مدیرعامل اتحادیه گیاهان دارویی:

خام فروشی ضربه بزرگی به صنعت گیاهان دارویی می زند

خام فروشی ضربه بزرگی به صنعت گیاهان دارویی می زند مدیرعامل اتحادیه گیاهان دارویی اظهار داشت: یکی از صدمات جبران ناپذیر در حوزه کشت گیاهان دارویی، خام فروشی محصولات به سایر کشورها و عدم وجود صنایع فرآوری مناسب برای تکمیل زنجیره ارزش این گیاهان است.


به گزارش روز یکشنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات)، «میثم مجیدی زاده» اضافه کرد: استفاده روز افزون از گیاهان دارویی برای مصارف مختلف ازجمله داروسازی، طب سنتی، صنایع غذایی و نقش این گیاهان را در چرخه اقتصاد جهانی پررنگ تر کرده است. به همین دلیل، تجارت و صادرات گیاهان دارویی، یکی از مؤلفه های تعیین کننده برای حضور در بازارهای جهانی است و در این راستا هم در کشورمان تلاشهای زیادی برای رشد کشت این گیاهان انجام شده است.
وی درباره سطح زیرکشت گیاهان دارویی اظهارداشت: سطح زیر کشت گیاهان دارویی بر مبنای آمار دفتر طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، در سال۹۷ حدود ۲۵۰ هزار هکتار بوده که در برنامه ریزی سالجاری، توسعه کشت به میزان ۲۵ هزار هکتار دیگر هم در دستور کار قرار دارد؛ البته این سطح در ارتباط با آن دسته از گیاهان دارویی است که توسط بهره برداران به صورت زراعی تولید می شود.
مدیرعامل اتحادیه گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم اشاره ای به سطح زیر کشت داشته باشیم، می توانیم بگوییم حدود ۵۷ درصد از سطح زیر کشت گیاهان دارویی به محصول زعفران، ۱۱درصد به گل محمدی و ۳۲درصد به سایر محصولات گیاهان دارویی اختصاص دارد.
مجیدی زاده اظهار داشت: طبق سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، سطح زیر کشت گیاهان دارویی تا افق۱۴۰۴ باید به ۵۰۰ هزار هکتار برسد که این سطح با عنایت به پتانسیل های موجود در کشور، خیلی دور از ذهن نیست.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، حالا دو هزار و ۲۰۰ گونه گیاهان دارویی در کشور مغفول واقع شده اند که تنها سه گیاه دارویی زعفران، گل محمدی و زیره سبز مورد توجه قرار دارند که سالانه ارز آوری خوبی از این محل برای کشور دارد.


1400/02/28
23:32:32
5.0 / 5
335
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش