معاون سازمان برنامه و بودجه اعلام كرد:

افزایش ۶ برابری اعتبارات حوزه سلامت در دولت تدبیر و امید

افزایش ۶ برابری اعتبارات حوزه سلامت در دولت تدبیر و امید معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: اعتبارات حوزه سلامت با وجود تکانه های کرونا و تحریم از ۲۳ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۴۲ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ رسیده و ۶ برابر شده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حمید پوراصغری» امروز (سه شنبه) در سومین نشست از سلسله نشست های عرضه گزارش عملکرد هشت ساله دولت تدبیر و امید به جزئیات اقدام های انجام شده در هشت سال قبل در حوزه سلامت پرداخت و اظهار داشت: مبحث سلامت در دولت های یازدهم و دوازدهم از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در این حوزه بر مبنای قوانین و اسناد بالا دستی عمل شده است.
وی بیان داشت: هدف دولت ایجاد عدالت و دسترسی عادلانه به خدمات، بخصوص در مورد اقشار صدمه پذیر و کاهش پرداخت از جیب مردم بوده است.
معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: اعتبارات حوزه سلامت با وجود تکانه های کرونا و تحریم از ۲۳ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۴۲ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ رسیده و ۶ برابر شده است، همینطور سهم سلامت در بودجه عمومی در سال ۹۲ به میزان ۱۰ درصد کل بودجه بود، اما در سال ۹۹ به ۱۷ درصد رسیده و حدود ۷۰ درصد افزایش داشته است.
وی عنوان کرد: سرانه بهداشت و درمان از ۳۰۰ هزار تومان در سال ۹۲ به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پارسال رسید، در این زمان سهم پرداخت از جیب مردم در رفتن به بیمارستان ها در جمعیت شهری از ۳۷ درصد در سال ۹۲ به ۱۰ درصد و در جمعیت روستایی به پنج درصد در سال ۹۹ کاهش پیدا کرد، همینطور سهم مردم از کل هزینه های درمانی هم از ۴۷ درصد در سال ۹۲ به ۳۱ درصد در سال ۹۹ رسید.
پوراصغری به توسعه زیرساخت های بهدات و سلامت هم اشاره نمود و اظهار داشت: در فاصله سالهای ۹۲ تا ۹۹ تعداد بیمارستان ها از ۹۰۰ به یک هزار و ۵۷ افزایش پیدا کرده و برآورد ما این است که تا آخر ۱۴۰۰ این تعداد به یک هزار و ۱۳۷ بیمارستان برسد.
وی اضافه کرد: همینطور تعداد تخت های بیمارستانی از رشد ۶۰ درصدی برخوردار بوده و از ۱۱۲ هزار تخت در سال ۹۲ به ۱۵۰ هزار تخت در سال ۹۹ رسید که تا آخر سال جاری به ۱۸۸ هزار تخت در سال ۱۴۰۰ افزایش خواهد یافت؛ یعنی هر ماه ۴۰۰ تخت بیمارستانی اضافه شده یا به عبارتی میتوان گفت دولت هر ماه یک بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی ساخته است.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، پیش تر «کیانوش جهانپور» رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در توییتی نوشت: بهره برداری از یک هزار و ۴۰۰ پروژه سلامت و افزون بر ۱۴ هزار تخت بستری در زمانی کمتر از ۱۴ ماه تا مرداد ۱۴۰۰ در دشوارترین شرایط تحریم و اپیدمی، بعنوان یک رکورد در تاریخ نظام سلامت ایران زمین به یادگار خواهد ماند.


1400/03/12
22:55:18
5.0 / 5
221
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش