۲ میلیارد و ۵۹۸ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان مركزی جذب شد

۲ میلیارد و ۵۹۸ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان مركزی جذب شد مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی اظهار داشت: 2 میلیارد و 598 میلیون و 500 هزار دلار سرمایه گذاری خارجی هشت سال اخیردر این استان جذب شد.


«حسن میرزاخانی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: این میزان سرمایه گذاری در قالب ۲۹ طرح مصوب کارآفرینی خارجی دارای مجوز از وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش های مختلف اقتصادی استان مرکزی محقق شده است.
وی افزود: بیش از ۸۵ درصد سرمایه گذاری خارجی جذب شده از ابتدا تا حالا در دولت تدبیر و امید در استان مرکزی انجام شده است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی اشاره کرد: ۱۲۲ میلیون دلار این میزان سرمایه گذاری به استان وارد و در حوزه های مختلف به کارگیری شده است.
میرزاخانی اظهار داشت: بیشترین میزان طرح های سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی در شهرستان های آشتیان، اراک، زرندیه، دلیجان، ساوه و محلات، خمین، شازند و زاویه بوده است.
وی گفت: شهرستان ساوه با ۲۷ طرح با حجم سرمایه گذاری ۲ میلیارد و ۴۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بیشترین و شهرستان زاویه با یک طرح به میزان ۳۰۰ هزار دلار کمترین حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب را در طول این مدت به خود مختص کرده است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی اظهار داشت: ۱۱ طرح با حجم سرمایه گذاری ۳۲۹ میلیون دلار منابع مالی در دولت تدبیر و امید در شهرستان اراک بعنوان مرکز استان جلب و جذب و رتبه دوم را در میان شهرستان های استان به خود مختص کرده است.
میرزاخانی اضافه کرد: این حجم سرمایه گذاری خارجی از کشورهای هندوستان، افغانستان، ایرانیان مقیم خارج، ترکیه، انگلستان، آلمان، چین، فرانسه، هلند، آمریکا، اتریش و عراق جلب و جذب شده است.
وی افزود: صنایع فلزی، صنایع شیمیایی، فرآورده های نفتی، لاستیک و پلاستیک، صنایع محصولات کانی غیر فلزی به جز نفت و ذغال سنگ، صنایع و تجهیزات حمل و نقل و خودروسازی، صنایع نساحی صنایع فلزی همچون صنایعه ای است که در طول این مدت درآنها سرمایه گذاری خارجی جذب شده است.
استان مرکزی با مساحتی معادل ۲۹ هزار و ۱۲۷ کیلومترمربع، هشت و یک دهم درصد از مساحت کل کشور را در برگرفته و از شمال به تهران و قزوین، از غرب به همدان، از جنوب به اصفهان و لرستان و از شرق به قم و اصفهان محدود است.
این استان با موقعیت­های ممتاز جغرافیایی، نیروی انسانی متخصص، قرار گرفتن در راه ارتباطی شمال به جنوب و غرب به شرق، عبور خطوط انرژی (نفت، گاز و برق)، استقرار مراکز صنعتی و دانشگاهی، مفاخر برجسته مذهبی و علمی، اراضی مستعد کشاورزی و مراتع، ذخایر معدنی، نزدیکی به قطب های صنعتی و بازار مصرف از توانمندی های اقتصادی مناسبب برای سرمایه گذاری برخوردارست.
اصالت تاریخی، وسعت منابع مادی، انسانی و توانمندی های تولیدی و سرمایه گذاری به ویژه در بخش صنعت، باعث شده است استان مرکزی از شروع پروسه جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور (از زمان تصویب قانون جلب و حمایت سرمایه های خارجی تا کنون ) همیشه یکی از مقاصد سرمایه گذاران خارجی باشد.


1400/02/26
13:45:13
5.0 / 5
556
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش