دژپسند:

به دنبال بهترین مسیر برای رفاه مفهوم دار جامعه هستیم

به دنبال بهترین مسیر برای رفاه مفهوم دار جامعه هستیم وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم تا با وصف مشکلات و وضعیت نامناسب فعلی در کشور، بهترین مسیر را شناسایی و رفاه مفهوم دار جامعه انسانی را مهیا نماییم.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فرهاد دژپسند» روز پنجشنبه در همایش اقتصاد هوشمند در وزارت اقتصادی و دارایی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: زمانی که موقعیت ایران با دیگر کشورها را مورد مقایسه قرار می دهیم شاهد می باشیم که ایران به لحاظ منابع در جهان مانند نفت، گاز و معادن در بهترین موقعیت قرار دارد و قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست.
وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: با عنایت به موقعیت بسیار مطلوبی که ایران از آن برخوردار می باشد و برخوردار بودن از چنین منابعی، این مورد باید بررسی شود که با عنایت به وجود چنین منابع سرشاری شاخص هایی چون درآمد سرانه تولید و شاخص رفاه در چه موقعیت و وضعیتی قرار گرفته اند.
دژپسند تصریح کرد: ایران از سال ۱۳۲۷ برنامه های بسیار زیادی در جهت توسعه در دستور کار قرار داد و تصمیماتی زیادی را اتخاذ نمود تا به توسعه برسد. اما زمانی که ایران را با دیگر کشورها مورد مقایسه قرار می دهیم شاهد می باشیم که با وجود تلاشهای صورت گرفته، دیگر کشورها توانسته اند در زمینه توسعه اقتصادی از ایران سبقت بگیرند.
وزیر امور اقتصاد و دارایی اضافه کرد: موضوعی که مدنظر است پیدا کردن علت این مورد است، اصلی ترین علت این امر ناشی از آن است که ما بستر استفاده بهینه از منابع تولید شامل منابع انسانی را سرلوحه اقدامات خود قرار ندادیم و این مورد در پیشرفت بعضی از کشورها نسبت به ایران اثرگذار بوده است.
وی با اشاره به اینکه انسان و ابزار روز گذشته از یک الگوی بهینه ای استفاده می نماید و در مقابل ابزار و انسان امروز از الگویی دیگر استفاده خواهد کرد، تصریح کرد: به کار گرفتن تفکری مانند استفاده بهینه در مدرن سازی ابزارها برای افزایش توانمندی انسان در بهره مندی از طبیعت و منابع مالی برای پیشی گرفتن ایران اثرگذار خواهد بود.
دژپسند عنوان کرد: شکاف های موجود در کشور تحت تأثیر عواملی چون عدم وجود هماهنگی بین هوش انسانی و هوش مصنوعی است و در صورتیکه در کشور متوجه قابلیت های مهم منابعی مانند نفت نشویم در آن زمان با مشکلاتی در کشور همراه خواهیم شد.
وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: باید در کشور آن چه که در ذات مواد و انسان قرار دارد را شناسایی و به شکل بهینه از آنها بهره برداری نماییم.
وی اظهار داشت: یک مرتبه در این حوزه سوالی عنوان شد که اگر نفت و گاز کشور روزی به پایان برسد در آن زمان چه باید که در این حوزه اعلام کردم، اگر مصرف نفت و گاز به همین موارد محدود شود، امکان دارد مشکلاتی ایجاد شود اما این گونه استفاده از منابع برای ابتدای راه است که نباید به این محدوده اکتفا کرد.
دژپسند با اشاره به اینکه مودیان مالیاتی می توانند فعالیت اقتصادی داشته باشند اما مالیات را نپردازند، اضافه کرد: سرعت تحول هوش انسانی و هوش مصنوعی در حال پیش روی است، برای پیمودن این مسیر با وجود اوج تحریم ها این برنامه ریزی ها صورت گرفته و نباید تحریم ها مانع از فعالیت ها شود چونکه هنر پایداری، مدیریت موج است.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه زمانی که هوش انسان تکامل پیدا کند می تواند کمکی برای هوش مصنوعی باشد، اظهار داشت: اقتصاد هوشمند، مانع از پایش لحظه ای گمرک می شود چون با به کار گیری اقتصاد هوشمند همه چیز در لحظه روشن می شود.
وی بیان نمود: ما به دنبال این هستیم تا با وصف مشکلات و وضعیت نامناسب فعلی بهترین مسیر را شناسایی و از این طریق رفاه مفهوم دار جامعه انسانی را مهیا نماییم.
دژپسند ضمن اشاره به این که اقتصاد هوشمند، اقتصاد دیجیتال نیست، اضافه کرد: نباید خویش را گرفتار اقتصاد دیجیتال نماییم، و نباید منتظر باشیم تا به کارآیی های لازم برسد بلکه باید به دنبال چاره هایی برای پیدا کردن مراحل بعد باشیم.


1400/02/31
12:35:50
5.0 / 5
619
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش