مناظره اقتصادی، آگاهی مردم از دیدگاه های اقتصادی كاندیداها را بیشتر كرد؟!

مناظره اقتصادی، آگاهی مردم از دیدگاه های اقتصادی كاندیداها را بیشتر كرد؟! آنی بازار: باوجود شروع تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری و همین طور برگزاری مناظره انتخاباتی در بخش اقتصادی، کارشناسان نسبت به این که هنوز راهکارهای کارشناسی و با استدلالی از طرف این افراد مطرح نشده و فقط وعده هایی بدون عنوان شدن چگونگی رسیدن به آن و با بهره گیری از کدام زیرساخت و منابع داده شده، گلایه دارند. در این میان جای سوال است که مردم تا حالا توانسته اند نامزد برتر خود در بخش اقتصاد را انتخاب کنند؟ و برگزاری مناظره روز گذشته آیا به سطح آگاهی مردم در حوزه دیدگاه های اقتصادی کاندیداها کمک کرد؟


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، روز گذشته نخستین مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انجام شد که یکی از انتقادات وارد به آن، غفلت و بی توجهی از بسیاری موضوعات و چالش های اقتصادی مهم چون بورس، اصلاح نظام بانکی و مالیاتی، بازار ارز و درآمدهای ارزی، تورمی دو رقمی و... است.
بگفته برخی کارشناسان اقتصادی، در پرداختن به موضوعات مطرح شده نیز فقط به وعده های بدون پشتوانه مالی و کارشناسی اقتصادی و دور از استدلال بسنده شد که نه فقط نمای واضحی از موضع اقتصادی نامزدهای انتخاباتی ارائه نکرد، بلکه فرصت پرداختن به موضوعات اساسی را نیز سوزاند.

این انتقادات از ضعف طرح پرسش ها، انتخاب موضوعات، پاسخ های بی ربط نامزدها و... حکایت می کند که دراین زمینه اقتصاددانان معتقدند بهتر بود یک سوال مشخص از تمام نامزدها پرسیده می شد که بهتر بتوان با دیدگاه های مختلف آشنا شد یا در صورت دریافت پاسخ های به جا، به یک جمع بندی درباره یک موضوع اقتصادی دست یافت، نه این که فقط با شنیدن بدیهیات مواجه گردید.
برای واضح شدن این انتقادات، نگاهی به موضوعات مطرح شده در نخستین مناظره انتخاباتی نشان میدهد که تورم بعنوان یکی از متغیرهای کلیدی اقتصاد که تغییرات آن سفره مردم را تحت تاثیر قرار می دهد، جایگاه مناسبی نه در سوالات و نه در برنامه های نامزدها برای اداره امور اقتصادی نداشت.
به شکلی که تنها از یک نامزد - سید ابراهیم رئیسی - درباره کنترل تورم سوال شد و وی راه حل مهار تورم را در ثبات بازارها با عدم دخالت دولت در روند آنها و تک نرخی شدن ارز دانست.
اما و اگرهای وعده رسیدن به تورم زیر ۵ درصد
همچنین، قاضی زاده هاشمی یک نامزد انتخاباتی دیگر نگاهی به تورم در برنامه های خود داشت و وعده رساندن تورم به زیر پنج درصد را بیان کرد.
این در شرایطی است که این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تا حالا توضیحاتی درباره چگونگی رسیدن به این نرخ تورم را مطرح نکرده و تنها در حد یک شعار باقی مانده است.
با وجود اینکه، سال قبل بانک مرکزی برای تورم ۲۲ درصدی برنامه ریزی کرد و ابزارهای چون نرخ ارز، نرخ بهره بین بانکی و مقدار ریال را مورد استفاده قرار داد، اما به نتیجه نرسید و شوک های ارزی دلیل این ناکامی اعلام شد، حالا این سوال در ذهن مطرح می شود که چطور می توان بدون برنامه و استدلال از تورم زیر پنج درصد سخن گرفت؟
از طرف دیگر، قاضی زاده هاشمی تنها نامزد انتخابات ریاست جمهوری در نخستین مناظره بود که دو بار، هم در برنامه های اقتصادی خود و هم برای تقویت ارزش پول ملی، کنترل قیمت ها و رفع کسری بودجه از تورم سخن اظهار داشت که طبق گفته وی، اگر تورم کنترل شود، ارزش پول ملی نیز تقویت می شود.
همچنین، وی معتقد می باشد که قسمتی از کسری بودجه با تورم رفع می شود و تورم مالیاتی است که از مردم به دولت و طبقات مرفه جامعه داده می شود که راه حل موثر دراین زمینه اصلاح ساختار بودجه، گسترش و تقویت تولید و هدایت نقدینگی به سمت تولید است.
نقشه های نامزدهای ریاست جمهوری برای نقدینگی

یکی از متغیرهایی که بر پایه پولی تاثیر می گذارد و این تاثیر سبب افزایش تورم و کوچک تر شدن سفره مردم می شود، رشد نقدینگی است که موتور آن همچنان روشن است و به اعتقاد کارشناسان به خلق پول توسط بانک ها و عدم نظارت بانک مرکزی بر آنها و یا استقراض دولت از بانک مرکزی برای تامین مالی برمی گردد.

اما این که در نخستین مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چقدر به نقدینگی و راهکارهای نامزدها برای کنترل آن پرداخته شد، بررسی ها نشان میدهد که یکی از پرتکرارترین جمله درباره این متغییر هدایت آن به تولید بود اما این مشکل اقتصادی از خلا راه حل برنامه ریزی شده رنج برد و یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری به اتصال بانک ها و اطلاعات آنها به یکدیگر و انتقال آن اطلاعات به سازمان امور مالیاتی بعنوان راهکاری برای هدایت نقدینگی به تولید اشاره نمود.
سعید جلیلی، یک نامزد انتخاباتی دیگر هم راه حل خود برای هدایت نقدینگی به تولید را در بستن راه های فرار مالیاتی و اعطای منابع حاصل شده دراین زمینه به بانک ها برای تزریق به تولید اعلام نمود.
همچنین، قاضی زاده هاشمی در امتداد اعلام برنامه خود برای مهار نقدینگی تنها به اصلاح ساختارهای معیوب بودجه ریزی و نظام بانکی بسنده کرد و راهکاری ارائه نداد.
کنترل نقدینگی، برنامه می خواهد نه شعار!
از طرف دیگر، عبدالناصر همتی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سخنان خود، نقدینگی را یکی از اشکالات تنظیم بازار دانست و اصرار کرد که دولت باید نقدینگی کنترل کند اما درباره این که چگونه باید این متغیر کنترل شود، توضیحی از طرف این کاندیدا ارائه نشد.
در حوزه هدایت نقدینگی به تولید این ابهام و سوال از نامزدها وجود دارد که چگونه می خواهند نقدینگی را به تولید هدایت کنند و چه تضمینی برای تزریق آن به تولید وجود دارد؟ زیرا، پارینه زمانی که بازار سرمایه با استقبال مردم و ورود حجم زیادی نقدینگی روبرو شد، خیلی ها این فرصت را برای هدایت نقدینگی به تولید غنیمت شمردند اما با دخالت های بی جا و سیاست های غلط، نقدینگی موجود در این بازار برای حفظ ارزش خود وارد سفته بازی و دلالی شد و از مسیر تولید دور افتاد.
از طرف دیگر، زمانی که کاندیداها بر کنترل نقدینگی تاکید می کنند این را باید در نظر گرفت که در سال قبل بانک مرکزی با تاکید بر کنترل تورم و نقدینگی، برنامه های مختلفی چون کنترل ترازنامه بانک ها، ایجاد برای بستر عرضه و فروش اوراق بدهی دولتی، جایگزینی گواهی سپرده یورویی، پیشنهاد انتشار اوراق ودیعه دو ساله و افزایش نرخ سود سپرده های بانکی را اجرا کرد اما مثمر ثمر واقع نشد و آمارها حاکی از این است که میزان رشد نقدینگی در سال قبل بالاترین نرخ رشد نقدینگی طی ۴۳ سال اخیر را ثبت کرده است.
خلق روزانه بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در سال گذشته، بیان کننده این است که تنها داشتن برنامه برای مهار نقدینگی کافی نیست، بلکه به یک عزم و نظارت جدی بر بانک ها در حوزه خلق پول نیاز است.
بنابراین، نه فقط در نخستین مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بلکه از زمان شروع تبلیغات نامزدها، آنها برنامه و راهکارهای مستدلی برای مهار تورم و نقدینگی بعنوان دو متغیر کلیدی اقتصاد و سایر مولفه ها مطرح نکردند و فقط به بیان بدیهیاتی چون رسیدن به تورم تک رقمی و کنترل نقدینگی و هدایت آن به تولید بسنده کرده اند که در این موارد نیز چگونگی رسیدن به اهداف و استفاده از کدام زیرساخت ها و منابع عنوان نشد.
منبع:

1400/03/16
17:16:47
5.0 / 5
322
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش