اعلام نتیجه حراج اوراق مالی اسلامی دولتی و برگزاری حراج جدید

اعلام نتیجه حراج اوراق مالی اسلامی دولتی و برگزاری حراج جدید بانک مرکزی اعلام نمود: ضمن اعلام نتیجه مرحله نخست از حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در سال 1400 (مورخ 4 خرداد ماه)، به اطلاع می رساند حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ 11 خرداد ماه سال جاری انجام خواهد شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ درباب برگزاری حراج اوراق مالی اسلامی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری اولین مرحله از این حراج، یک بانک و یک صندوق سرمایه گذاری سفارش های خودرا در مجموع به ارزش ۱.۸۷ هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند (۴۷۳ میلیارد ریال یک بانک و مابقی یک صندوق سرمایه گذاری). وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن پذیرش درخواست بانک پیشنهاددهنده با فروش ۴۷۳ میلیارد ریال اوراق اراد ۸۵ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۸۲ درصد به آن بانک موافقت نمود. معاملات در ارتباط با فروش این اوراق در روز سه شنبه ۴ خردادماه ۱۴۰۰ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت گردید.
همین طور در ۴ خردادماه سال ۱۴۰۰ معادل ۹.۹ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۸۵ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۸۲ درصد در بورس به فروش رسید. ازاین رو در مجموع، ۱۰.۴ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی طی هفته منتهی به ۴ خردادماه ۱۴۰۰ توسط سرمایه گذاران حقوقی و حقیقی خریداری شد.
کارگزاری بانک مرکزی در جهت عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله دوم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی موضوع بند (۲۱) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار ج. ا... ایران نظیر صندوق های سرمایه گذاری و شرکتهای تامین سرمایه را در روز سه شنبه ۱۱ خردادماه ۱۴۰۰ اجرا می نماید. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.
بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یک شنبه ۹ خرداد ماه ۱۴۰۰ تنها از راه سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. نهادهای مالی موضوع بند (۲۱) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار ج. ا. ایران نظیر صندوق های سرمایه گذاری و شرکتهای تامین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خودرا تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یک شنبه ۹ خرداد ماه ۱۴۰۰ از راه سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات در ارتباط با این حراج در روز سه شنبه ۱۱ خرداد ماه ۱۴۰۰ صورت خواهد گرفت.
تمام نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارشهای خودرا در هر نماد بطور جداگانه ارسال نمایند.
شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همین طور به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج سفارش می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری خود مدنظر قرار دهند.
ذکر این نکته ضروریست که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را به منظور تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارت خانه مزبور نسبت به تعیین سفارش های برنده از راه مشخص کردن حداقل
قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.
بانک مرکزی بر مبنای جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. کارگزاری این بانک ضمن تامین زیرساخت معاملات و برگزاری حراج، تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق مالی اسلامی دولتی فروش رفته نداشته و اوراق مزبور را در بازار اولیه به منظور تامین مالی دولت خریداری نخواهد کرد.1400/03/05
23:09:35
5.0 / 5
375
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش