در جلسه هیات دولت انجام شد

تصویب آئین نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی

تصویب آئین نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی به گزارش آنی بازار در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت به ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری، سازمان برنامه و بودجه کشور گزارشی درمورد «آمایش سرزمین» به هیئت وزیران ارائه داد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارش خود ضمن اشاره به اهمیت و لزوم «آمایش سرزمین» بعنوان برنامه ریزی راهبردی سرزمینی برای بازآرایی فعالیت، جمعیت و زیرساخت ها بر شالوده فرصت ها و توان سرزمین، تاریخچه و سیر تطور و تکوین آمایش سرزمین در ایران از دهه ۱۳۵۰ تا ۱۳۹۰ را مورد بررسی قرار داده است.
سند آمایش سرزمین با عنایت به الزامات قانونی مندرج در اصل چهل و هشتم قانون اساسی، سیاست های کلی آمایش سرزمین (ابلاغی مقام معظم رهبری)، ماده (۳۲) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و ماده (۲۶) قانون برنامه ششم توسعه کشور، در دو سطح ملی و استانی تهیه و تدوین شده است.
به باعث چشم انداز «سند آمایش سرزمین» در افق ۱۴۲۴، ایران سرزمینی خواهد بود که با تاکید بر جامعه بالنده، تمدن دیرین فرهنگ اسلامی – ایرانی فاخر، انسجام ملی، هم نوایی خرده فرهنگ ها، استعدادهای انسانی و سرزمینی خدادادی، جوشش های نوآوری فناورانه، نمودهای بارز تحقق الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت را به جهان عرضه می کند و به دستاوردها و اهداف زیر شده است:
نقش آفرینی و رقابت پذیری در شبکه جریان های منطقه ای و بین المللی، اقتصاد متنوع، درون زا، برون گرا و ارزش آفرین مبتنی بر سرمایه انسانی، فناوری نوآورانه و تخصص ها و مزیت های منطقه ای، حفاظت، احیاء و بهره برداری خردمندانه از منابع طبیعی و محیط زیست، سازمان فضایی شبکه ای، متعادل، منسجم، هم پیوند، تاب آور، انعطاف پذیر و غیرمتمرکز سازگار با تغییر اقلیم، عدالت، رفاه و مشارکت اجتماعی، حفظ و تعمیق انسجام ملی، یکپارچگی سرزمین و هویت ایرانی – اسلامی و هم امنیت بالنده سرزمین در همه وجوه قدرت بازدارنده.
در گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور همینطور از اقدامات زیر بعنوان الزامات تحقق و پیاده سازی «سند آمایش سرزمین» یاد شده است:
تهیه پیش نویس مصوبه آب قابل برنامه ریزی، تدوین لایحه اصلاح قانون تقسیمات سیاسی کشور، تدوین تمهیدات، دستورالعمل ها و یا بخشنامه ها، منطقه بندی آمایشی کشور و تدوین اسناد آمایش منطقه ای، سامانه پایش و ارزیابی توسعه فضایی کشور، بازبینی دوره ای سند، تعیین محدوده شهر منطقه ها، تبیین الگوی توزیع فضایی و محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تعیین اولویت های صنعتی ملی و استانی، تعیین اراضی مستعد (مرغوب) کشاورزی، تهیه نقش های کاربری اراضی در سطح ملی و تدوین الگوی کشت ملی و منطقه ای با در نظر گرفتن آب قابل برنامه ریزی مصوب.

تصویب آئین نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی
هیئت وزیران در اجرای تکلیف مقرر در بند «ک» تبصره (۱) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در خصوص فراهم کردن زیرساخت های فیزیکی و نرم افزاری لازم جهت عرضه و انجام معامله گاز طبیعی در بورس انرژی در سال ۱۴۰۰، آئین نامه اجرایی در ارتباط با آنرا تصویب کرد.
به باعث آئین نامه فوق، شرکت ملی گاز ایران مکلف است در سال ۱۴۰۰، با در نظر داشتن تراز تولید و مصرف گاز طبیعی، زیرساخت­های فیزیکی و نرم افزاری لازم را جهت عرضه و انجام معامله تا سقف حداکثر ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در بورس ایجاد نماید.
همچنین به منظور تجاری سازی و افزایش سهم بخش خصوصی در حوزه انرژی، سایر عرضه کنندگان که صلاحیت آنها به تأیید شرکت گاز و بورس می رسد، در سال ۱۴۰۰ می توانند گاز طبیعی را از یکی از منابع گازهای بازیافتی از مشعل واحدهای عملیاتی، گاز صرفه جویی شده در چارچوب گواهی های صرفه جویی در بازار بهینه سازی مصرف انرژی و طرح های بهینه سازی مصرف انرژی ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تأمین و در بورس انرژی عرضه نمایند.
روش انجام معامله، مراحل و اقدامات لازم قبل از عرضه، حین عرضه و بعد از عرضه، حدود وظایف و مسئولیت های کارگزاران، شرایط انجام معامله، امور در ارتباط با تسویه پایاپای و تحویل کالا، تسویه و تحویل با تأخیر و شکایت در مورد کمیت و کیفیت کالاهای معامله شده و سایر موارد در ارتباط با معاملات گاز طبیعی، مطابق با مقررات بازار سرمایه خواهد بود.
شرکت های ملی گاز ایران و بورس انرژی ایران همینطور موظفند در اجرای این آئین نامه، هر سه ماه یکبار گزارش عملکرد در مورد معاملات گاز طبیعی را به وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه نمایند.

تغییر دستگاه اجرایی طرح راه اندازی بیمارستان های جایگزین خاتم الانبیاء، بهاران و بوعلی زاهدان
هیئت وزیران با پیشنهاد مشترک وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص تغییر دستگاه اجرایی طرح راه اندازی بیمارستان های جایگزین بیمارستان های فرسوده خاتم الانبیاء، بهاران و بوعلی زاهدان موافقت نمود.
به باعث این تصمیم، دستگاه اجرایی طرح یاد شده از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زاهدان، به سازمان مجری ساختمان ها و تأسیسات دولتی و عمومی تغییر یافت.

تصویب آئین نامه اجرایی قانون تعاونی نمودن تولید و یکپارچه شدن اراضی
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و با هدف ایجاد و پشتیبانی از شرکتهای تعاونی تولید روستایی، آئین نامه اجرایی قانون تعاونی نمودن تولید و یکپارچه شدن اراضی را به تصویب رساند.
ایجاد انگیزه برای جذب و توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و کاهش احتمال زیان تولید، ساماندهی فرایند تولید و افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید و بهبود کیفیت مواد و فرآورده های غذایی، تخصیص هدفمند منابع به بخش کشاورزی روستایی در جهت تحقق خود کفایی، پشتیبانی از ساخت زیربناها و رویکرد حمایتی و تشویقی در حوزه آب های کشاورزی، از مهم ترین علل تصویب آین آئین نامه بشمار می روند.
بر اساس این آئین نامه، وزارت جهاد کشاورزی مجاز است با رعایت حدنصاب فنی و اقتصادی اراضی، در مناطقی که بر مبنای موافقت صاحبان حداقل دو سوم اراضی کشاورزی متعلق به اعضای شرکت تعاونی تولید روستایی و سایر کشاورزان و نتایج مطالعات امکان سنجی، مناسب تشخیص داده می شود، برنامه تعاونی نمودن تولید و یکپارچه شدن اراضی را اجرایی نماید.
این برنامه مشتمل بر مجموعه ای از اقدامات فنی و اجرایی می باشد که توسط وزارت جهاد کشاورزی به منظور بهره برداری جمعی و گروهی از منابع، عوامل تولید و اعمال مدیریت یکپارچه آب و کشاورزی در چارچوب سازوکارهای مشارکتی و با هدف تسهیم منافع به نسبت منابع، کار، سرمایه و یکپارچه شدن قطعات اراضی در حوزه عمل شرکت تعاونی تولید روستایی به اجرا در می آید.
همچنین وزارت خانه مذکور موظف است به منظور بهره برداری مناسب از منابع آب و خاک و افزایش بهره وری، برنامه تعاونی نمودن تولید و یکپارچه شدن اراضی را در چارچوب پشتیبانی از تشکیل، توسعه و پایداری شرکتهای تعاونی تولید روستایی و استقرار و توانمندسازی این شرکت ها به اجرا درآورد.
علاوه بر این، شرکت تعاونی تولید روستایی می تواند راساً بر حسب لزوم و با موافقت کشاورزان، عملیات کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی را در تمام یا قسمتی از اراضی آنان انجام دهد و یا اجرای تمام یا قسمتی از برنامه را با موافقت اعضای ذینفع، تحت نظارت خود به گروهی از اعضا و یا اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار کند. همینطور شرکت می تواند در صورت ضرورت اراضی اشخاصی را که عضو شرکت نیستند، اما اراضی آنان در حوزه عمل شرکت قرار دارد، برای اجرای فعالیتهای تولیدی و کشاورزی خریداری و یا اجاره نماید.
وزارت نیرو هم موظف است به منظور ارتقای کارایی و بهره وری آب کشاورزی، اعمال مدیریت صحیح در جهت استقرار نظام بهره برداری مناسب و تحقق مدیریت مشارکتی آب کشاورزی در حوزه عمل شرکتهای تعاونی تولید روستایی، اقدامات ذیل را انجام دهد:
الف) تحویل حجمی آب در شبکه های آبیاری، زهکشی و منابع آب زیرزمینی در قالب الگوی کشت منطقه تا سقف پروانه بهره برداری.
ب) واگذاری وظایف مدیریت توزیع، بهره برداری، نگهداری و حفاظت از منابع آب سطحی و زیرزمینی، تأسیسات و شبکه های آبیاری، زهکشی و جمع آوری هزینه ها و هم سایر وظایف تصدی گری به شرکتهای تعاونی تولید روستایی مشروط به وجود توانمندی ها و ظرفیت های لازم مورد تایید وزارت نیرو در این شرکت ها در قالب مقررات موجود.
پ) رفع نقصها و بهسازی شبکه های آبیاری و نصب سیستم های کنترل و اندازه گیری به منظور تحویل حجمی آب در منابع آب سطحی.
ت) کنترل و نظارت بر فرایند تجهیز چاه های کشاورزی به ابزار اندازه گیری
ث) تعیین نحوه استفاده و برداشت منابع آب با عنایت به ضوابط موجود.
همچنین شرکتهای تعاونی تولید روستایی موظف به رعایت الگوی کشت و مصرف بهینه آب برپایه مصوبات کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و سیاست های اجرایی وزارت جهاد کشاورزی برای آن منطقه تا سقف پروانه بهره برداری آب صادره توسط وزارت نیرو می باشند.
شرکت های تعاونی تولید روستایی می توانند درچارچوب قوانین و مقررات مرتبط، نسبت به تأسیس اتحادیه های تعاونی تولید روستایی مبادرت نمایند.

تصویب آئین نامه اجرایی نشان (برند) ملی گردشگری جمهوری اسلامی ایران
هیئت وزیران در جهت تکلیف مقرر در قانون تشکیل وزارت (سازمان سابق) میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص انجام برنامه های تبلیغی در حوزه گردشگری از جانب این وزارت خانه و هم نقش قابل توجه نشان ملی گردشگری در ارتقای هویت صنعت توریسم کشور، آئین نامه اجرایی نشان (برند) ملی گردشگری جمهوری اسلامی ایران را از تصویب گذراند.
مطابق این آئین نامه، نشان (برند) ملی گردشگری جمهوری اسلامی ایران برپایه هویت ایرانی - اسلامی توسط وزارت میراث فرهنگی، طراحی و بعد از تأیید شورای راهبری و نظارت بر سند استراتژیک توسعه گردشگری ابلاغ می شود.
همچنین برنامه عملیاتی و اجرایی و ساز و کار همکاری دستگاههای اجرایی ذیربط در مورد نشان (برند) ملی گردشگری، توسط وزارت میراث فرهنگی، تهیه و تدوین و بعد از بررسی و تأیید در کارگروه های تخصصی نشان (برند) ملی گردشگری که ذیل شورای راهبری و نظارت بر سند استراتژیک توسعه گردشگری تشکیل می گردد، از جانب این شورا ابلاغ می شود.
علاوه براین، کلیه دستگاههای اجرایی موظفند، به منظور ترویج و نهادینه سازی نشان (برند) ملی گردشگری، اعتبارات مورد نیاز برای اجرای فعالیت ها و اقدامات حمایتی را در قالب اعتبارات سالانه خود پیشبینی و به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه نمایند.1400/03/13
11:26:08
5.0 / 5
453
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , ارزیابی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش