم اکنون بهتر از چیزی است که فعالان را بترساند اما اگر شاهد کاهش سودآوری شرکت ها یا کاهش رشد باشیم، واکنش بورس شدید خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۱۷ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۴۲۰.۶۵ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۵۳ درصد جهش تا سطح ۴۱۷۵.۳۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۳۶ درصد افزایش در سطح ۱۳ هزار و ۴۳۴.۰۸ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۱۵ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۴۳.۶۱ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۱.۴۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۴۱۶.۶۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۱.۵۴ درصدی در سطح ۶۳۸۵.۱۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۰ درصد بالا رفت و به ۹۱۴۵.۶۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۲.۳۲ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۸۴.۴۷ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۸۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۲۷.۵۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" جهش ۲.۶۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۱۰.۵۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۴۵ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۰۱۴.۲۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۳۸ درصد افزایش به ۶۵.۳۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۴۳ درصدی به ازای ۶۸.۷۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۴۱.۳۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۳۹ درصدی به ازای ۲۷.۴۴ دلار مبادله شد.1400/02/25
20:24:30
5.0 / 5
598
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش