آخر هفته خوب بورس های جهانی

آخر هفته خوب بورس های جهانی به گزارش آنی بازار بیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان صعودی بسته شدند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، اخبار در ارتباط با ویروس کرونا کماکان هم در ارتباط با اخبار خوب و هم در ارتباط با اخبار بد است و این مسئله سبب می شود ریسک کرونا کماکان یک عامل مهم در محاسبات معامله گران باشد. شرکت مدرنا که پیش تر هم کارایی واکسنش به میزان بسیار بالایی اثبات شده بود از کارایی نزدیک به ۱۰۰ درصد واکسن خود در جلوگیری از مرگ و میر افراد ۱۲ تا ۱۸ ساله اطلاع داده است. از سوی دیگر اما افزایش مبتلا شدن به کرونا در استرالیا دولت را مجبور به قرنطینه مجدد شهر ملبورن کرد.
چین که اولین اقتصاد بزرگ جهان لقب گرفت که از شرایط ویژه کرونایی خارج می شود، درحال افزایش نقش خود از زنجیره تجارت جهانی است و با افزایش تقاضا برای کالاهای چینی در سطح جهان، حالا داده های منتشرشده نشان میدهد میزان سودآوری شرکت های چینی در چهار ماه نخست سال جاری به ۲.۵۹ تریلیون یوان رسیده که این رقم نسبت به بازه مشابه سال قبل افزایش قابل توجه ۱۰۶.۱ درصدی را نشان میدهد. چین حالا بزرگ ترین شریک اقتصادی آمریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن و استرالیا شمرده می شود.
شیوع ویروس کرونا کماکان تأثیر زیادی در وضعیت کسب وکارها در سطح اتحادیه اروپا داشته تا جایی که در سه ماهه نخست سال جاری رشد کسب و کارهای جدید تنها ۰.۳ درصد بوده است. از سوی دیگر کاهش مخارج مصرف کنندگان سبب شده تا طی همین مدت میزان ورشکستگی در میان کسب وکارها اروپایی به نسبت سه ماهه قبل آن ۵.۸ درصد بیشتر شود که این رقم طی یک سال گذشته بی سابقه بوده است. رکورد رشد ورشکستگی در اروپا در ارتباط با بهار سال ۲۰۱۵ بوده است.
با وجود افزایش سطح کارهای اقتصادی، میزان فروش خانه های جدید آمریکا در ماه آوریل به ۸۶۳ هزار واحد رسید که این رقم نسبت به ماه قبل آن ۵.۹ درصد کاهش یافته است. این رقم که ۱۲۷ هزار واحد کمتر از پیشبینی های قبلی است، بیشتر از همه متاثر از کاهش ۱۳.۷ درصدی فروش خانه در مناطق شمال شرقی رقم خورده است. نواحی غرب میانه با کاهش ۸.۳ درصدی و جنوبی با کاهش ۷.۹ درصدی در رده های بعدی قرار دارند. میانگین قیمت مسکن هم ۳۷۴ هزار دلار بود.
خیلی از اقتصادهای بزرگ هنوز فاصله بسیاری تا بازگشت به سطوح پیش از کرونا دارند: همان گونه که پیش تر هم انتظار می رفت، روند رو به رشد اقتصاد ژاپن متوقف گردید و بعد از دو رشد فصلی متوالی مثبت، در سه ماهه نخست سال جاری به منفی ۵.۱ درصدرسید. این رشد فصلی که ۷.۴ درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بیشتر از همه به سبب رشد منفی ۶.۹ درصدی مخارج دولتی رقم خورد. رشد مخارج مصرف کنندگان ۵.۶ درصد کاهش یافته و مخارج سرمایه ای هم ۰.۷ درصد کمتر شده است.
مدت زمان لازم برای احیای اقتصادی، زمان مناسب برای آخر دادن به سیاست های حمایتی فعلی بانکهای مرکزی در جهان و همینطور چشم انداز تورم و مدیریت نقدینگی اصلی ترین عواملی هستند که هم اکنون روی رفتار معامله گران بورسی تأثیر می گذارند. در نتیجه بهبود کلی تقاضا، میزان صادرات خیلی از کشورها در سه ماهه نخست سال جاری به نسبت سه ماهه پایانی سال قبل بهبود قابل توجهی داشته و این مسئله برای شرکت های بورسی بزرگ مطلوب بوده است.
در نشست اخیر اعضای کمیته بازار باز بانک مرکزی آمریکا بر ادامه سیاست های محرک فعلی تا زمان مشاهده بهبود قابل توجه شرایط اقتصادی تاکید گردید. آن طور که منابع خبری از مفاد این جلسه گزارش داده اند، امکان تغییر در رویه فعلی و اتخاذ یک رویکرد انقباضی وجود دارد اما باتوجه به تمایل اعضا برای رشد بیشتر اقتصادی انتظار نمی رود این اتفاق در آینده نزدیک رخ دهد و احیانا افزایش نرخ بهره در انتهای سالجاری میلادی یا ابتدای سال آینده اعمال خواهد شد.
رابرت کاپلان- مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در دالاس- گفته است به شخصه انتظار ندارد زودتر از سال آینده نرخ بهره فعلی تغییر پیدا کند و تصمیم بر حفظ رویکرد فعلی است. به عقیده خیلی از فعالان بازارهای مالی، فدرال رزرو می خواهد قبل از مقابله با افزایش قیمت ها، مسئله رشد اقتصادی و اشتغال زایی را حل کند و بنا بر این هم تصمیم گرفته است بطور موقت میدان را برای تاخت و تاز تورم باز گذارد.
تابحال بیشتر از ۱۶۹ میلیون و ۷۱۸ هزار و ۱۹۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۵۲۷ هزار و ۱۳۵ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۰۷ هزار و ۷۲۶ نفر، برزیل با ۴۵۶ هزار و ۷۵۳ نفر، هند با ۳۱۸ هزار و ۸۹۵ نفر، مکزیک با ۲۲۲ هزار و ۶۵۷ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۷۵۸ نفر بوده است.
جوزف اشتلوتسفوتز - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه اوپنهایمر اینوستمنتز - اظهار داشت: کم کم درحال بازگشت به سطح اقتصادی پیش از آغاز کرونا هستیم و این یک پیشرفت بزرگ و نشانه ای دلگرم کننده در غلبه بر یکی از جدی ترین بحران های مالی معاصر است. در نیمه دوم سال جاری مطمئنا اخبار بهتر بیشتری خواهیم داشت اما بطور قطع روزهای پرنوسان بازارهای مالی تکرار خواهد شد چون که هنوز هیچ کس نسبت به این که بحران به صورت کامل پشت سر گذاشته شده است اطمینان ندارد.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۵۶۵.۰۳ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۲ درصد افزایش تا سطح ۴۲۱۴.۱۳ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۹ درصد صعود در سطح ۱۳ هزار و ۸۰۳.۵۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۴۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۴۷.۱۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با جهش ۰.۸۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۵۳۶.۲۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۸۱ درصدی در سطح ۶۴۸۷.۹۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۴ درصد بالا رفت و به ۹۲۱۷.۶۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۲.۱۰ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۱۴۹.۴۱ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۰۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۱۲۴.۴۱ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افت ۰.۳۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۳۲۱.۰۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۱۹ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۱۷۹.۵۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۲۸ درصد افزایش به ۶۷.۱۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۳۶ درصدی به ازای ۶۹.۷۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۰۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۹۸.۱۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۰۵ درصدی به ازای ۲۷.۹۲ دلار مبادله شد.1400/03/08
11:21:38
5.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش