تذكر گمرك به وزارت صمت:

در دو ماه ۱۱ بخشنامه محدودكننده صادرات، صادر كردید!

در دو ماه ۱۱ بخشنامه محدودكننده صادرات، صادر كردید! گمرک ایران طی مکاتبه ای با وزارت صمت اعلام نمود که در کمتر از دو ماه 11 فقره بخشنامه در ارتباط با ایجاد محدودیت بر صادرات کالا از طرف این وزارتخانه ابلاغ گردیده که تبعات خاص خودرا به همراه دارد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، در مکاتبه صورت گرفته بین ارونقی، معاونت فنی گمرک ایران و همین طور مفتح، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در امور تجاری موضوع تعدد بخشنامه های صادراتی مورد توجه قرار گرفته و از آن انتقاد شده است.

براین اساس، با اشاره به تصویب و ابلاغ بندهایی از قانون واردات و صادرات و بخشنامه اجرائی آن تاکید شده که ضوابط و مقررات در رابطه با امر تجارت خصوصاً در رابطه با صادرات کالا در آخر هر سال باید مشخص شود و حداقل برای یکسال بعد، از یک ثبات نسبی برخوردار باشد تا صادر کنندگان توان برنامه ریزی و توسعه صادرات خود بر طبق قوانین و مقررات با ثبات را داشته باشند.

معاون فنی گمرک ایران در این مکاتبه اعلام نموده که متاسفانه طی سالهای اخیر این مساله بسیار کمرنگ شده است؛ بطوریکه بعنوان مثال از شروع سال جاری و کمتر از دو ماه ۱۱ فقره بخشنامه درباب ایجاد محدودیت بر صادرات کالا از طرف وزارت صمت ابلاغ گردیده است.

صدور گوناگون بخشنامه سبب بی اعتمادی صادرکنندگان و بازارهای بین المللی شده است

در ادامه این مکاتبه گمرک ایران به وزارت صمت در مورد تبعات ناشی از صدور بخشنامه های گوناگون هشدار داده و اعلام شده که روال موجبات بی اطمینانی صادرکنندگان و بی اعتمادی بازارهای بین المللی نسبت به صادرات از مبدا ایران را فراهم نموده است. بدین جهت بنظر می رسد لازم است اقدامات قانونی لازم جهت ایجاد ثبات نسبی در وضعیت و مقررات در رابطه با امر صادرات اجرائی شود.

گمرک از وزارت صمت خواسته تمهیدات لازم دراین زمینه اندیشیده شود تا شرایط جاری به سمت ثبات و پایداری در بخشنامه ها و دستورالعمل ها تغییر کند.

1400/02/28
13:51:51
5.0 / 5
618
تگهای خبر: بازار , تجاری , ثبات , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش