همتی:

انتخاب رئیس جمهوری اقتصاددان

انتخاب رئیس جمهوری اقتصاددان به گزارش آنی بازار نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب رئیس جمهوری اقتصاددان برای اصلاحات اقتصادی را مفید دانست و اظهار داشت: در سالهای قبل همیشه سیاستمداران بر اقتصاد کشور تصمیم می گرفتند و در نتیجه شرایط موجود را شاهد می باشیم بدین سبب باید در دوره ای به سیاستمداران مرخصی دهیم.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «عبدالناصر همتی» در گفت وگویی اظهار نمود: هم اکنون جایگاه اقتصادی ایران و شرایط معیشت در موقعیتی نیست که بگوییم در تراز فداکاری، تلاش و ایثارگری مردم باشد ما حتما باید شرایط را تغییر دهیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: علت اصلی نامزدی من در انتخابات ریاست جمهوری هم با عنایت به تخصص و گذشته کاری که دارم این است فکر می کنم می توانم این مسیر را اصلاح کنم.
همتی اظهار داشت: ما یک اشکال ساختاری داریم حکمرانی اشتباه اقتصادی طی چند دهه گذشته منجر شده از روند نامطلوب متغیرهای کلان اقتصادی مواجه باشیم. یکی از این روندها، سرمایه گذاری است. تا زمانی که سرمایه گذاری در کشور توسعه نیابد بقیه متغیرهای کلان همچون تولید و رشد اقتصادی گرفتار مشکل می شود.
وی افزود: بررسی ها نشان داده است که سرمایه گذاری سرانه از سال ۸۲ تا ۱۴۰۰ (در ۱۸ سال گذشته) حدودا تغییر نکرده، در حالیکه در کشور ترکیه که همسایه ماست در این دوره ۲.۵ برابر شده است. بدین سبب یکی از مسائل مهم در تولید سرمایه گذاری است.
همتی اظهار داشت: موضوع دیگر راندمان است. در برنامه بلندمدتی که برای کشور پیش بینی شد بنا بر این بود بخش قابل توجه رشد اقتصادی هشت درصدی از راندمان باشد اما متاسفانه نه فقط رشد نداشت بلکه منفی هم بوده است و اینها باعث شده رشد اقتصادی با مشکل مواجه شود.
وی اظهار نمود: نوسانات ناشی از تحریم و اثری که بر درآمد اصلی که همان نفت می باشد داشته، باعث شده در بعضی مواقع رشد اقتصادی نوسانات زیادی بین منفی ۶ تا مثبت ۱۲ درصد داشته باشد و مجموعه این عوامل سبب شده در سه دهه گذشته میانگین رشد اقتصادی ۳ درصد باشد.
نامزد ریاست جمهوری اضافه کرد: در یک دهه گذشته که عمدتاً با تحریم مواجه بودیم و نوسانات درآمد شدید شد. میانگین رشد اقتصادی نیم درصد بود و به صورت میانگین طی ۱۰ سال تنها ۵ درصد رشد اقتصادی داشته ایم در حالی که کشورها رشد سه، چهار و پنج درصدی در سال داشتند و در ۱۰ سال حداقل اقتصاد ۳۰ تا ۴۰ درصد رشد داشته است.
همتی بیان کرد: فاکتورهای پولی ما نیز به علت ساختار و حکمرانی غلط میانگین تورم سالیانه نیز بین ۲۰ درصد رشد داشته است. نقدینگی نیز در سه دهه گذشته سالی ۲۷ درصد رشد نقدینگی داشتیم و هر سه سال نقدینگی نسبت به دوره قبل دو برابر شده است.
وی تصریح کرد: ما خیلی زمان نداریم باید این شرایط را اصلاح نماییم مردم به سمت فقر مطلق شدید می روند. اقشار مختلف در روستاها، حاشیه شهرها زندگی سخت دارند و ما مسوول هستیم و باید این متغیرهای کلان را اصلاح نماییم. وقتی تورم سنگین باشد توزیع درآمد به سمت طبقات با درآمدهای متغیر می رود و افراد با حقوق اندک روز به روز فقیرتر می شوند.
نامزد انتخابات تصری کرد: توزیع درآمد در کشور نامناسب است و ابزارهای اصلاح این توزیع درآمد همچون یارانه ۴۵ هزار تومان پرداخت می شود و باید این موارد اصلاح گردد.
وی تصریح کرد: معتقدم اگر فردی چهار سال فرصت داشته باشد می تواند اصلاحات اقتصادی را انجام دهد و جلوی فساد را بگیرد. ساختار اقتصادی ما رانت خیز و فساد خیز است.
همتی با اشاره به اینکه باید جلوی این اشتباه اقتصادی را بگیریم اظهار داشت: در طول مدت های گذشته همیشه سیاستمداران بر اقتصاد کشور تصمیم می گرفتند و در نتیجه شرایط موجود را شاهد می باشیم. برای اصلاحات اقتصادی رئیس جمهور باید اقتصاددان باشد و دوره ای به سیاستمداران مرخصی دهیم.
وی اضافه کرد: باید سیاستزدگی که در کشور وجود دارد و پاشنه آشیل اقتصاد کشور است را چهار سال کنار بگذاریم و روند اقتصاد را به جایی برسانیم که برای مردم پاسخگو باشیم. لازمه آن این است که رئیس جمهور، بینش اقتصادی داشته باشد و بتواند شرایط را برای اقدامات موثر و مفید مهیا کند.
نامزدانتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه های تولید خود اظهار داشت: رشد تولید بحث مهمی است و باید از زوایای مختلف به آن نگاه کرد با اهمیت ترین مساله تولید این است که دولت باید پای خودرا از گلوی بخش خصوصی بردارد.
وی اضافه کرد: وظیفه دولت سرمایه گذاری در زیرساخت هاست و سرمایه گذاری در بخش های مولد را به بخش خصوصی واگذار کند و بخش خصوصی فعال شود و لازمه آن این است که بخش خصوصی اطمینان از شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور داشته باشد و نااطمینانی در اقتصاد نباشد.
همتی اظهار داشت: وقتی تصمیم به سرمایه گذاری می نماییم نیاز به زمان داریم که نتیجه حاصل شود، وقتی اقتصاد پیش بینی ناپذیر باشد و سرمایه گذار دورنمای پنج سال آینده را نبیند طبیعی است که سرمایه خودرا به جایی می برد که زود نتیجه بگیرد به سمت سفته بازی و سوداگری می رود.
وی اضافه کرد: ما باید عواملی که موجب نااطمینانی و پیش بینی ناپذیر بودن اقتصاد می شود را از بین ببریم. این نیز راه حل دارد یکی قیمت گذاری دستوری است و باید آنرا از بین ببریم.
نامزد ریاست جمهوری تصریح کرد: قیمت گذاری دستوری در اقتصاد معنا ندارد، اقتصاد باید رقابتی و فاقد انحصار باشد و دغدغه دولت باید در زمینه هایی باشد که به سلامت، آموزش و محرومیت زدایی بپردازد.وی تصریح کرد: باید زنجیره تولید را به شکل جدی مورد توجه قرار دهیم، الان زنجیره مفقوده داریم بخشی به واردات وابسته است و می توانیم به تدریج منتقل نماییم و به نحوی حرکت نماییم که به سمت بیش از ۵۰ درصد تولید داخل باشد و با برطرف شدن این زنجیره حداقل پنج درصد در سال رشد اقتصادی داشته باشیم.
همتی افزود: بخش خدمات ۵۵ درصد ارزش افزوده کشور را به خود اختصاص داده که در دوره کرونا و تحریم لطمه دید و این سهم ۵۵ درصدی حداقل است و پتانسیل ما در این بخش بالاست و برخی کشورها به ۷۰ تا ۸۰ درصد رسیده اند و ما باید در این حوزه اقدامات لازم را انجام دهیم.
وی خاطرنشان کرد: می توان با زنجیره تولید، ایجاد اطمینان در بخش تولید و رفع موانع تولید همچون بیمه، مالیات در تولید موفق بود.
با کنترل تورم بازدهی تولید قابل قبول می شود
نامزد ریاست جمهوری درباب کنترل تورم اظهار داشت: معتقدم که هم باید رشد اقتصادی را مورد توجه قرار دهیم و همزمان تورم را کنترل نماییم. چون اگر تورم وجود داشته باشد رشد صورت نمی گیرد چون تورم سوداگری را تشدید می کند.
وی اظهارداشت: برای کنترل تورم با اهمیت ترین بحث نقدینگی است و قسمتی از نقدینگی به رابطه دولت و بانک مرکزی برمی گردد ظاهرا بودجه دولت کسری ندارد اما در عمل اینطور نیست و بصورت های مختلف بر پایه پولی فشار می آید.
همتی اضافه کرد: وقتی می گوییم میانگین پایه پولی طی سه دهه گذشته ۲۰ درصد بوده یعنی حداقل پایه پولی ۲۰ درصد رشد داشته و این رشد به علت چاپ پول بانک مرکزی بوده است و این بانک در شرایطی پول چاپ می کند که دولت می خواهد.
وی اظهار داشت: اگر بتوانیم تورم را کنترل نماییم بازدهی تولید قابل قبول می شود، هم موانع رشد تولید را برطرف نماییم و همین طور باید کنترل نقدینگی و تورم را داشته باشیم که جامعه به سمت رشد حقیقی برود.
نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: شرایط کشور و نیروهای تحصیلکرد زمینه خوبی بوجود آورده فضای خوبی را برای کسب و کارهای جدید ایجاد نماییم. این کسب و کارها در دو بخش تولید کالایی و خدمات است و در بخش خدمات، استارتاپ ها، کسب و کارهایی که در فضای مجازی فعالیت می نمایند موفق بودند.
وی اضافه کرد: دولت چنانچه در این بخش ها سرمایه گذاری های لازم را انجام دهد و بستر لازم فراهم گردد برای نمونه یکی از اشکالات فیلتر کردن است که ضرورتی ندارد مردم با دشواری وارد این مسیر شود و نمی دانم چرا اصرار داریم مواردی که سال ها آزمون شده و نتیجه نداشته را تداوم بخشیم.
همتی افزود: اگر سرعت اینترنت را افزایش دهیم کسب و کارهای زیادی در فضای مجازی شکل می گیرد و مردم می توانند از این فضا استفاده کنند.
وی درباره تولید کالایی کسب و کارهای جدید نیز اظهار داشت: توسعه شرکت های کوچک و متوسط بستر خوبی برای سرمایه گذاری است و بانک ها علاقه دارند به این بخش ها وام دهند و اگر بتوانیم در تولید بر صنایع کوچک و متوسط تمرکز نماییم موفق خواهیم بود.
نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: اصلاح فضای کسب وکار نیز مهمست و اگر مردم بتوانند به آسانی مجوز فعالیت دریافت نمایند اشتغال افزایش می یابد.
کارت اعتباری تنها راه افزایش قدرت خرید مردم
وی درباره پشتیبانی از تولید داخل اظهار داشت: ما باید به شکل جدی بر تولید داخل متمرکز شویم و این که واردات در صحنه رقابت با تولیدداخل قرارگیرد و تولید داخل در رقابت نابرابر محصولات خارجی قرار گیرد، تولید داخلی شکل نمی گیرد.
همتی با اشاره به اینکه نرخ ارز، قاچاق و مالیات سه عامل مهم در تولید داخل نقش دارد، اظهار داشت: وظیفه سیاستگذار این است که نرخ ارز را بگونه ای تنظیم کند که تولید لطمه نبیند.
وی تصریح کرد: ما باید بر بخش تقاضای اقتصاد اقدام جدی داشته باشیم چونکه قدرت خرید مردم به علت تورم و فشارهای اقتصادی کم شده و باید این قدرت احیا شود تا تقاضا برای تولید داخل ایجاد شود و تنها راه کارت های خرید اعتباری است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: بانک ها باید افرادی که مشکل مالی دارند و نمی تواند خرید کند را به تولیدکننده ای که نمی تواند کالای خودرا بفروشد وصل کند و راه آن کارت خرید اعتباری است و این کارت ها تنها برای خرید است و نمی توان پول نقد دریافت کرد و سیستم آن فراهم شده و اکنون یک بانک بصورت آزمایشی آنرا انجام می دهد.
وی افزود: این کارت ها کمک می نماید افراد خرید کنند و منابع نیز در اختیار تولیدکننده قرار می گیرد و صرف افزایش تولید می شود و اشتغال ایجاد می شود و باردیگر چرخه خرید ایجاد می شود.
نوسانات نرخ ارز ناشی از تحریم ظالمانه بود
همتی درباره برنامه های خود برای ثبات نرخ ارز اظهار داشت: نوسانات نرخ ارز ناشی از فشار حداکثری و تحریم های ظالمانه ترامپ بود و سبب شد منابع درآمدی کشور گرفتار مشکل شود.
وی اضافه کرد: در طول دو دهه گذشته میانگین درآمد ارزی نزدیک ۴۵ میلیارد دلار بود و این در دو سه سال قبل به یک پنجم و حتی یک ششم شد و فشار را به بازار ارز وارد کرد و آثار روانی نیز برجای گذاشت بدین سبب پیش بینی پذیر شدن اقتصاد را سخت کرد.
نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: حتی به علت رشد سریع قیمت ارز، بازارهای سهام، مسکن و حتی قیمت کالاهای اساسی تحت تاثیر قرار گرفتند و با اهمیت ترین وظیفه بانک مرکزی این است که نوسانات را کنترل کند
وی تصریح کرد: باید بحث ثبات اقتصاد برقرار شود و نرخ ارز پیش بینی پذیر باشد و این جزو برنامه های ماست و اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم صادرکننده و تولیدکننده مشکل خواهند داشت. با رفع تحریم ها و سینگنال های مثبتی که منعکس می شود امیدواریم با جدیت این مساله را پیروی نماییم.
بازار سرمایه نقش کلیدی در توسعه اقتصادی دارد
همتی درباره برنامه های خود در بازار سرمایه اظهار داشت: بازار سرمایه بحث مهمی است و اعتقاد دارم که این بازار باید نقش کلیدی در توسعه اقتصادی داشته باشد و همیشه تلاش کردم از این بازار حمایت کنم و مطمئنا این بازار جزو محورهای اصلی دولت من است.
وی اظهارداشت: باید موانعی که نمی گذارند بورس شکل بگیرد را برطرف نماییم، بدین سبب باید دخالت های دستوری را قطع نماییم و هر بازاری که دولت ها یا نیروهای سیاسی دخالت و اظهارنظر کنند بازار سرمایه نابود می شود.
همتی تصریح کرد: نباید به بازار سرمایه جنبه امنیتی بدهیم، متاسفانه این کار انجام شد و نگاهی خوبی نبود. شاید یکی از دلیلهای کاهش شاخص دخالت سیاسی بود و افراد پیشنهاد می دادند و بر بازار سرمایه تاثیر گذاشت.
وی افزود: من معتقدم بورس نماد بخش واقعی اقتصاد است چون شرکتها در بورس بازدهی آنها برای خرید سرمایه گذاران مهمست بدین سبب اگر بخش اقتصادی رشد کند بازر مالی نیز رشد می کند. باید موانع رسیدن به تعادل در بازار بورس را از بین ببریم و مکانیزم هایی ایجاد نماییم که به تعادل کمک نماید.
نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: قوانین بورس خوب است مشکل این است که در مدیریت بورس مداخله ای عمل نماییم و این موجب رانت برای عده ای می شود و باید طرفدار مکانیسم هایی باشیم که کارایی بازار را زیاد می کند. دخالت دولت در بورس صحیح نیست و مشکلاتی را به وجود می اورد.
وی اضافه کرد: بازار سرمایه آینده اقتصاد کشور اگر خوب کار کند و دولت دخالت نکند پتانسیل خوبی برای تامین مالی پروژه های اقتصادی باشد.
بازار ارز، بازار عرضه و تقاضاست
همتی اظهار داشت: سیستمی که در گذشته (۱۵ سال گذشته) در بازار ارز داشتیم اعتقاد داشتیم که نرخ اسمی ارز را ثابت نگه داریم اما هرگاه شوکی وارد شد این ثبات از بین رفت. باید بپذیریم بازار ارز بازار عرضه و تقاضست و وظیفه بانک مرکزی این است که اجازه ندهد نوسان در این بازار اتفاق بیفتد چون نوسان سبب تخریب اقتصاد می شود.
وی اضافه کرد: این که بانک مرکزی برای حفظ نرخ اسمی ارز، ارزپاشی کند سیاست غلط است. کما این که در طول ۱۵ سال منتهی به ۹۷ نزدیک به ۲۸۲ میلیارد دلار ارز مداخله ای در بازار تزریق شد و نتیجه آن این شد که ذخایر راهبردی ارزی را از دست دهیم.
نامزد انتخابات اظهار داشت: استراتژی من تقویت ذخایر بانک مرکزی و تعیین نرخ ارز بر طبق مکانیسم های عرضه و تقاضا در بازار است اما با کنترل و نظارت بانک مرکزی که منجر به نوسانات نشود.
وی تصریح کرد: ارز باید تک نرخی شود و از ابتدا با ارز ۴۲۰۰ تومان مخالف بودم و این ارز سبب رانت هایی شد و در دولت آینده حتما نرخ تک ارزی را اعمال خواهیم کردم تا نوسانان در بازار ایجاد نشود.
همتی خاطرنشان کرد: ما برمبنای عقلانیت و کارآمدی دولت را اداره خواهیم کرد و هرچه مانع توسعه اقتصادی شود مخالف هستیم، تحریم، FATF مانع است و بسیار مهمست و باید دقت کنیم و اگر حل نشود گرفتار مشکلات جدی می شویم و اجازه دهیم اقتصاد کشور در تعامل با اقتصاد دنیا پایه های رشد پایدار را رقم بزند.
وی درباره تعامل با اقتصاد جهان، اظهار داشت: ساختار وزارت خارجی ساختاری نیست که دیپلماسی اقتصادی محور باشد و وزرای ما بیشتر سیاسی و دیپلماتیک انتخاب می شوند. در حالی که مردم دنیا سفارتخانه می زنند که از کشور به نفع منافع خود بهره برداری کنند.
همتی افزود: سفارتخانه های آمریکا و چین مرکز بررسی و پیشنهاددادن به مرکز برای سرمایه گذاری و بازار جدید است و این باید در وزارتخارجه دیده شود و این ضعف وزارت متبوع است.
نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: در ارتباط با کشورهای همسایه پتانسیل خوبی برای صادرات داریم و با عنایت به این که در امنیت برخی کشورها نقش داریم، فرصت خوبی برای صادرات است.
وی افزود: صادرات غیر نفتی ما که حدود ۳۷ تا ۳۸ میلیارد دلار است می تواند حداقل تا ۵۰ درصد افزایش یابد و به آسانی می توان به عراق، افغانستان، آسیای میانه و قفقاز صادرات داشته باشیم. الان جزو بلوک تجاری اوراسیا شدیم و می توانیم در این حوزه فعالیت داشته باشیم.
همتی در آخر اظهار داشت: در این حوزه مستقل وارد شدم الان در رقابت نابرابر هستم و حجم تخریب ها مقابل من در فضای مجازی را شاهد می باشیم اهتمام می کنم با مردم ارتباط مستقیم برقرار کنم و به دنبال تخریب فردی حرکت نمی کنم اتهامات به خانواده کذب و دروغ است
وی اضافه کرد: محکم ایستاده ام و امیدم به مردم است به ویژه کسانی که قهر کردند اگر مردم دست از قهر بردارند مطمئنم رقبای ما حرفی برای گفتن ندارند مطمئن هستم می توانم انزوای بین المللی را از بین برد.منبع:

1400/03/14
13:29:10
5.0 / 5
394
تگهای خبر: آموزش , ابزار , ارز , ارزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش