روز خوب وال استریت

روز خوب وال استریت به گزارش آنی بازار شاخصهای مهم بورسی وال استریت صعودی بسته شدند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، چشم انداز اقتصادی جهان با بهبود سرعت واکسیناسیون درحال بهتر شدن است تا جایی که طبق اعلام سازمان توسعه و همکاری اقتصادی انتظار می رود متوسط رشد اقتصادی سال آینده ۵.۸ درصد باشد و این روند رو به رشد ادامه پیدا کند و رشد ۴.۴ درصدی به صورت متوسط برای کشورهای جهان در سال آینده به ثبت برسد. در گزارش قبلی این سازمان، متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان را برای سال جاری ۵.۶ درصد و برای سال آینده چهار درصد پیش بینی شده بود.
اخبار در ارتباط با ویروس کرونا کماکان هم در ارتباط با اخبار خوب و هم در ارتباط با اخبار بد است و این مسئله سبب می شود ریسک کرونا کماکان یک عامل مهم در محاسبات معامله گران باشد. شرکت مدرنا که پیش تر هم کارایی واکسنش به میزان بسیار بالایی اثبات شده بود از کارایی نزدیک به ۱۰۰ درصد واکسن خود در پیشگیری از مرگ و میر افراد ۱۲ تا ۱۸ ساله اطلاع داده است. از سوی دیگر اما افزایش مبتلا شدن به کرونا در استرالیا دولت را مجبور به قرنطینه مجدد شهر ملبورن کرد.
چین که اولین اقتصاد بزرگ جهان لقب گرفت که از شرایط ویژه کرونایی خارج می شود، درحال افزایش نقش خود از زنجیره تجارت جهانی است و با افزایش تقاضا برای کالاهای چینی در سطح جهان، حالا داده های منتشرشده نشان داده است میزان سودآوری شرکتهای چینی در چهار ماه نخست سال جاری به ۲.۵۹ تریلیون یوان رسیده که این رقم نسبت به بازه مشابه سال قبل افزایش قابل توجه ۱۰۶.۱ درصدی را نشان داده است. چین حالا بزرگ ترین شریک اقتصادی آمریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن و استرالیا به حساب می آید.
انتشار کرونا کماکان تأثیر زیادی در وضعیت کسب و کارها در سطح اتحادیه اروپا داشته تا جایی که در سه ماهه نخست سال جاری رشد کسب و کارهای جدید تنها ۰.۳ درصد بوده است. از سوی دیگر کاهش مخارج مصرف کنندگان سبب شده تا طی همین مدت میزان ورشکستگی در میان کسب و کارها اروپایی به نسبت سه ماهه قبل آن ۵.۸ درصد بیشتر شود که این رقم طی یک سال گذشته بی سابقه بوده است. رکورد رشد ورشکستگی در اروپا در ارتباط با بهار سال ۲۰۱۵ بوده است.
با وجود افزایش سطح فعالیتهای اقتصادی، میزان فروش خانه های جدید آمریکا در ماه آوریل به ۸۶۳ هزار واحد رسید که این رقم نسبت به ماه قبل آن ۵.۹ درصد کاهش یافته است. این رقم که ۱۲۷ هزار واحد کمتر از پیشبینی های قبلی است، بیشتر از همه متاثر از کاهش ۱۳.۷ درصدی فروش خانه در مناطق شمال شرقی رقم خورده است. نواحی غرب میانه با کاهش ۸.۳ درصدی و جنوبی با کاهش ۷.۹ درصدی در رده های بعدی قرار دارند. میانگین قیمت مسکن هم ۳۷۴ هزار دلار بود.
خیلی از اقتصادهای بزرگ هنوز فاصله بسیاری تا بازگشت به سطوح پیش از کرونا دارند: همان گونه که پیش تر هم انتظار می رفت، روند رو به رشد اقتصاد ژاپن متوقف گردید و بعد از دو رشد فصلی متوالی مثبت، در سه ماهه نخست سال جاری به منفی ۵.۱ درصدرسید. این رشد فصلی که ۷.۴ درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بیشتر از همه به علت رشد منفی ۶.۹ درصدی مخارج دولتی رقم خورد. رشد مخارج مصرف کنندگان ۵.۶ درصد کاهش یافته و مخارج سرمایه ای هم ۰.۷ درصد کمتر شده است.
مدت زمان لازم برای احیای اقتصادی، زمان مناسب برای آخر دادن به سیاست های حمایتی فعلی بانکهای مرکزی در جهان و همینطور چشم انداز تورم و مدیریت نقدینگی اصلی ترین عواملی هستند که هم اکنون روی رفتار معامله گران بورسی تأثیر می گذارند. در نتیجه بهبود کلی تقاضا، میزان صادرات خیلی از کشورها در سه ماهه نخست سال جاری به نسبت سه ماهه پایانی سال قبل بهبود قابل توجهی داشته و این مسئله برای شرکتهای بورسی بزرگ مطلوب بوده است.
در نشست اخیر اعضای کمیته بازار باز بانک مرکزی آمریکا بر ادامه سیاست های محرک فعلی تا زمان مشاهده بهبود قابل توجه شرایط اقتصادی تاکید گردید. آن طور که منابع خبری از مفاد این جلسه گزارش داده اند، امکان تغییر در رویه فعلی و اتخاذ یک رویکرد انقباضی وجود دارد اما با عنایت به تمایل اعضا برای رشد بیشتر اقتصادی انتظار نمی رود این اتفاق در آینده نزدیک رخ دهد و احیانا افزایش نرخ بهره در انتهای سالجاری میلادی یا ابتدای سال آینده اعمال خواهد شد.
تابحال بیشتر از ۱۷۱ میلیون و ۲۳۳ هزار و ۴۱۰ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۵۶۰ هزار و ۶۹۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۰۹ هزار و ۵۵۶ نفر، برزیل با ۴۶۲ هزار و ۹۲ نفر، هند با ۳۳۱ هزار و ۶۰۷ نفر، مکزیک با ۲۲۳ هزار و ۵۰۷ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۷۸۲ نفر بوده است.
جوزف اشتلوتسفوتز - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه اوپنهایمر اینوستمنتز - اظهار داشت: کم کم درحال بازگشت به سطح اقتصادی پیش از آغاز کرونا هستیم و این یک پیشرفت بزرگ و نشانه ای دلگرم کننده در غلبه بر یکی از جدی ترین بحران های مالی معاصر است. در نیمه دوم سال جاری مطمئنا اخبار بهتر بیشتری خواهیم داشت اما بطور قطع روزهای پرنوسان بازارهای مالی تکرار خواهد شد چون که هنوز هیچ کس نسبت به این که بحران به صورت کامل پشت سر گذاشته شده است اطمینان ندارد.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۵۲۹.۴۵ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۸ درصد افزایش تا سطح ۴۲۰۴.۱۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۹ درصد صعود در سطح ۱۳ هزار و ۷۴۸.۷۴ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۲۲.۶۱ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۶۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۴۲۱.۴۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۵۷ درصدی در سطح ۶۴۴۷.۱۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۸۲ درصد پایین رفت و به ۹۱۴۸.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۹۹ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۸۶۰.۰۸ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۰۹ درصد بالا رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۱۵۱.۸۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۳۳۱.۷۱ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۵ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۱۶۱.۶۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۸۹ درصد افزایش به ۶۶.۹۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۰۵ درصدی به ازای ۶۹.۰۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۲۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۰۶.۸۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۴۵ درصدی به ازای ۲۸.۱۴ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/03/11
10:25:11
5.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش