سرمایه گذاری ۱۷ ۵هزار میلیارد ریالی برای راه اندازی دهكده لجستیك كرمانشاه

سرمایه گذاری ۱۷ ۵هزار میلیارد ریالی برای راه اندازی دهكده لجستیك كرمانشاه آنی بازار: ایجاد دهکده لجستیک راه آهن و بندر خشک در اطراف شهرک صنعتی زاگرس کرمانشاه آذرماه سال 98 در نشست شورای برنامه ریزی استان به تصویب رسید و الان با اختصاص زمین مورد نیاز ایجاد این دهکده مقرر است دولت 17هزار و 590 میلیارد ریال در این پروژه بزرگ سرمایه گذاری کند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا؛ مرکز لجستیک محدوده مشخصی است که بمنظور تجمیع فعالیت ‏های در رابطه با لجستیک و حمل و ‏نقل کالا در بٌعد داخلی یا بین‏ المللی و در جهت بهینه سازی فرآیندها و کاهش هزینه‏ ها ایجاد می شود.
دهکده لجستیک نیز مرکز لجستیکی با ظرفیت و سطح عملکردی بالا، دارای حیطه فعالیت و گستره غالبا بین المللی (صادرات، واردات، ترانزیت)، دارای بندر خشک و دسترسی پرظرفیت ریلی و جاده ای، جهت ترکیب، توزیع، تخلیه، بارگیری، نگهداری، خدمات ارزش افزوده، بازرسی های قانونی مربوط به جابجایی کالا و انجام تشریفات و کنترل های مرتبط گمرکی فعالیت می نماید.
بندر خشک نیز منطقه ای محصور در داخل دهکده لجستیک است که جهت ترکیب، توزیع، تخلیه، بارگیری، نگهداری، بازرسی های قانونی مربوط به جابجایی و انجام تشریفات و کنترل های گمرکی در رابطه با کالاهای بین المللی فعالیت می نماید.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق، دار بودن ۲ مرز رسمی و بین المللی و پنج بازارچه مرزی و مرکزیت غرب کشور، ظرفیت و پتانسیل لازم برای داشتن دهکده لجستیکی را دارد.
این استان همین طور پر از ظرفیت های بزرگ و گوناگون اقتصادی و درآمدزایی است؛ از وجود ۶۰۰ هزار جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله و بیش از ۹۰۰ هزار هکتار زمین آماده کشت با منابع آبی مناسب گرفته تا وجود معادن گوناگون و ظرفیت های پرشمار گردشگری.
کرمانشاه با وسعت حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع، ۱.۵ درصد از مساحت کل کشور (هفدهمین استان) را به خود اختصاص داده و شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان است.
این استان همین طور دسترسی جاده ای مناسبی به استان های کردستان، همدان، لرستان و ایلام دارد و می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن به تولید کننده ها و جمعیت مصرف کننده استان های همسایه دسترسی پیدا کند و از جانب دیگر همسایگی با کشور عراق بعنوان یک بازار مصرف بزرگ با دسترسی سریع و همزمان به ۱۵ تا ۱۸ میلیون نفر از جمعیت کُرد و عرب نشین این کشور، یک امتیاز بی نظیر برای صادرات کرمانشاه ساخته است.
در استان کرمانشاه حالا بیش از هزار واحد تولیدی و صنعتی فعال است که تولیدات این واحدها را می توان بوسیله مرزها و بارازچه های مرزی و رسمی به کشورهای همسایه صادر و علاوه بر ارزآوری برای کشور به ایجاد اشتغال و رفع بیکاری استان کمک کرد. سالانه بیش از ۲ میلیارد دلار کالا بوسیله این مرزها به خارج از کشور صادر می شود.
احداث دهکده لجستیک در ۲۴۰هکتار
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از راه اندازی دهکده لجستیک (بندر خشک) با اهداف کلان در سطح ملی در کرمانشاه آگاهی داد و اظهار داشت: این دهکده در مجاورت شهرک صنعتی زاگرس و ایستگاه باری راه آهن در مساحتی به وسعت ۲۴۰ هکتار مراحل مطالعاتی را پشت سر می گذارد.
«مسعود شریفی» اضافه کرد: این پروژه بزرگ در سال ۹۶ با شروع انجام مقدمات مطالعاتی در دستور کار این اداره کل قرار گرفت که هم اکنون مطالعات فاز صفر پروژه به پایان رسیده و از ۷۰۰ هکتار مورد نیاز آن، ۲۴۰ هکتار در مرحله واگذاری است که البته با تحقق اهداف مطالعاتی، طراحی تفصیلی آن انجام و با بهره گیری از سرمایه گذاری بخش خصوصی فاز اجرائی آن شروع خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد با شروع عملیات اجرائی راه اندازی این بندر خشک بصورت مستقیم و غیر مستقیم هزار و ۵۰۰ موقعیت شغلی و با شروع بهره برداری آن بیش از پنج هزار و ۷۰۰ شرایط شغلی ایجاد خواهد شد.
سرمایه گذاری بیش از ۱۷هزار میلیارد ریالی
مدیرکل راه و شهرسازی کرمانشاه همچنین، تسریع توسعه اقتصادی و یکپارچه سازی لجستیکی استان کرمانشاه در جابه جایی کالا و استفاده بهینه از ظرفیت های استانی در حوزه حمل و نقل را از دیگر اهداف این بندر خشک معرفی نمود.
شریفی گفت: هزینه اجرای طرح ۱۷هزار و ۵۹۰ میلیارد ریال برآورد شده که با تامین زمین، تکمیل اطلاعات، تهیه نقشه های اجرائی و فراخوان سرمایه گذار، عملیات اجرائی به سرعت صورت خواهد گرفت.
وی همین طور پیشرفت فیزیکی طرح را هفت درصد اعلام نمود و اظهار داشت: با تکمیل طرح، رفع معضل بیکاری استان، عدم نیاز به سرمایه گذاری خارجی و بالارفتن تراز اقتصادی کشور، افزایش گردش نقدینگی در استان و همین طور تقویت چرخه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.
احداث دهکده لجستیک کرمانشاه ضروری است
استاندار کرمانشاه نیز در این ارتباط به ایرنا اظهار داشت: کرمانشاه جزو ۱۲ استان دارای مصوبه راه اندازی دهکده لجستیک در کشور انتخاب شده و باتوجه به طی مراحل واگذاری زمین به راه آهن، تسریع در روند فعالیت ها برای انجام امور مربوطه بعنوان ظرفیتی برای ایجاد اشتغال و توسعه ای لازم است و نیاز است موضوع تامین منابع مالی با همکاری وزارت صمت و راه و شهرسازی حل شود.
«هوشنگ بازوند اضافه کرد: بحث ایجاد دهکده لجستیک یکی از مطالبی است که می تواند مرکزیت کرمانشاه در منطقه غرب را محقق سازد و از طرف دیگر منجر به ظرفیت سازی بسیار گسترده ای برای کرمانشاه شود پس این طرح بعنوان یکی از طرح های مهم در حال پیگیری است.
وی گفت: بحث راه آهن و دهکده لجستیک یک فرصت استثنایی برای کرمانشاه به وجود می آورد و باتوجه به مرکزیت استان در غرب کشور، نگاه ویژه به آن مهم و اساسی است.
بازوند با اشاره به مسیر راه آهن کرمانشاه تا خسروی و اتصال استان به کشورهای عراق و سوریه از یک طرف و اهمیت این پروژه تا تهران و جنوب کشور برای استان از طرف دیگر، اشاره کرد: این مسیرها یک بستر و موقعیت ویژه برای کرمانشاه خلق می کند و بحث ایجاد دهکده لجستیک برای کرمانشاه در کنار راه آهن یک موضوع حیاتیست که باید باجدیت دنبال شود.
استفاده از موقعیت دهکده لجستیک برای توسعه استان
وی اشاره کرد: مدیریت شهرک های صنعتی استان باید پیگیر این مساله باشد و با اجرای این پروژه بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان در استان سرمایه گذاری صورت می گیرد و کرمانشاه با طرح دهکده لجستیکی نخستین استان در اجرای این مساله راهبردی در کشور است.
استاندار کرمانشاه افزود: اجرای دهکده لجستیک موجب می شود که وزارت راه و شهرسازی و راه آهن جمهوری اسلامی توجه ویژه ای به استان کرمانشاه داشته باشند پس انتظار داریم که این توجهات به استان باتوجه به راه آهن کرمانشاه و موقعیت مهم استان، بیشتر شود.
وی با اشاره به ایجاد سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی جهت راه اندازی راه آهن در کرمانشاه افزود: هنر مدیران باید این باشد که از این سرمایه به خوبی استفاده کنند و بستر مناسبی جهت استفاده هرچه بیشتر بخش خصوصی از این ظرفیت مهم ایجاد شود.
بازوند گفت: بدون تردید حمل بار توسط راه آهن ایمن تر و آسانتر خواهد بود و همه باید کمک نماییم تا از این ظرفیت به بهترین نحو ممکن استفاده نمائیم و نتایج آن شکوفایی هرچه بیشتر استان را به همراه داشته باشد.
دهکده لجستیک فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه نیز در گفت و گو با ایرنا دهکده لجستیک را یک فرصت فوق العاده برای سرمایه گذاری بخش خصوصی دانست و اظهار داشت: مقرر شده ۲۵۰ هکتار از اراضی شهرک صنعتی کرمانشاه به مجموعه راه آهن برای اجرای پروژه بزرگ دهکده لجستیک واگذار شود که این پروژه حالا مرحله طراحی آن انجام گرفته و در مراحل واگذاری زمین قرار دارد.
«مهرداد سالاری» اضافه کرد: در دهکده لجستیک بخش های مختلفی مانند بانک، انبارهای نگهداری کالا، سردخانه ها، مجموعه های خدماتی و سایر بخش ها پیش بینی شده که یک فرصت بسیار عالی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی شمرده می شود.
وی افزود: دهکده لجستیک کرمانشاه از یک موقعیت بسیار مناسب برای دسترسی خیلی سریع به راه آهن، فرودگاه و کریدور بزرگراهی برخودار است.
وی همین طور در مورد ایستگاه بارگیری راه آهن کرمانشاه اظهار داشت: این ایستگاه باری به چهار خط ریلی مجهز شده که در آن کالاهایی مانند سوخت و انواع غلات بارگیری می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: مقرر است سکوهای بارگیری غلات و زیرساخت های مورد نیاز مانند برق و آب این ایستگاه نیز فراهم گردد و همین طور مقرر است شبکه ریلی بصورت آنتنی به مراکز مهم تولید کالا مانند پتروشیمی های استان، سیمان سامان و مراکز دیگر وصل شود و از این ظرفیت برای توسعه مراکز تولیدی استفاده گردد.
اجرای پروژه های بزرگ راه حل رفع بیکاری کرمانشاه
براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۹، ۱۴.۹ درصد بوده که کمترین نرخ بیکاری استان طی هفت سال قبل است که این کاهش مرهون تعدادی از سرمایه گذاری های کلان دولت در بخش های زیربنایی همچون نفت، گاز، پتروشیمی، راه آهن و صنعت بوده است.
طبق «سند جامع اشتغال استان کرمانشاه»، نرخ بیکاری استان در سال ۹۸ باید سه درصد، در سال ۹۹، ۲.۵ درصد و در سال ۱۴۰۰ هم ۲.۵ درصد کاهش پیدا کند تا به میانگین کشوری برسد. در سال ۹۸ با تحقق سند جامع اشتغال، سه درصد از بیکاری کرمانشاه کاسته شد و نرخ بیکاری آن بعد از پنج سال باردیگر به ۱۵.۷ کم شد. سال ۹۹ اما این هدفگذاری محقق نشد.
نرخ بیکاری استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۵ تا ۲۲.۲ درصد هم بالا رفت و ۹.۶ درصد از میانگین کشوری بیشتر شد؛ در ادامه اما سیر نزولی شروع شد و در سال ۹۶ به ۲۱.۷، ۹۷ به ۱۸.۷، ۹۸ به ۱۵.۷ و سال ۹۹ هم به ۱۴.۹ درصد کاهش یافته است.
البته باتوجه به بالا بودن نرخ بیکاری کرمانشاه در دهه گذشته، این استان همچنان در میان استان های با نرخ بیکاری بالا قرار دارد و سومین استان بیکاری کشور است؛ با این وجود نرخ بیکاری آن در پنج سال اخیر سیر نزولی نشان میدهد.
براساس اعلام معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه هر یک درصد نرخ بیکاری معادل حدود هشت تا ۹ هزار شغل خالص است که ایجاد هر واحد صنعتی بزرگ یا پروژه کلان می تواند حدود یک درصد از نرخ بیکاری استان را کم کند.منبع:

1400/03/04
22:09:14
5.0 / 5
413
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش