كاهش غیرمنتظره تورم تركیه

كاهش غیرمنتظره تورم تركیه آنی بازار: نرخ تورم ترکیه باردیگر به زیر 17 درصد برگشت.


به گزارش آنی بازار به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام نمود که نرخ تورم این کشور در ۱۲ ماه منتهی به می به ۱۶.۸ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با زمان مشابه ماه قبل ۰.۳۴ درصد کمتر شده است. این نرخ، کمترین نرخ تورم ثبت شده ترکیه در سه ماه اخیر شمرده می شود.
اقتصاد ترکیه از زمان شیوع ویروس کرونا تحت فشار زیادی قرار گرفته چونکه بخش های کلیدی آن همچون گردشگری گرفتار مشکل شده است.
در میان بخش های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط به بخش حمل و نقل با ۲۹.۳۱ درصد بوده است و بعد از این بخش نیز، لوازم منزل با تورم ۲۲.۲۷ درصدی و مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۶.۹۸ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به لباس و پوشاک با ۱۱.۰۳ درصد و ارتباطات با ۱۲.۲ درصد بوده است.
از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت ها عمدتاً در راه کاهشی بوده است.
هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به سبب نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد، با ۲.۵۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۱۵.۳۳ درصد رسید.
برمبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در این ماه ۱۳.۵۵ درصد اندازه گیری شده که ۱.۲۵ درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.
متوسط نرخ تورم ترکیه در دو سال قبل ۱۰.۷۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.
مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سال جاری هدف گذاری کرده اند و بانک مرکزی نیز پیش بینی کرده تورم تا اختتام امسال به ۸.۳۲ درصد برسد.
منبع:

1400/03/15
13:01:04
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش