آنی بازار گزارش می دهد؛

تأمین مالی از راه اوراق، راهكاری برای كنترل تورم و نقدینگی

تأمین مالی از راه اوراق، راهكاری برای كنترل تورم و نقدینگی انتشار اوراق مالی اسلامی یکی از ابزارهای تأمین مالی است که می تواند با کنترل نقدینگی، آثار تورمی در جامعه را کم کند و در این راستا، اولین دور عرضه این اوراق در سال ۱۴۰۰ از هفته اول خردادماه آغاز می شود.


به گزارش روز جمعه ایرنا، وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه ای اعلام نمود که با استناد به نتایج تحلیل مستقیم «روند تحولات متغیرهای اقتصادی»، «روند سنجه های پایداری بدهی های دولت»، «پیش بینی جریان ورودی و خروجی منابع بودجه به خزانه» در نظر دارد با تضمین دولت از محل ظرفیت قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور از هفته اول خردادماه مبادرت به انتشار اوراق مالی اسلامی با تضمین دولت از محل ظرفیت قانون بودجه سال جاری کند.

اوراق اسلامی چیست و ساز و کار انتشار آن چگونه است؟
یکی از طریق های تأمین کسری بودجه که کمترین تبعات را بر زندگی مردم داشته باشد انتشار اوراق مالی اسلامی است و ۱۷ نوع اوراق مالی اسلامی قابل انتشار وجود دارد که دولت تا کنون از ۶ نوع آن (اوراق مشارکت، اسناد خزانه، اوراق منفعت، اوراق اجاره، اوراق سلف موازی استاندارد و اوراق مرابحه) بهره برده است.
انتشار این اوراق (به استثنای اوراق مشارکت) به منظور تأمین منابع مالی دولت، نخستین بار در سال ۱۳۹۳ در قانون بودجه در نظر گرفته شده و به اسناد خزانه اسلامی محدود بود. حجم مجاز انتشار اسناد خزانه توسط دولت در قانون بودجه سال ۱۳۹۳، سه هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که البته این اوراق در سال ۱۳۹۴ برای نخستین بار منتشر گردید. با گذشت زمان، تنوع و حجم انتشار اوراق مالی مورد استفاده توسط دولت افزایش یافت.
فرآیند انتشار اوراق مالی اسلامی به این صورت است که وقتی دولت بخواهد اوراقی را منتشر کند، وزارت اقتصاد، عامل اجرایی می باشد و انتشار آن تحت نظر کمیته بند (ک) تبصره پنج قانون بودجه (کمیته مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق مالی اسلامی در بازارهای پول و سرمایه کشور) انجام می شود.
در واقع بعد از برآورد انجام شده از منابع و مصارف بودجه که با مشارکت وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه انجام می شود، میزان کسری مورد نیاز برای تأمین از محل انتشار اوراق اسلامی مشخص می شود و اعضای کمیته بند (ک) تبصره (۵) قانون بودجه که شامل وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک بانک مرکزی است مجوز انتشار می دهند.
در ادامه طبق این مجوز، مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور که زیر نظر وزارت اقتصاد است اقدامات لازم برای انتشار اوراق را در دستور کار قرار می دهد.


پس از اعلام وزارت اقتصاد در خصوص انتشار اوراق مالی اسلامی، اطلاعیه حراج در سامانه بازار بین بانکی توسط بانک مرکزی و سامانه مدیریت فنآوری بورس تهران منتشر می شود. خریداران هم تا زمان اعلامی در اطلاعیه ها فرصت دارند پیشنهادات خویش را در سامانه های مربوط ثبت کنند؛ در ادامه، پیشنهادات ثبت شده، از راه بانک مرکزی و فرابورس ایران به وزارت اقتصاد ارسال و بعد از آن، با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور، مشخص می شود پیشنهادات کدامیک از خریداران پذیرفته شده است. بعد از اعلام برندگان، معاملات انجام می شود.
پس از روز عرضه، انجام معاملات ثانویه در بازار امکان پذیر است و درصورتیکه قسمتی از اوراق منتشره در حراج به فروش نرسیده باشد، بقیه آن همان روز به صورت عمومی عرضه خواهد شد.
پیش از سال ۱۳۹۹، انتشار وراق مالی اسلامی در بازار سرمایه انجام می گرفت، اما با هماهنگی های به عمل آمده با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مقرر شد از این پس، حراج و فروش اوراق، به صورت موازی در دو بازار پول و سرمایه صورت گیرد.
روند افزایشی انتشار اوراق
انتشار این اوراق برای تأمین منابع مالی دولت برای اولین بار در سال ۱۳۹۳ در قانون بودجه در نظر گرفته شد که به اسناد خزانه محدود بود اما برای نخستین بار در سال ۱۳۹۴ اوراق قرضه و بدهی منتشر گردید. در این سال ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق منتشر گردید و در سال بعد ۴۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید و این روند ادامه داشت تا این که پارسال در مجموع ۲۰۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق منتشر گردید.
سیزدهم خردادماه سال قبل نخستین حراج اوراق بدهی دولتی از جانب بانک مرکزی اجرا شد و در این حراج پنج هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش رفت.
روند حراج ها به شکل مستمر و بدون وقفه ادامه داشت و ۲۶ اسفند ماه ۹۹ توانست به رکورد ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برسد.
براساس جدید ترین آمار انتشار یافته طی چند هفته گذشته سود اوراق با سررسید یک ساله به ۱۹.۷۴درصد، دو ساله ۲۲ درصد و چهار ساله به ۲۲.۷ درصد رسیده است.
انتشار اوراق مالی ۱۴۰۰
سهم منابع حاصل از فروش و واگذاری اوراق مالی اسلامی در منابع بودجه عمومی سال جاری ۱۲۵ هزار میلیارد تومان است.
مطابق قانون، معادل ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی توسط شرکتهای دولتی برای اجرای طرح های دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست محیطی با تصویب شورای اقتصاد منتشر می شود.
همینطور طبق بندهای (ب) و (هـ) تبصره ۵ بودجه سالجاری دولت مجاز به تأمین مالی از محل انتشار اوراق مالی اسلامی و اسناد خزانه اسلامی به میزان ۴۳ هزار میلیارد تومان جهت طرح های عمرانی، تأدیه طلبکاران دولت و سایر هزینه ها هم است.
علاوه براین، به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان هم به منظور بازپرداخت اصل و سود اوراق سررسید شده در سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.
از سوی دیگر، برای بازپرداخت تعهدات ناشی از بازپرداخت اصل اوراق ۸۰ هزار میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و همینطور ۴۹ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای بازپرداخت تعهدات بازپرداخت سود اوراق و هزینه های انتشار سال جاری در نظر گرفته شده است.
منبع:

1400/03/02
21:38:48
5.0 / 5
294
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش